ՎԶԵԲ-ը Կովկասում տնտեսական աճ է ակնկալում, չնայած արտաքին տնտեսական մարտահրավերներին
Աճի հեռանկարները կախված են տարածաշրջանում տնտեսական միջավայրից, աշխարհագրական և քաղաքական ռիսկերի նվազեցումից և առանձին երկրներին հատուկ գործոններից
--------------
Կովկասի երկրները (Հայաստանը, Ադրբեջանը, Վրաստանը) շարունակում են մնալ տարածաշրջանային տնտեսական և անվտանգության խնդիրների ազդեցության տակ, սակայն, ըստ ՎԶԵԲ-ի վերջին տնտեսական կանխատեսման, http://www.ebrd.com/documents/comms-and-bis/rep-final.pdf
ակնկալվում է, որ իրենք կկարողանան պահպանել տնտեսական աճը 2015-16թթ.:
2015թ. առաջին կիսամյակում Հայաստանը գրանցեց ավելի զգալի աճ, քան ակնկալվում էր: 2014թ. վերջին զգալի արժեզրկումից հետո փոխարժեքի դրույքը կայունացավ 2015թ. դրամավարկային խիստ պայմանների, տարեսկզբին Կենտրոնական բանկի միջամտության և ընթացիկ հաշվի ճշգրտման ֆոնի վրա: Համախառն միջազգային պահուստները նվազել էին 2014թ. ընթացքում, ինչպես նաև 2015թ. հունվար և փետրվար ամիսներին՝ նախքան աճելը և շուրջ չորս ամիսների ներմուծման ծավալին հասնելը2015թ. սեպտեմբերին: Պետական Ֆինանսներն ընդհանուր առմամբ կայուն մնացին սահմանափակ ֆիսկալային տարածության պայմաններում: Տարածաշրջանային տնտեսական ճգնաժամը հանգեցրեց դրամական փոխանցումների նվազեցմանը, ներմուծման կրճատմանը և վարկավորման բացասական աճին 2015թ. առաջին ութ ամիսների ընթացքում: ՎԶԵԲ-ը բարձրացրել է Հայաստանում ՀՆԱ-ի աճի վերաբերյալ իր կանխատեսումը մինչև +2,3% 2015թ. և +2% 2016թ.:
Վրաստանում տարբեր գործոնները, ինչպիսիք են՝ Ռուսաստանում տնտեսական ճգնաժամի պատճառով դրամական փոխանցումների նվազեցումը, տարածաշրջանային առևտրի կտրուկ դանդաղեցումը և ներքին քաղաքական անորոշությունը բացասաբար են ազդել ներքին սպառողների և ձեռներեցների վստահության, ինչպես նաև տնտեսական աճի վրա: Վրացական լարին 2015թ. սկզբից ի վեր արժեզրկվել է ավելի, քան 20%-ով ԱՄՆ դոլարի նկատմամբ: ՎԶԵԲ-ը ակնկալում է, որ տնտեսական աճը Վրաստանում կլինի չափավոր՝ մինչև +2,5% 2015թ., և պահպանում է չափավոր աճի իր կանխատեսումը 2016թ. համար՝ +2.6%:
Ընդհանուր առմամբ, տնտեսական հեռանկարները շարունակում են տարբերվել այն երկրների համար, որտեղ ՎԶԵԲ-ը ներդրումներ է կատարում: Ավելի հեռու դեպի արևելք գտնվող երկրները տուժում են ռուսական ռեցեսիայից, ինչպես նաև նավթի և այլ հումքային ապրանքների թույլ գներից:
Տարածաշրջաններ, որոնք գտնվում են ավելի հեռու դեպի արևմուտք, շահում են եվրոգոտու տնտեսական աճից և Եվրոպական կենտրոնական բանկի դրամավարկային քաղաքականության ազդեցությունից:
Ըստ ՎԶԵԲ-ի՝ Տարածաշրջանային տնտեսական հեռանկարների վերաբերյալ վերջին զեկույցի ակնկալվում է, որ ընդհանուր աճի տեմպերը տարածաշրջանում կնվազեն՝ հասնելով միայն 0.2 % այս տարի համեմատ 2014թ. 1,8%-ին: 2016 թ. սպասվում է չափավոր աճ՝ 1.6%: Այս կանխատեսումները անփոփոխ են մնացել մայիսից, սակայն դրանք քողարկում են տարածաշրջանային տարբերությունները1:
Օրինակ, այժմ ակնկալվում է, որ Ուկրաինայի տնտեսական աճը կկրճատվի 11.5% -ով այս տարի, ինչը իրենից ներկայացնում է չորս տոկոսային կետով վատթարացում համեմատած մայիսի կանխատեսմանը:
ՎԶԵԲ-ի գլխավոր տնտեսագետ Հանս Պիտեր Լանքեսը այս կապակցությամբ ասել է. «Այժմ, հինգ տարիների շարունակական անկումից հետո, մենք կարող ենք վերելք ակնկալել 2016թ., սակայն բացասական ասպեկտների առումով կան էական ռիսկեր»:
