Արծվաբերդի մարզադպրոցը ապահովվել է ջեռուցմամբ և տաք ջրով
ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ը և Վայրի բնության և մշակութային արժեքների պահպանման հիմնադրամը (FPWC) ամփոփել և ներկայացրել են «Այլընտրանքային էներգիա» ծրագրով  համատեղ իրականացվող հերթական նախագծի արդյունքները: Նախագծի շրջանակում Տավուշի մարզի Արծվաբերդ համայնքի մարզադահլիճում տեղադրվել է արևային ջրատաքացուցիչ և էլեկտրական ջեռուցման համակարգ՝ հնարավոր դարձնելով օգտագործել մարզադահլիճը նաև ցուրտ եղանակներին:
«ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ը կարևոր է համարում «Այլընտրանքային էներգիա» ծրագիրը. դրա բնապահպանական առավելություններն ակնհայտ են,  իսկ սահմանամերձ Արծվաբերդի մարզադահլիճը ջեռուցմամբ և տաք ջրով ապահովելը կրկնապատկում է նախագծի կարևորությունը: Ձմռան ամիսներին ևս մարզվելու հնարավորություն ունենալով՝ Արծվաբերդի և շրջակա գյուղերի պատանիներն առավել մեծ հաջողությունների կարող են հասնել: Պատմության ընթացքում մենք շատ առիթներ ենք ունեցել հպարտանալու հայ մարզիկների բացառիկ հաջողություններով և համոզված ենք, որ Հայաստանի ապագա չեմպիոններ են մարզվելու հենց այս մարզադահլիճում»,-ասել է ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ի գլխավոր տնօրեն Ռալֆ Յիրիկյանը:
Սահմանամերձ Արծվաբերդ գյուղը, որը գտնվում է Ադրբեջանից մոտ 8 կմ հեռավորության վրա, ունի մոտ 5220 բնակիչ: Մարզադահլիճում գործում են տարբեր սպորտային խմբակներ ոչ միայն արծվաբերդցի, այլ նաև հարևան համայնքների պատանիների համար:
Համայնքում իրականացված աշխատանքների արդյունքում գյուղի մարզադահլիճում առկա  ջեռուցման համակարգը համալրվել է 31.5 KW հզորությամբ արևային ջրատաքացուցիչով,  ինչը ջեռուցման էներգաարդյունավետ և բնապահպանական տեսանկյունից արդարացված միջոց է: Համակարգի գործարկումը  ձմռանը  50-60%-ով կնվազեցնի ջեռուցման ծախսը, իսկ ամռանը` 100%-ով տաք ջրի ծախսը: Ի դեպ, արդեն երկրորդ տարին է ծրագրի շրջանակում կիրառվում են  70 մմ տրամագծով վակումային խողովակներով արևային ջրատաքացուցիչներ, որոնց էներգաարդյունավետությունը ավելի բարձր է, քան  Հայաստանում  տեղադրվող այլ արևային ջրատաքացուցիչներինը: Ի դեպ՝ ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ը լրացուցիչ 1.5 միլիոն դրամ կհատկացնի մարզադահլիճի համար նոր պատուհաններ ձեռք բերելու և տեղադրելու համար:
Այս տարի «Այլընտրանքային էներգիա» ծրագրում ներառվել են Հայաստանի յոթ մարզերի հետևյալ 17 համայնքները. Լոռու մարզի Չկալով համայնք, Գեղարքունիքի մարզի Վահան, Ծովագյուղ, Լիճք համայնքներ, Վայոց Ձորի մարզի Գնիշիկ, Բարձունի, Խնձորուտ, Գոմք համայնքներ, Տավուշի մարզի Չինարի, Արծվաբերդ, Բերդավան, Ջուջեվան համայնքներ, Արագածոտնի մարզի Ուջան համայնք, Սյունիքի մարզի Լոր, Արևիս, Նժդեհ համայնքներ, Արարատի մարզի Պարույր Սևակ համայնք:

• 27-10-2015 18:01:26   |   |  Сharity
VivaCell-MTS together with the Foundation for the Preservation of Wildlife and Cultural Assets (FPWC) marked the completion and presented the outcomes of yet another project implemented in Artsvaberd community within the framework of the joint Alternative Energy Project. The initiative included installation of a solar water heating system and solar panels in the sports hall in the border village Arstvaberd, Tavush region, making the operation of the sports hall in winter as well.
The concluding event was attended by VivaCell-MTS General Manager Ralph Yirikian, founder of FPWC Ruben Khachatryan, head of Arstvaberd community Volodya Uzanyan and the community residents.
“VivaCell-MTS gives special importance to the “Alternative Energy” project as its environmental benefits are apparent. Providing hot water and constructing a heating system in the gym of borderline Artsvaberd village adds to the importance of the project because it gives the young people of Artsvaberd and nearby villages the opportunity to train in wintertime, too, reaching better results. In the course of history we have had many outstanding sportsmen, who we are proud of, and we are sure that future champions of Armenia will be trained in this gym”, VivaCell-MTS General Manager Ralph Yirikian said.
Arstvaberd community, which is 8 km far from Azerbaijan border, has 5220 inhabitants. There are various sport clubs operating in the sports hall not only for locals but for the teenagers from neighboring villages.
The system implemented within the Alternative Energy Project has been connected to the sports hall's heating and hot water system and includes solar water heaters with the capacity of 31.1 KW. The solar water heating system installed in the kindergarten is energy efficient and environmentally friendly. It will reduce water heating costs by 100% in the summer and up to 50-60% in the winter. By the way, the vacuum pipes with diameter of 70mm are being used in frames of the Alternative Energy project for the second year and they have proven to be the most effective ones in Armenia.
VivaCell-MTS will allocate additional 1.5 million drams for purchasing and installing new windows in the gym.
This year the following 17 communities of 7 regions of Armenia have been included in the Alternative Energy Project: Chkalov community of Lori region; Vahan, Tsovagyugh, Lichq communities of Gegharkunik region; Gnishik, Bardzuni, Khndzorut, Gomq communities of Vayots Dzor region; Chinari, Artsvaberd, Berdavan, Jujevan communities of Tavush region; Ujan community of Aragatsotn region; Lor, Arevis, Njdeh communities of Syunik region; Paruyr Sevak community of Ararat region.