Արամ Թալալյան. «Մեծ պատիվ է մասնակցել Խաչատրյանի անվան փառատոնին»
Նոյեմբերի 4-ին Արամ Խաչատրյանի տուն-թանգարանում  Խաչատրյանի անվան 3-րդ միջազգային փառատոնի շրջանակներում կայացավ «Արս Լունգա» դուետի (Արամ Թալալյան (թավջութակ), Ջուլիետա Վարդանյան (դաշնամուր)) մենահամերգը։
Ծրագրում հնչեցին՝ Յոզեֆ Հայդն՝ Սոնատ դո մաժոր, փոխադրումը թավջութակի և դաշնամուրի համար՝ Կառլո Ալֆրեդո Պիատտիի, Լյուդվիգ վան Բեթհովեն՝ Սոնատ դաշնամուրի և թավջութակի համար թիվ 5, Յոհաննես Բրամս՝ Սոնատ դաշնամուրի և թավջութակի համար թիվ 2։
Թավջութակահար Արամ Թալալյանը նկատում է, որ իրենց դուետը մեծ հաճույքով է մասնակցում Խաչատրյանի անվան փառատոնին. «Մեծ պատիվ է մասնակցել հայոց մեծ կոմպոզիտորի անվան փառատոնին։ Բավականին պատասխանատու ու կարևոր ելույթ է մեզ համար»։ Խոսելով Երիտասարդական նվագախմբի հետ համագործակցության մասին՝ Արամ Թալալյանը նշում է, որ իր համար հաճելի փորձ է աշխատել այս կոլեկտիվի հետ. «Երբ համատեղ նախագծեր, հրավերներ լինում են, մեծ ուրախությամբ սպասում եմ այդ օրերին»։
Դաշնակահարուհի Ջուլիետա Վարդանյանը նշում է, որ բովանդակային, հագեցած մեծ ճանապարհ է անցել թավջութակահար Արամ Թալալյանի հետ։ Դաշնակահարուհին նկատում է, որ մասնակցությունը փառատոներին երաժշտի կյանքում մեծ նշանակություն ունի, քանի որ դրանք և՜ մեծ փորձ են, և՜ դրսևորվելու, կատարողական արվեստը ներկայացնելու հնարավորություն։ Նա նաև ընդգծում է, որ Հայաստանի պետական երիտասարդական նվագախմբի հետ բազմիցս համագործակցել են տարբեր ձևաչափերում։ Նա առանձնացնում է այն էներգետիկան, որ միշտ ստանում է Երիտասարդականի երաժիշտներից, ովքեր աշխատում են սիրով ու պատասխանատու կերպով կատարում իրենց աշխատանքը։
«Արս Լունգա» դուետը հիմնադրվել է 2009թ. Երևանում թավջութակահար Արամ Թալալյանի և դաշնակահարուհի Ջուլիետա Վարդանյանի կողմից։ Կոլեկտիվը բազում մենահամերգներով հանդես է եկել Հայաստանում, ԱՊՀ-ում, Հեռավոր և Մերձավոր Արևելքի, Եվրոպայի երկրներում, Իրանում։ Մասնակցել է հեղինակավոր փառատոների։ 2012-ին դուետն արժանացել է Մոսկվայի կոմպոզիտորների միության «Ոսկե մեդալ» շքանշանի։ Դուետի երկացանկն ընդգրկում է 17-18-րդ դդ. բարոկկո ժամանակաշրջանի ստեղծագործություններից մինչև դասական և ռոմանտիկ այնպիսի գործեր, ինչպիսիք են Բեթհովենի բոլոր սոնատները և վարիացիաները, Շումանի և Մենդելսոնի բոլոր ստեղծագործությունները, Բրամսի բոլոր սոնատները։
2013-ին «Արս Լունգան» ավարտին է հասցրել լայնամասշտաբ ծրագիր՝ վերնագրված «Հայ կամերային երաժշտության անթոլոգիա», որն ընդգրկում է 1900-ականներից մինչ օրս հայ և սփյուռքահայ կոմպոզիտորների՝ թավջութակի և դաշնամուրի համար գրված գրեթե բոլոր ստեղծագործությունների ձայնագրությունները։ 12 ձայնասկավառակից բաղկացած շարքը ներառում է 60 ստեղծագործություն։
Հիշեցնենք, որ Խաչատրյանի անվան միջազգային փառատոնն անցկացվում է ՀՀ Նախագահ Սերժ Սարգսյանի հովանու ներքո։ Երաժշտական այս տոնահանդեսը կյանքի է կոչել Հայաստանի պետական երիտասարդական նվագախումբը (գլխավոր գործընկեր՝ ՎիվաՍելլ-ՄՏՍ)՝ ՀՀ մշակույթի նախարարության աջակցությամբ։ Փառատոնի գործընկերներն են «Փյունիկ» բարեգործական հիմնադրամը, «Լուդինգ», «Ջերմուկ գրուպ» ընկերությունները, «Անի պլազան»։

Aram Talalyan: "It’s a great honor to participate in the Khachaturian Festival."
On November 4 in Aram Khachaturian House-Museum, in the context of the 3rd Khachaturian International Festival, the recital of "Ars Lunga" Duo was held (AramTalalyan (cello), Julietta Vardanyan (piano)).
During the evening the following works have been performed: Sonata in C major by Joseph Haydn (transcription for cello and piano by Carlo Alfredo Piatti), Sonata for Piano and Cello No.5 by Ludwig van Beethoven - and Sonata for Piano and Cello No.2 by Johannes Brahms.
Aram Talalyan noted that the Duo had the pleasure of participating in the Festival: "It is a great honor to take part in a Festival named after our great composer. It is a quite responsible and important performance for us." Speaking about the cooperation with the Youth Orchestra, Aram Talalyan said that he is pleased with this experience. "When there are invitations of joint projects, I am waiting for these events with a great joy."
Pianist Julietta Vardanyan mentioned that together with cellist Aram Talalyan they have gone a substantial and saturated way. The pianist said that the participation in the festivals is of great importance for the musicians, since they give both a lot of experience and an opportunity to display performing arts. Julietta Vardanyan underlined that she has cooperated with State Youth Orchestra of Armenia in various formats. She singled out the energy that always gets while working with the Youth Orchestra musicians, who always work with love and sense of responsibility.
"Ars Lunga" Duo was founded in 2009 in Armenia, by cellist Aram Talalyan and pianist Julietta Vardanyan. It performed with recitals in many countries of CIS, the Far and Middle East, Europe and Iran. "Ars Lunga" has participated in prestigious festivals. In 2012 the Duo was honored with Moscow Composers Union "Gold Medal" award. The duet repertoire includes compositions from the Baroque period of 17-18th centuries till Classical and Romantic works, such as Beethoven's sonatas and variations, all the works of Schumann and Mendelssohn, all the Sonatas of Brahms.
In 2013 "Ars Lunga" has completed a large-scale project entitled "Anthology of Armenian Chamber Music", which covers almost all the works written for cello and piano by composers creating both in Armenia and Diaspora, from 1900's so far.
This musical celebration is realized by the State Youth Orchestra of Armenia (general partner VivaCell-MTS), with the assistance of the Ministry of Culture and "Classical music support" NGO. The festival is sponsored by "Pyunik" Charitable Foundation, “Luding" Company, "Jermuk Group" and "Ani Plaza".