Զեկույցում թվարկվում են հետևյալ ռիսկերը. Չինաստանում տնտեսական աճի տեմպերի ավելի կտրուկ նվազում, քան ակնկալվում էր, ամերիկյան տոկոսադրույքների ավելի մեծ բարձրացում, քան սպասվում էր, քաղաքական անկայունություն և աշխարհաքաղաքական լարվածություն և Հունաստանում
հակաճգնաժամային միջոցառումների փաթեթի տրամադրման ծրագրի անհավասարաչափ իրականացում:
Զեկույցում նշվում է, որ փախստականների հոսքի հետ կապված ճգնաժամը, որը կտրուկ ակտիվացել է 2015թ., բացասաբար է ազդում մի շարք երկրների տնտեսությունների վրա:
«Ճակատային գծում» գտնվող երկրների շարքում Թուրքիան, ըստ նախնական գնահատականների, ունի ավելի քան երկու միլիոն փախստական, իսկ Հորդանանում նրանք կազմում են բնակչության գրեթե մեկ հինգերորդ մասը: Այս զանգվածային ներհոսքը որոշ դեպքերում լարվածություն է ստեղծել հանրային ծառայությունների, պետական ֆինանսների և աշխատանքային շուկաների ոլորտներում:
Հարավ-արևելյան Եվրոպայի տրանզիտային երկրները, որոնք փախստականներին տրամադրել են բուժօգնություն և սոցիալական խնամք, սնունդ, ջուր և ապաստան, կանգնած են կազմակերպչական և ֆինանսական խնդիրների առջև:
Ըստ տարածաշրջանների, ՎԶԵԲ-ի զեկույցը բավականաչափ ուժեղ հեռանկարներ է կանխատեսում Կենտրոնական Եվրոպայի և Բալթյան երկրների համար՝ եվրոգոտում քանակական մեղմացման (QE) ծրագրի և հումքային ապրանքների ավելի ցածր գների շնորհիվ, ինչն ապահովում է տարածաշրջանում ավելի թեթև դրամավարկային պայմաններ ստեցծելու հնարավորություն:
«Տնտեսական աճի սպասվող միջին տեմպը՝ 3 տոկոս 2015թ. և 2016թ. ապահովում է եկամուտների մակարդակների շարունակական, թեև դանդաղ, համակցում՝ զարգացած տնտեսությունների եկամուտների մակարդակների հետ», - ասվում է զեկույցում:
Հարավ-արևելյան Եվրոպայի տնտեսությունները նույնպես շահում են Եվրոպայում քանակական մեղմացումից (QE), ավելի թույլ եվրոյից և նավթի ցածր գներից: Ակնկալվում է, որ ընդհանուր առմամբ տնտեսական աճը կարագանա 2015թ. և կպահպանվի 2016թ.: Ակնկալվում է, սակայն, որ Հունաստանի տնտեսական աճը կնվազի թե՛ այս տարվա և թե՛ հաջորդ տարվա ընթացքում:
2015թ. տնտեսական վիճակը Արևելյան Եվրոպայում և Կովկասում2 վատթարացել է՝ տուժելով Ռուսաստանում ռեցեսիայի հետևանքներից, ինչպես նաև Ուկրաինայում և Բելառուսում ավելի խորը ռեցեսիայից:
Սակայն 2016թ. Ուկրաինայում նոր աճ է ակնկալվում: Տնտեսության մակարդակը կարող է իջնել մինչև ամենացածր կետը տարվա կեսին և հետո կսկսի աստիճանաբար վերականգնվել: ԱՄՀ-ն ծրագիրը Ուկրաինայում պահպանվում է սովորական ռեժիմով:
Կանխատեսվում է, որ Թուրքիայում աճը կմնա հիմնականում անփոփոխ՝ 3% 2015թ. և 2.8% 2016թ., երկրի երկարաժամկետ ներուժի մակարդակից ցածր: Թուլացած ներքին պահանջարկը կարող է մասնակիորեն փոխհատուցվել արտահանման բարելավմամբ 2016թ., քանի որ եվրոգոտու վերականգնումը աջակցում է արտահանումներին, իսկ թույլ ներքին պահանջարկը և հումքային ապրանքների ավելի ցածր գները կրճատում են ներմուծումների ծախսերը:
Զեկույցը շեշտում է, որ Թուրքիան մասնավորապես խոցելի է կապիտալի արտահոսքի սպառնալիքի առջև, որն ազդում է զարգացող երկրների շուկաների վրա ամերիկյան տոկոսադրույքների սպասվող բարձրացման լույսի ներքո:
Ակնկալվում է, որ Ռուսաստանի արտադրողականությունը կկրճատվի 4,2% -ով 2015թ. և 1.2% -ով՝ 2016 թ., քանի որ սպառումը և ներդրումները նվազում են նավթի զգալիորեն ցածր գների պայմաններում, որոնք հանդիսանում են կառուցվածքային խնդիրների բաղադրիչ և տնտեսական պատժամիջոցների ազդեցության հետևանք:
