Ալ.Հարությունյանին նվիրված համերգ՝ խաչատրյանական փառատոնի շրջանակում (Տեսանյութ)
Խաչատրյանի անվան 3-րդ միջազգային փառատոնի շրջանակներում հոկտեմբերի 24-ին կայացած սիմֆոնիկ համերգը նվիրված էր անվանի կոմպոզիտոր Ալեքսանդր Հարությունյանի 95-ամյա հոբելյանին։ Ծրագիրը ներառում էր ինչպես Հարությունյանի գործերը, այնպես էլ՝ ռուս և ֆրանսիացի կոմպոզիտորների երկեր, այդ թվում հայաստանյան պրեմիերա (Պյոտր Չայկովսկի՝ «Ռոմեո և Ջուլիետ» ֆանտազիա-նախերգանք, Կամիլ Սեն-Սանս՝ «Մուսան և պոետը» ջութակի, թավջութակի և նվագախմբի համար, հայաստանյան պրեմիերա, Ալեքսանդր Հարությունյան՝ Պարային սյուիտ, Թեմա և վարիացիաներ շեփորի և նվագախմբի համար)։
Հայաստանի պետական երիտասարդական նվագախմբի հետ հանդես եկան մեծահամբավ երաժիշտներ՝ իսպանաբնակ ջութակահար Զոհրաբ Թադևոսյանը, Գերմանիայում բնակվող թավջութակահար Միքայել Հախնազարյանը և Ռուսաստանն ու Իսրայելը ներկայացնող շեփորահար Սերգեյ Նակարյակովը։
Հայաստանի պետական երիտասարդական նվագախմբի գեղարվեստական ղեկավար և գլխավոր դիրիժոր Սերգեյ Սմբատյանը նշեց, որ այս համերգը շատ կարևոր էր իր և նվագախմբի համար։ «5 տարի առաջ մենք նշեցինք Ալեքսանդր Հարությունյանի 90-ամյակը։ Այսօր նա մեզ հետ չէ, բայց մենք ունենք նրա երաժշտությունը, որ այնքան սիրում ենք։ Այս երեկոն շատ պարտավորեցնող է։ Մենք երբեք չենք մոռանա մաեստրո Հարությունյանի դրական լիցքերը, որ նա մեր համերգների ընթացքում դահլիճից փոխանցում էր մեզ։ Նա մեծ դեր է ունեցել Հայաստանի պետական երիտասարդական նվագախմբի գործունեության ընթացքում։ Մենք նոր-նոր էինք սկսում մեր աշխատանքը, կոլեկտիվը նոր էր ձևավորվում, երբ կատարեցինք Հարությունյանի ստեղծագործություններից։ Եվ տեսնել էր պետք երաժիշտների աչքերը, երբ լսեցին մաեստրոյի ոգևորող, քաջալերող խոսքերը»,- նշեց Սերգեյ Սմբատյանը՝ ավելացնելով, որ Ալեքսանդր Հարությունյանի գործերը Երիտասարդական նվագախումբը շատ
հաճախ է կատարում։ Ըստ դիրիժորի՝ մաեստրո Հարությունյանն այն կոմպոզիտորն է, որ հնչեցրել է 21-րդ դարի արդեն ձևավորված երաժշտությունն ու սիմֆոնիզմը։
Սերգեյ Նակարյակովն աշխարհի ամենահայտնի շեփորահարներից է։ Համերգներով հանդես է գալիս տարբեր երկրներում, համագործակցում է ամենահայտնի դիրիժորների, նվագախմբերի և կատարողների հետ։ Նա թողարկել է ավելի քան 15 ձայնասկավառակ։ Սերգեյ Նակարյակովը Հայաստանում է 5-րդ անգամ, սակայն Երիտասարդական նվագախմբի հետ համագործակցում է առաջին անգամ։ Նա նշում է, որ իր շփումը հայկական երաժշտության հետ եղել է 10 տարեկանում, երբ առաջին անգամ ելույթ ունենալով նվագախմբի հետ՝ կատարել է Ալեքսանդր Հարությունյանի կոնցերտը, որից հետո այդ կոնցերտը միշտ իր հետ է։ Սերգեյ Նակարյակովը, խոսելով Երիտասարդական նվագախմբի հետ աշխատանքի մասին, նշում է, որ շատ տպավորված է, և նվագախումբը հնչում է հիանալի։
Թավջութակահար Միքայել Հախնազարյանը, որ ջութակահար Զոհրաբ Թադևոսյանի և Երիտասարդական նվագախմբի հետ խաչատրյանական երեկոյին Հայաստանում առաջին անգամ ներկայացրեց ֆրանսիացի կոմպոզիտոր Սեն-Սանսի «Մուսան և պոետը» ստեղծագործությունը ջութակի, թավջութակի և նվագախմբի համար, նշում է, որ իր համար հաճելի է նոր գործ նվագել։ Միքայել Հախնազարյանն ընդգծում է, որ Հայաստանի երաժշտական կյանքը բավականին հագեցած է։ Նա հատկապես առանձնացնում է Խաչատրյանի անվան միջազգային փառատոնը։ Ընդ որում, թավջութակահարը նկատում է, որ թեև մանկուց ճանաչում է Զոհրաբ Թադևոսյանին, Եվրոպայում բազմիցս հանդիպում են, սակայն շնորհիվ խաչատրյանական փառատոնի առաջին անգամ են հանդես գալիս միասին։
Նշենք, որ Միքայել Հախնազարյանը բնակվում է Գերմանիայում, 2008-ին միացել է Բեռլինի Kuss Quartett-ին, որը ներկայացումներով շրջագայում է աշխարհի խոշոր համերգասրահներով։ Նա Մյունխենի կամերային նվագախմբի գլխավոր թավջութակահարն է և պարբերաբար ելույթ է ունենում Բեռլինի Ֆիլհարմոնիկ նվագախմբի կազմում որպես հրավիրյալ երաժիշտ։
Իսպանաբնակ ջութակահար, մանկավարժ Զոհրաբ Թադևոսյանն էլ նշում է, որ Խաչատրյանի անվան փառատոնը կազմակերպվել է բարձր մակարդակով։ Ըստ նրա՝ փառատոներին մասնակցությունը մեծ աճ է երաժշտի համար, շփում այլ երկրների երաժիշտների հետ, ինչը մեծ ձեռքբերում է:
