Երիտասարդական նվագախմբի ելույթները՝ Ավստրիայի հեղինակավոր «Բրուքներֆեստ» փառատոնում և Վիեննայի «Մյուզիքֆերեյնում»
• 22-09-2015 12:29:50   | Ավստրիա  |  Մշակույթ
Հայաստանի պետական երիտասարդական նվագախումբը (գեղարվեստական ղեկավար և գլխավոր դիրիժոր՝ Սերգեյ Սմբատյան) սեպտեմբերի 18-ին և 21-ին հանդես է եկել Ավստրիայի հեղինակավոր բեմերում։ Սեպտեմբերի 18-ի համերգը կայացել է Լինցում՝ «Բրուքներֆեստ» միջազգային փառատոնի շրջանակներում։ Նշենք, որ ամեն տարի բարձրակարգ այս փառատոնը համախմբում է աշխարհի ամենահայտնի երաժիշտներին: Իսկ Լինց քաղաքը հայտնի է իր երաժշտական ավանդույթներով ու նրբաճաշակ հանդիսատեսով:
Սեպտեմբերի 21-ին Երիտասարդական նվագախումբը ելույթ է ունեցել աշխարհի լավագույն համերգասրահներից մեկում՝ Վիեննայի «Մյուզիքֆերեյնում»։
Երկու համերգներին էլ ներկայացվել է կոմպոզիտոր, երաժշտական տնօրեն Վիգ Զարթմանի «Վերածննդի արմատներ» նախագիծը՝ նվիրված Հայոց ցեղասպանության զոհերի հիշատակին։
«Վերածննդի արմատներ» նախագիծը ներկայացնում է հայկական հարուստ երաժշտական մշակույթը, որն արտացոլում է հայ ժողովրդի դարավոր պատմությունը՝ նրա ծնունդը, ողբերգությունն ու վերածնունդը։ Համերգային երեկոներին Հայաստանի պետական երիտասարդական նվագախմբի հետ մասնակցել են նաև սոպրանո Լիանա Ալեքսանյանը, դաշնակահարուհի Նարե Արղամանյանը, դուդուկահար Էմանուել Հովհաննիսյանը, Հայաստանի «Արտ վոկալ» անսամբլը։ Հանդիսատեսին ներկայացվել է հայկական ժողովրդական, հոգևոր, դասական երաժշտության հետաքրքիր համադրություն՝ ունկնդրին տանելով մշակութային ինքնատիպ մի ճանապարհորդության։

Выступления Молодежного оркестра в рамках австрийского «Брукнерфест» -а и в «Музикферайн»-е
18 и 21 сентября Государственный молодежный оркестр Армении (художественный руководитель и главный дирижер Сергей Смбатян), выступил с концертами на знаменитых сценах Австрии. 18 сентября состоялся концерт в Линце, в рамках Международного фестиваля «Брукнерфест». Отметим, что ежегодно этот фестиваль собирает самых известных музыкантов мира, а Линц славится своими музыкальными традициями и изысканной публикой.
21 сентября Государственный молодежный оркестр выступил в одном из лучших концертных залов мира – в венском «Музикферайн»-е. Оба концерта были представлены в рамках проекта композитора и музыкального директора Вига Зартмана «Корни возрождения», который посвящен жертвам Геноцида армян.
"Корни возрождения" представляет богатую армянскую музыкальную культуру, которая отражает многовековую историю армянского народа, его рождение, трагедию и возрождение. С Государственным молодежным оркестром Армении также выступили Лиана Алексанян (сопрано), Наре Аргаманян (фортепиано), Эммануэль Ованнисян (дудук),  ансамбль «Арт вокал». Публике была предоставлена возможность насладиться интересным сочетанием народной, духовной и классической музыки, вовлекая в уникальное путешествие.