«Միջազգային հանրությունը սադրում է Ռուսաստանին հերթական ագրեսիվ քայլեր ձեռնարկելուն».Վրաստանի Պաշտպանության նախարար
• 22-09-2015 21:47:30   | Վրաստան  |  Ի՞նչ է գրում մամուլը
Սեպտեմբերի 22-ին ազգային արժույթի կուրսը կայունացնելու նպատակով Վրաստանի Ազգային Բանկը իր պահուստից շուկային է վաճառել 40 000 000 դոլար: Տնտեսության բնագավառի փորձագետները կարծում են, որ պահուստից դոլար վաճառելը սխալ քայլ է: «Պահուստից դոլար կարելի է վաճառել միայն ծայրահեղ դեպքում: Պահուստը կարելի է օգտագործել միայն խուճապի դեպքում լարիի կտրուկ կայունացման համար: Ինչ վերաբերում է վարչապետին, նա չպետք սպասի մինչ իրավիճակը կկարգավորվի: Նա պետք է գործի: Այդ մենք պետք է սպասենք, մինչ վարչապետը կգործի: Վարչապետը փորձագետ չէ: Ողջ պատասխանատվությունը, ինչպես դրականի, այնպես էլ բացասականի, նրա ուսերին է», -հայտարարել է տնտեսության հարցերով Իվանիշվիլիի նախկին խորհրդատու Գիա Խուխաշվիլին:
Սեպտեմբերի 23-ին Վրաստանի նախագահի նախաձեռնությամբ կկայանա Ազգային Անվտանգության Խորհրդի նիստը: Օրակարգում մի քանի հարցեր են` 2016 թ.-ին Վրաստանի Զինված Ուժերի անձնակազմի քանակը, ռազմական շինարարության հարցեր, «2015-2018թթ. Վրաստանի ռազմական սպառալիքների մասին» փաստաթղթի քննարկումը: Պաշտոնական տեղեկության համաձայն` նիստի ընթացքում հիմնական զեկուցողները կլինեն երկրի Պաշտպանության նախարարը և Վրաստանի Զինված Ուժերի Գլխավոր Շտաբի պետը:
Սեպտեմբերի 22-ին Մեծ Բրիտանիա կատարած պաշտոնական այցելության ընթացքում Վրաստանի Պաշտպանության նախարարը հարցազրույց է տվել ԲԻԲԻՍԻ հեռուստաընկերությանը: «Այսօր, բնականաբար, 2008թ իրադարձությունների կրկնվելու վտանգը չկա: Մինչդեռ, եթե Վրաստանի հանդեպ աշխարհն այնպիսի թուլություն ցուցաբերի, ինչպիսին Ուկրաինայի հանդեպ, ապա դրանով իսկ կնպաստի Ռուսաստանի ագրեսիվ քաղաքականությանը: Թուլություն ցուցաբերելով` միջազգային հանրությունը սադրում է Ռուսաստանին հերթական ագրեսիվ քայլեր ձեռնարկելուն: Ռուասատանի` Վրաստանի հանդեպ ագրեսիայի ցուցաբերման դեպքում մեզ այլ հնար չի լինի, քան հերոսաբար զոհվելուն: Եվ այստեղ գոյություն ունեն հարցեր…», -սեպտեմբերի 22-ին հայտարարել է Վրաստանի Պաշտանության նախարարը:
«2016թ. ՆԱՏՕ-ի անդամ-երկրների Վարշավայի գագաթաժողովը կարևոր նշանակություն ունի Վրաստանի համար, նաև այն իմաստով, որ այն համընկնում է երկրի Խորհրդարանական ընտրությունների հետ: Եթե գագաթաժողովի ընթացքում Վրաստանի համար դրական որոշում չկայացվի, ապա գոյություն ունի վտանգ, որ Վրաստանի Խորհրդարանում ռուսամետ քաղաքական ուժեր կներթափանցեն: Ընդ որում, նրանք կարող են խորհրդարանական մեծամասնություն ձևավորել: Նման սպասումներ իսկապես գոյություն ունեն, դրա մասին են վկայում բազմաթիվ հարցումերի արդյունքները: Դա ժողովրդավարության արդյունք է: Եվ մենք` ի տարբերություն նախկին Կառավարության,  չենք արգելում ռուսամետ ուժերի գործունեությունը, մենք չենք հետապնդում քաղաքական ընդդիմախոսներին», -հայտարարել է Թինաթին Խիդաշելին:
Վիճակագրական տվյալների համաձայն` «2015թ. սեպտեմբերի 1-ի դրությամբ Վրաստանում ադրբեջանական ՍՈԿԱՐ ընկերության բաժանորդների քանակը գերազանցել է 450 000 թիվը և կազմել 475 737 բաժանորդ: Վերջին 8 ամիսների ընթացքում ընկերության բաժանորդների քանակն աճել է 10.27%, իսկ 2014թ նույն ժամանակահատվածի համեմատությամբ աճել է 14.39%»:

События дня. 22 сентября, Грузия
22 сентября, с целью стабилизации курса национальной валюты, Центральный Банк Грузии из своих резервов продал на рынке 40 000 000 долларов. Эксперты в сфере экономики считают, что продавать доллары из резервов –неправильный ход. «Продавать доллары из резервов можно лишь в крайнем случае. Резервы надо использовать лишь в случае паники, для резкой стабилизации лари. Что же касается премьер министра, он не должен ждать пока ситуация нормализуется. Он должен действовать. Это мы должны ждать того, что бы премьер министр действовал. Премьер министр не является экспертом. Вся ответственность, как за положительное, так и за отрицательное, лежит на нем», -заявил бывший советник Иванишвили по экономическим вопросам Гия Хухашвили.
23 сентября, по инициативе президента Грузии состоится заседание Совета Национальной Безопасности. На повестке дня несколько вопросов –количество личного состава Вооруженных Сил Грузии на 2016 год, вопросы военного строительства, обсуждение документа «о военных рисках для Грузии на 2015-18гг». Согласно официальной информации основными докладчиками в ходе заседания будут министр Обороны страны и руководитель Генерального Штаба Вооруженных Сил Грузии.
2 сентября, в ходе официального визита в Великобританию министр Обороны Грузии дала интервью телеканалу ВВС. «Сегодня, естественно, не существует опасности повторения событий 2008года. Однако, если по отношению к Грузии мир проявит такую же слабость, как проявил по отношению к Украине, то тем самым получить способствование агрессивной политики. Проявляя слабость мировое сообщество провоцирует Россию на совершение очередных агрессивных шагов. В случае агрессии России по отношению к Грузи, у нас не останется другого выхода, кроме как героической гибели. И тут существуют вопросы…», -22 сентября заявила министр Обороны Грузии.
«Варшавский Саммит стран-членов НАТО в 2016 году имеет важное значение для Грузии и в том смысле, что он, по времени, совпадает с запланированными в стране парламентскими выборами. Если в ходе Саммита не будет принято положительного для Грузии решения, то существует опасность того, что в Парламент Грузии попадут прорусский настроенные политические силы. Причем они могут сформировать парламентское большинство. Такие ожидания действительно существуют, об этом свидетельствуют результаты многочисленных опросов. Это результат демократии! И мы, по сравнению с предыдущим Правительством, не запрещаем функционирование прорусских сил, мы не преследуем политических оппонентов», -заявила Тинатин Хидашели.
Согласно статистическим данным, «на состояние 1 сентября 2015 года, количество абонентов азербайджанской компании СОКАР, в Грузии, превысило цифру в 450 000 и составило 475 737 абонентов. За последние 8 месяцев, количество абонентов компании увеличилось на 10,27%, а по сравнению с аналогичным периодом 2014 года, увеличилось на 14,39%».