Ալ.Հարությունյանին նվիրված համերգ՝ խաչատրյանական փառատոնի շրջանակում (Տեսանյութ)
Խաչատրյանի անվան 3-րդ միջազգային փառատոնի շրջանակներում հոկտեմբերի 24-ին կայացած սիմֆոնիկ համերգը նվիրված էր անվանի կոմպոզիտոր Ալեքսանդր Հարությունյանի 95-ամյա հոբելյանին։ Ծրագիրը ներառում էր ինչպես Հարությունյանի գործերը, այնպես էլ՝ ռուս և ֆրանսիացի կոմպոզիտորների երկեր, այդ թվում հայաստանյան պրեմիերա (Պյոտր Չայկովսկի՝ «Ռոմեո և Ջուլիետ» ֆանտազիա-նախերգանք, Կամիլ Սեն-Սանս՝ «Մուսան և պոետը» ջութակի, թավջութակի և նվագախմբի համար, հայաստանյան պրեմիերա, Ալեքսանդր Հարությունյան՝ Պարային սյուիտ, Թեմա և վարիացիաներ շեփորի և նվագախմբի համար)։
Հայաստանի պետական երիտասարդական նվագախմբի հետ հանդես եկան մեծահամբավ երաժիշտներ՝ իսպանաբնակ ջութակահար Զոհրաբ Թադևոսյանը, Գերմանիայում բնակվող թավջութակահար Միքայել Հախնազարյանը և Ռուսաստանն ու Իսրայելը ներկայացնող շեփորահար Սերգեյ Նակարյակովը։
Հայաստանի պետական երիտասարդական նվագախմբի գեղարվեստական ղեկավար և գլխավոր դիրիժոր Սերգեյ Սմբատյանը նշեց, որ այս համերգը շատ կարևոր էր իր և նվագախմբի համար։ «5 տարի առաջ մենք նշեցինք Ալեքսանդր Հարությունյանի 90-ամյակը։ Այսօր նա մեզ հետ չէ, բայց մենք ունենք նրա երաժշտությունը, որ այնքան սիրում ենք։ Այս երեկոն շատ պարտավորեցնող է։ Մենք երբեք չենք մոռանա մաեստրո Հարությունյանի դրական լիցքերը, որ նա մեր համերգների ընթացքում դահլիճից փոխանցում էր մեզ։ Նա մեծ դեր է ունեցել Հայաստանի պետական երիտասարդական նվագախմբի գործունեության ընթացքում։ Մենք նոր-նոր էինք սկսում մեր աշխատանքը, կոլեկտիվը նոր էր ձևավորվում, երբ կատարեցինք Հարությունյանի ստեղծագործություններից։ Եվ տեսնել էր պետք երաժիշտների աչքերը, երբ լսեցին մաեստրոյի ոգևորող, քաջալերող խոսքերը»,- նշեց Սերգեյ Սմբատյանը՝ ավելացնելով, որ Ալեքսանդր Հարությունյանի գործերը Երիտասարդական նվագախումբը շատ
հաճախ է կատարում։ Ըստ դիրիժորի՝ մաեստրո Հարությունյանն այն կոմպոզիտորն է, որ հնչեցրել է 21-րդ դարի արդեն ձևավորված երաժշտությունն ու սիմֆոնիզմը։
Սերգեյ Նակարյակովն աշխարհի ամենահայտնի շեփորահարներից է։ Համերգներով հանդես է գալիս տարբեր երկրներում, համագործակցում է ամենահայտնի դիրիժորների, նվագախմբերի և կատարողների հետ։ Նա թողարկել է ավելի քան 15 ձայնասկավառակ։ Սերգեյ Նակարյակովը Հայաստանում է 5-րդ անգամ, սակայն Երիտասարդական նվագախմբի հետ համագործակցում է առաջին անգամ։ Նա նշում է, որ իր շփումը հայկական երաժշտության հետ եղել է 10 տարեկանում, երբ առաջին անգամ ելույթ ունենալով նվագախմբի հետ՝ կատարել է Ալեքսանդր Հարությունյանի կոնցերտը, որից հետո այդ կոնցերտը միշտ իր հետ է։ Սերգեյ Նակարյակովը, խոսելով Երիտասարդական նվագախմբի հետ աշխատանքի մասին, նշում է, որ շատ տպավորված է, և նվագախումբը հնչում է հիանալի։
Թավջութակահար Միքայել Հախնազարյանը, որ ջութակահար Զոհրաբ Թադևոսյանի և Երիտասարդական նվագախմբի հետ խաչատրյանական երեկոյին Հայաստանում առաջին անգամ ներկայացրեց ֆրանսիացի կոմպոզիտոր Սեն-Սանսի «Մուսան և պոետը» ստեղծագործությունը ջութակի, թավջութակի և նվագախմբի համար, նշում է, որ իր համար հաճելի է նոր գործ նվագել։ Միքայել Հախնազարյանն ընդգծում է, որ Հայաստանի երաժշտական կյանքը բավականին հագեցած է։ Նա հատկապես առանձնացնում է Խաչատրյանի անվան միջազգային փառատոնը։ Ընդ որում, թավջութակահարը նկատում է, որ թեև մանկուց ճանաչում է Զոհրաբ Թադևոսյանին, Եվրոպայում բազմիցս հանդիպում են, սակայն շնորհիվ խաչատրյանական փառատոնի առաջին անգամ են հանդես գալիս միասին։
Նշենք, որ Միքայել Հախնազարյանը բնակվում է Գերմանիայում, 2008-ին միացել է Բեռլինի Kuss Quartett-ին, որը ներկայացումներով շրջագայում է աշխարհի խոշոր համերգասրահներով։ Նա Մյունխենի կամերային նվագախմբի գլխավոր թավջութակահարն է և պարբերաբար ելույթ է ունենում Բեռլինի Ֆիլհարմոնիկ նվագախմբի կազմում որպես հրավիրյալ երաժիշտ։
Իսպանաբնակ ջութակահար, մանկավարժ Զոհրաբ Թադևոսյանն էլ նշում է, որ Խաչատրյանի անվան փառատոնը կազմակերպվել է բարձր մակարդակով։ Ըստ նրա՝ փառատոներին մասնակցությունը մեծ աճ է երաժշտի համար, շփում այլ երկրների երաժիշտների հետ, ինչը մեծ ձեռքբերում է:
Հիշեցնենք, որ Խաչատրյանի անվան միջազգային փառատոնն անցկացվում է ՀՀ Նախագահ Սերժ Սարգսյանի հովանու ներքո։ Երաժշտական այս տոնահանդեսը կյանքի է կոչել Հայաստանի պետական երիտասարդական նվագախումբը (գլխավոր գործընկեր՝ ՎիվաՍելլ-ՄՏՍ)՝ ՀՀ մշակույթի նախարարության աջակցությամբ։ Փառատոնի անցկացմանն աջակցում են նաև «Փյունիկ» բարեգործական հիմնադրամը, «Լուդինգ», «Ջերմուկ գրուպ» ընկերությունները, «Անի պլազան»։

