Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցին նվիրված համերգ Մոնրեալում
Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցի միջոցառումները համակարգող հանձնաժողովի կազմակերպմամբ, Մոնրեալի սիմֆոնիկ նվագախմբի կատարմամբ և Կանադայում ՀՀ դեսպանի պատվո նախագահությամբ սեպտեմբերի 20-ին Մոնրեալի սիմֆոնիկ նվագախմբի դահլիճում տեղի ունեցավ դասական երաժշտության համերգ, որտեղ հնչեց հանրահռչակ լեհ կոմպոզիտոր Քշիշտոֆ Պենդերեցկու «Սաղմոս 3»-ը: Հայոց ցեղասպանության զոհերի հիշատակին նվիրված և հատուկ Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցի կապակցությամբ գրված «Սաղմոս 3»-ը ներկայացվել է մի շարք երկրների բեմերում:
1000-հոգանոց լեփ-լեցուն դահլիճը մեծ խանդավառությամբ ունկնդրեց մաեստրո Պենդերեցկու խմբավարմամբ կանադական պրեմիերան:

Concert in Montreal dedicated to the Centennial of the Armenian Genocide
Under the auspices of Armenian Ambasaador on September 20th the Armenian Genocide Centennial Commemorations Committee of Canada organized a concert of classical music at Montreal Symphonic Orchestra Hall. Programme included “Psalm number 3” of the world-renowned Polish composer Krzysztof Penderecki. “Psalm number 3”, which is dedicated to the memory of the victims of the Armenian Genocide, has been written specifically for the Centennial of the Armenian Genocide and has been already performed on many stages around the world.
Under the baton of Maestro Penderecki himself the Canadian premiere was presented to the full hall of 1000 spectators.