«Շառլ դը Գոլ» ավիակիրն առաջին հարվածներն է հասցրել ԻՊ-ի դիրքերին Սիրիայում և Իրաքում
«Շառլ դը Գոլ» ավիակիրն իրականացրել է առաջին ռազմական թռիչքները Սիրիայում և Իրաքում «Իսլամական պետություն» ահաբեկչական խմբավորման դիրքերին ավիահարվածներ հասցնելու նպատակով:
Ինչպես տեղեկացնում է gazeta.ru-ն, ավիակրի վրա գտնվում են 18 Rafale կործանիչներ, 8 Dassault Super-Etendard գերձայնային ինքնաթիռներ, ինչպես նաև երկու տախտակամածային ինքնաթիռներ հեռահար Hawkeye ռադիոտեղերոշիչ կայանի  հայտնաբերման համար:
Ավելի վաղ հաղորդվել էր, որ ֆրանսիական ավիակիրը պատրաստ կլինի մասնակցելու «Իսլամական պետության» դեմ պայքարին նոյեմբերի 23-ից:

Авианосец «Шарль де Голль» нанес первый удар по позициям ИГ в Сирии и Ираке
Палубная авиация авианосца «Шарль де Голль» совершила первые боевые вылеты для нанесения авиаударов по позициям террористической группировки «Исламское государство» в Сирии и Ираке, передает gazeta.ru.
В сообщении говорится, что на корабле находятся 18 истребителей Rafale, восемь сверхзвуковых палубных штурмовиков Dassault Super-Etendard, а также два палубных самолета дальнего радиолокационного обнаружения Hawkeye.
Ранее сообщалось, что французский авианосец «Шарль де Голль» будет готов участвовать в операции против «Исламского государства» с 23 ноября.