Հիշեցնենք, որ Խաչատրյանի անվան միջազգային փառատոնն անցկացվում է ՀՀ Նախագահ Սերժ Սարգսյանի հովանու ներքո։ Երաժշտական այս տոնահանդեսը կյանքի է կոչել Հայաստանի պետական երիտասարդական նվագախումբը (գլխավոր գործընկեր՝ ՎիվաՍելլ-ՄՏՍ)՝ ՀՀ մշակույթի նախարարության աջակցությամբ։ Փառատոնի անցկացմանն աջակցում են նաև «Փյունիկ» բարեգործական հիմնադրամը, «Լուդինգ», «Ջերմուկ գրուպ» ընկերությունները, «Անի պլազան»։

A concert dedicated to A. Arutiunian in the context of Khachaturian Festival
3rd Khachaturian International Festival Symphony concert held on October 24 was dedicated to the 95th anniversary of famous Armenian composer Alexander Arutiunian. The program included works by Arutiunian, as well as Russian and French composers' works, an Armenian premiere (Pyotr Tchaikovsky - “Romeo and Juliet” Overture-Fantasy, Camile Saint-Saëns - “La Muse et le poète” for Violin, Cello and Orchestra - Armenian premiere, Alexander Arutiunian - Dance Suite , Theme and Variations for Trumpet and Orchestra).
State Youth Orchestra of Armenia performed with renowned musicians: violinist Zohrab Tadevosyan (resident of Spain), cellist Mikayel Hakhnazaryan (resident of Germany) and trumpeter Sergei Nakariakov who represents Israel and Russia.
Artistic Director and Principal Conductor of State Youth Orchestra of Armenia Sergey Smbatyan said that the concert was very important to him and the orchestra. "5 years ago, we celebrated the 90th anniversary of Alexander Arutiunian. Today he is not with us anymore, but we his music remains and we do love it. This event imposes certain obligations. We will never forget Maestro's positive emotions which he sent to us during our concerts sitting at the hall. We were just starting our work; the orchestra was newly formed when we performed Arutiunian’s creations for the first time. You have to see musicians’ eyes when they heard inspiring, encouraging words of Maestro"- said Sergey Smbatyan, adding that Arutiunian’s works are often performed by the Youth Orchestra. According to Smbatyan’s point, Maestro Arutiunian is a composer who has represented already established symphonic music of 21st century.
Sergei Nakaryakov is one of the most renowned trumpeters of the world. He performs concerts in different countries with the most famous conductors, orchestras and performers. He has released more than 15 CDs. Sergei Nakariakov visits Armenia for the 5th time but this is the first cooperation with the Youth Orchestra. He mentioned that his first contact with Armenian music was at the age of 10, when he first performed with the orchestra, representing Concerto by Alexander Arutiunian. Since then the concerto lives in his heart. Talking about the work of the Youth Orchestra, Sergei Nakaryakov noted that the way the orchestra sounds is impressive.
Cellist Michael Hakhnazarian, who performed for the first time “La Muse et le poète” for Violin, Cello and Orchestra of Camile Saint-Saëns together with the Youth Orchestra and
violinist Zohrab Tadevosyan, said that he is pleased to represent a new composition. Michael Hakhnazaryan stresses that Armenia has a rather rich musical world. He singles out Khachaturian International Festival especially. Meanwhile, the cellist underlines that although he knows Zohrab Tadevosyan since childhood, they have met in Europe not once, but they came together only in 2015, thanks to Khachaturian Festival.
It should be mentioned that Michael Hakhnazarian lives in Germany; in 2008 he has joined the Berlin Kuss Quartett and has world's major concert performances on tour. He is principal cellists of Munich Chamber Orchestra and regularly performs with Berlin Philharmonic Orchestra as a guest musician.
Violinist and teacher Zohrab Tadevosyan, who currently lives in Spain, noted that Khachaturian Festival is organized at a high level. The musician considers that the participation in festivals is a huge increase and a chance to communicate with musicians from different countries and this is a great achievement.
You can watch the Symphony Concert of October 24 on SYOA TV by the following link: https://www.youtube.com/watch?v=weeVVCGvl3w