Սպասվում է անկման թուլացում 2016թ., երբ երկրի տնտեսությունը կհարմարվի նավթի ավելի ցածր գներին:
Սպասվում է, որ Կենտրոնական Ասիայում աճի տեմպերը զգալիորեն կնվազեն 2015-16թթ. համեմատ 2014թ., ինչը պայմանավորված է հումքային ապրանքների ցածր գներով և տարածաշրջանի՝ Ռուսաստանի հետ ուժեղ տնտեսական կապերով:
Ինչ վերաբերում է հարավային և արևելյան Միջերկրածովյան տարածաշրջանին, Եգիպտոսի համար կանխատեսումները վերանայվել են զգալի ներդրումների շնորհիվ: Թունիսում տնտեսական աճի հեռանկարները թուլացել են ներքին պայմանների վատթարացման պատճառով, իսկ տարածաշրջանային անվտանգության հարցերը լրջորեն ազդում են Հորդանանի վրա: Ակնկալվում է, որ գյուղատնտեսական արտադրողականության բարձր մակարդակը կխթանի աճը Մարոկկոյում մինչև 4.9% 2015թ.: Ակնկալվում է տնտեսական աճի տեմպերի նվազում՝ 3.8% 2016թ.:

ЕБРР ожидает рост на Кавказе, несмотря на внешние экономические проблемы
Перспективы роста зависят от региональной экономической среды, снижения геополитических рисков и факторов, присущих  конкретным  странам
--------------
Страны Кавказа (Армения, Азербайджан, Грузия) по-прежнему находятся под влиянием региональных экономических проблем и проблем безопасности, однако, согласно недавнемуэкономическому прогнозу ЕБРРhttp://www.ebrd.com/documents/comms-and-bis/rep-final.pdf, ожидается, что им удастся поддержать рост в 2015-16гг.
Впервой половине 2015г.вАрмениибыл отмечен рост, превышающий ожидаемый. После значительного обесценивания в конце 2014г., обменный курс стабилизировался в 2015г. на фоне введения жестких денежно-кредитных условий, вмешательства центрального банка в начале года и корректировки текущего счета. Валовые международные резервы снижались большую часть 2014г., а также в январе-феврале 2015г. - вплоть  до момента увеличения и достижения почти четырех месяцев импорта к сентябрю 2015г.Государственные финансы в целом оставалась стабильными на фоне ограниченного фискального пространства. Региональный экономический спад привел к снижению денежных переводов, сокращению импорта и отрицательному росту кредитов в первые восемь месяцев 2015 года. ЕБРР повысил свой прогноз по росту ВВП Армении до +2,3 % в 2015г. и +2 % в 2016г.
В Грузии различные факторы, такие, как сокращение денежных переводов из-за экономического спада в России, резкое замедление региональной торговли и внутриполитическая неопределенность, негативно сказались на уверенности внутренних потребителей и бизнесменов, а также на темпах роста. С начала 2015г.грузинский лари снизился более, чем на 20 % по отношению к доллару США. ЕБРР ожидает, что рост в Грузии будет умеренным: до +2,5 % в 2015г.,а также  сохраняет свой прогноз сдержанногороста на 2016 год +2,6 %.
В целом сохраняется расхождениев перспективах экономик, в которые инвестирует ЕБРР: страны, расположенные далее на восток, отягощены российской рецессией и слабыми ценами на нефть и другие сырьевые товары.
Регионы, расположенные далее на запад, выигрывают от подъема в еврозоне и влияния денежно-кредитной политики Европейского центрального банка.