Концерт, посвященный А. Арутюняну, в контексте Международного фестиваля имени Хачатуряна
24 октября состоялся симфонический концерт в рамках 3-го Международного фестиваля имени Хачатурян, посвященный 95-летию известного армянского композитора Александра Арутюняна. В программу были включены произведения Арутюняна, а также русских и французских композиторов (Александр Арутюнян – «Танцевальная сюита», Тема с вариациями для трубы с оркестром, Петр Чайковский - «Ромео и Джульетта» увертюра-фантазия, Камиль Сен-Санс - «Муза и поэт» для скрипки и виолончели с оркестром – армянская премьера).
Государственный молодежный оркестр Армении выступал с известными музыкантами: Зограб Тадевосян (скрипка/ резидент Испании), Микаэл Ахназарян (виолончель/ резидент Германии) и Сергей Накаряков (труба/Израиль, Россия).
Художественный руководитель и главный дирижер Государственного молодежного оркестра Армении Сергей Смбатян сказал, что концерт был очень важен и для него, и для оркестра. «5 лет назад мы отмечали 90-летие Александра Арутюняна. Сегодня он больше не с нами, но у нас осталась его музыка. Это событие накладывает определенные обязательства. Мы никогда не забудем положительные эмоции маэстро, которые он передавал во время наших концертов, сидя в зале. Мы только начали нашу работу; оркестр был недавно сформирован, когда мы впервые выступили с произведениями Арутюнян. Вы должны были видеть глаза музыкантов, когда они услышали вдохновляющие, ободряющие слова маэстро», - сказал Сергей Смбатян, добавив, что работы Арутюняна часто исполняются Молодежным
оркестром. Согласно Сергею Смбатяну, Маэстро Арутюнян является композитором, который представлял симфоническую музыку 21-го века.
Сергей Накаряков является одним из самых известных трубачей мира. Он выступает с концертами в разных странах с самыми известными дирижерами, оркестрами и исполнителями. Он выпустил более 15 компакт-дисков. Накаряков посещает Армению в 5-й раз, но это его первое сотрудничество с Молодежным оркестром. Он отметил, что его первое знакомство с армянской музыкой было в возрасте 10 лет, когда он впервые выступал с оркестром представляя концерт Александра Арутюняна. С тех пор этот концерт живет в его сердце. Говоря о работе Молодежного оркестра, Сергей Накаряков отметил, что он впечатлен звучанием оркестра.
Виолончелист Микаэл Ахназарян, который впервые представлял произведение Камиля Сен-Санса - «Муза и поэт» с Молодежным оркестром и скрипачом Зограбом Тадевосяном, сказал, что он рад представлять новую композицию. Микаэл Ахназарян подчеркнул, что Армения обладает довольно богатым музыкальным миром. Он особо выделил Международный фестиваль имени Хачатуряна. Между тем, виолончелист подчеркнул, что хотя он знает Зограба Тадевосяна с детства, они встречались в Европе не один раз, но сотрудничают впервые, благодаря фестивалю имени Хачатуряна.
Следует отметить, что Микаэл Ахназарян живет в Германии; в 2008 году он присоединился к Berlin Kuss Quartett и в его составе выступает в самых известных мировых концертных залах. Он является главным виолончелистом Мюнхенского камерного оркестра и регулярно выступает с Берлинским филармоническим оркестром в качестве приглашенного музыканта.
Скрипач и педагог Зограб Тадевосян, который в настоящее время проживает в Испании, отметил, что Фестиваль имени Хачатуряна организован на высоком уровне. Музыкант считает, что участие в фестивалях это возможность карьерного роста и общения с музыкантами из разных стран, которое является большим достижением. Напомним, что Международный фестиваль имени Арама Хачатуряна проводится под патронажем президента РА Сержа Саргсяна. Этот музыкальный праздник воплотили в жизнь Государственный молодежный оркестр Армении (генеральный партнер ВиваСелл-МТС), при содействии Министерства культуры. Фестиваль спонсируется благотворительным фондом «Пюник», компанией «Лудинг», «Джермук Групп» и «Ани Плаза».
Вы можете посмотреть симфонический концерт 24 октября на SYOA TV, следуя указанному линку: https://www.youtube.com/watch?v=weeVVCGvl3w