Согласно недавнему докладу ЕБРР по региональным экономическим перспективам, рост в регионе в целом, как ожидается, замедлится всего до 0,2 % в нынешнем году по сравнению с 1,8 % в 2014г.В 2016г. ожидается умеренный рост: 1,6 %. Эти прогнозы остались без изменений с мая, но они маскируют региональные различия .
К примеру, в настоящее время в украинской экономике ожидается сокращение на 11,5 % в 2015г., что,по сравнению  с майским прогнозом,является ухудшением на четыре процентных пункта.
Главный экономист ЕБРР Ханс Петер Лэнкес сказал по этому поводу: "Теперь,после пяти лет непрерывного спада,мы можеможидать что-то вроде подъема в 2016 году. Но есть и существенные риски в плане неблагоприятных аспектов".
В докладе перечислены такие  риски, как более резкое, чем ожидалось, замедление роста в Китае, более сильное, чем ожидалось, повышение процентных ставок в США, политическая нестабильность и геополитическая напряженность и неравномерное осуществление программы по предоставлению Греции пакета антикризисных мер.
В докладе отмечается, что кризис с беженцами, который резко активизировался в 2015г.,сказывается на экономике ряда стран.
Среди стран, расположенных вблизи "линии фронта", в Турции, по предварительным оценкам, находится более двух миллионов беженцев, в то время, как в Иордании они составляют почти одну пятую часть населения. Этот массивный приток в некоторых случаях создал напряжение в сфере государственных услуг, правительственных финансов и рынков труда.
Транзитные страны в Юго-Восточной Европе, предоставляющие беженцаммедицинскую и социальную помощь, еду, воду и жилье, сталкиваются с логистическими и финансовыми проблемами.
В разбивке по регионам, согласно докладу ЕБРР, в Центральной Европе и странах Балтииимеются достаточно сильные перспективы благодаря программе количественного смягчения в странах еврозоны(QE) и более низким ценам на сырьевые товары, что предоставляет возможности для более облегченных денежно-кредитных условий в регионе.
"Ожидаемый средний темп роста - около 3 процентов в 2015г. и 2016г.–обеспечивает продолжительную, хотя и медленную, сходимость уровней доходов с уровнем доходов в странах с развитой экономикой", - говорится в докладе.
Экономика в юго-восточной Европе также выигрывает от количественного смягчения (QE) в Европе, более слабого евро и низких цен на нефть. Ожидается, что рост в целом ускорится в 2015г. и сохранится в 2016г. Ожидается, однако, что экономический рост Греции сократится как в этом году, так и в следующем.
В 2015 годуэкономическаяситуациявВосточнойЕвропеинаКавказе ухудшилась, пострадавотпоследствий рецессиивРоссииивсвязисболееглубокой рецессией вУкраинеиБеларуси.
Тем не менее, в 2016г.в Украине снова ожидаетсярост. Уровень экономики может достигнуть нижнего предела в середине года, а затем встать на путь постепенного восстановления. Программа МВФ в Украине в целом остается в обычном режиме.
Рост в Турции, по прогнозам, останется в целом неизменным: на уровне 3 % в 2015г. и 2,8 % в 2016г., ниже долгосрочного потенциала страны. Слабый внутренний спрос может быть частично компенсирован улучшением экспорта в 2016г., так как восстановление в еврозоне поддерживает экспорт, а слабый внутренний спрос и низкие цены на сырьевые товары снижаютстоимость импорта.
В докладе подчеркивается, что Турция особенно уязвима перед угрозой оттока капитала, влияющего на развивающиеся рынки в свете ожидаемого увеличения процентных ставок в США.
Ожидается, что вРоссиипроизводительность сократится на 4,2 % в 2015г. и 1,2 % в 2016г., так как потребление и инвестиции снижаются приналичии значительно более низких цен на нефть, которые являются компонентами структурных проблем и влияния экономических санкций.
Ожидается ослабление рецессии в 2016 году, когда экономика приспособится к снижению цен на нефть.
Ожидается, что рост в Центральной Азии значительно замедлится в 2015-16гг. по сравнению с 2014 годомза счет более низких цен на сырьевые товары и сильных экономических связей региона с Россией.
Что касаетсяюжной и восточной частей Средиземного региона, были пересмотрены прогнозы на Египетввиду значительных инвестиций. В Тунисе перспективы роста ослабли из-за ухудшения внутренних условий, а региональные проблемы безопасности тяжело отражаются на Иордании. Ожидается, что высокие показатели сельскохозяйственной производительности подстегнут рост в Марокко до 4,9 % в 2015 году. Предполагаетсязамедление роста до 3,8% в 2016 году.