1920թ. հայերը և վրացիները չկարողացան դիմակայել թուրք-ռուսական համախմբությանը իրենց միասնականությամբ
1920թ. դեկտեմբերի 3-ին, 95 տարի առաջ, գտնվելով սովետական մուրճի և թուրքական սալի միջև, Հայաստանը ստերագրեց Ալեքսանդրապոոլի պայմանագիրը: Այդ պայմանագրի պայմանները «Հայկական Հարցի» և մեր հայ ժողովրդի արդար պահանջների համար նույնն   էին, ինչ մահվան դատավճիռը:
Չնայած այն բանին, որ Ալեքսանդրապոլի պայմանագիրը ստորագրելու պահից ևեթ, այն ոչ մի վայրկյան չի եղել լեգիտիմ (գործող) փաստաթուղթ, և չնայած նրան, որ Ալեքսանդրապոլի պայմանագրից քիչ անց հայ ժողովրդին փորձեցին կապել ևս երկու` նույնպես պայմանագրային լեգիտիմություն չունեցող պայմանագրերով (Մոսկովյան և Ղարսյան պայմանագրերը), այնուամենայնիվ, Ալեքսանդրապոլի պայմանագիր անվամբ գոյություն ունեցող թղթի փաստը և այն պայմանները, որոնց ընթացքում ստորագրվել է այդ փաստաթուղթը, մնում է մեր ժողովրդի պատմության ծանրագույն էջերից մեկը:
Այդ մռայլ օրերերին Հայաստանի Հանրապետությունը կանգնած էր ծանրագույն ընտրանքի առջև: Նա պետք է երկու թշնամիների միջև «ընտրություն» կատարեր` Սովետական Ռուսաստանի և ցեղասպան Թուրքիայի միջև: Երկու պետություններն էլ եղել և մնում են հայոց պետականության Անկախության առաջին թշնամիները: Տարբերությունը նրանց միջև ընդամենը այն է, որ մի երկիրը` Թուրքիան, ցանկացել և ցանկանում է ինչպես պետականության, այնպես էլ հայ Ժողովրդի լիակատար, փաստացի ոչնչացումը, իսկ երկրորդը` Ռուսաստանը, ցանկանում է միայն ամբողջական ենթարկում, ստրկացում: 1920թ. Ազգի Հայրերն «ընտրություն» կատարեցին ստրկացման օգտին` դրանով իսկ ապագա սերունդներին անկախություն ձեռք բերելու համար թողնելով հույսի ճառագայթ:
Ալեքսանդրապոլի պայմանագրի ստորագրելուց հետո Հայստանի մի մասը 70 տարի անցկացրեց ռուսական անեքսիայի տակ, իսկ մեր պետության մյուս մասը` Արևմտյան Հայաստանը, եղել և մնում է բռնագրավված թուրքական պետության կողմից:
Ալեքսանդրոպոլի պայմանգրի 15 կետերի համաձայն` Հայաստանի Հանրապետությունը համաձայնում էր լիակատար ապառազմականացման, կասկածի տակ էր դնում Ղարսի, Սուրմալուի, Շարուրի և Նախիջևանի նահանգների պատկանելությունը, ճանաչում էր այդ տարածքները որպես «վիճահարույց», հրաժարվում էր Սևրի պայմանգրից և բոլոր փաստաթղթերից, որոնք Հայաստանի Առաջին Հանրապետության կառավարության (1918-20թթ.) բարեհաջող գործունեության արդյունքն էին:
Ըստ Ալեքսանդրապոլի պայմանագրի` Թուրքիան իր հերթին, խոստանում էր ճանաչել Հայաստանի Անկախությունը, ինչպես նաև պաշտպանել հայ Ժողովրդին արտաքին վտանգներից… Պետություն, որը Ալեքսանդրապոլի պայմանագիրը ստորագրելու պահին (1920թ.) դեռևս շարունակում էր Արևմտյան Հայաստանի տարածքում Հայ ժողովրդի ցեղասպանությունն իրականացնել և սպառնում էր ցեղասպանություն իրականացնել նաև Արևելյան Հայաստանի տարածքներում, «Հայաստանը և Հայ Ժողովրդին արտաքին վտանգից պաշտպանելու» պարտականություն էր վերցնում իր վրա… Ահա´, մեր թշնամու իրական, անսահման անպատկառությունը…
Մինչդեռ, ինչպես արդեն նշվել է, Ալեքսանդրապոլի պայմանագիրը երբեք, նույնիսկ իր ստորագրման պահին չի եղել լեգիտիմ փաստաթուղթ: Ահա թե ինչո՞ւ.
Պայմանագրի պայմանների համաձայն` այն իր իրավաբանական ուժի մեջ էր մտնում միայն երկու երկրների` Հայաստանի և Թուրքիայի Խորհրդարանների կողմից տվյալ փաստաթղթի վավերացնելուց հետո: Փաստն այն է, որ 1920թ. դեկտեմբերի 3-ին` պայմանագիրը ստորագրելու պահին Հայսատանն արդեն անկախ պետություն չէր: Նա ինչպես միջազգային իրավունքի սուբյեկտ(անձ), արդեն գոյություն չուներ:
1920թ. նոյեմբերի 20-ին Խորհրդային Ռուսաստանն արդեն իրականացրել էր Անկախ Հայաստանի Հանրապետության անեքսիան և հայտարարել էր նրան` որպես Խորհրդային Հանրապետություն: Բոլշևիկների ճնշման ներքո Հայաստանի Առաջին Հանրապետության Կառավարությունը դեկտեմբերի 2-ին ժամը 00:00-ից իր բոլոր լիազորությունները փոխանցել է Խորհրդային իշխանություններին: Այդ կերպ, պատվիրակությունը, որը դեկտեմբերի 3-ին ստորագրում էր Ալեքսանդրապոլի պայմանագիրը, չուներ որևէ իրավունք և լիազորություն:
Այդ պատվիրակությունն արդեն ինչ-որ բան ստորագրելու կամ Հայաստանի Հանրապետության անունից որևէ գործողություն անելու իրավունք չուներ: Քանի որ ինքը Հայաստանի Հանրապետությունն արդեն իրավաբանորեն գոյություն չուներ: Բնականաբար նման պայմաններում Խորհրդարանի կողմից պայմանագրի վավերացման մասին խոսելն ավելորդ է:
Շուտով, Ալեքսանդրապոլի «թուղթը» ստորագրելուց հետո Թուրքիայի Կառավարությունը հասկանում է, որ ստորագրված պայմանագիրն ընդամնը թղթի կտոր է: Բայց արդեն ուշ էր… Հայաստանն արդեն գտնվում էր Խորհրդային պետության կազմում և Թուրքիայի ցանկացած ագրեսիվ գործողություն Խորհրդային Հայաստանի հանդեպ Ռուսաստնի կողմից արդեն կընկալվեր անմիջական ագրեսիա հենց իր դեմ:
Դեռևս 1920թ. Ռուսաստանի և Թուրքիայի միջև ստորագրվել էր գաղտնի պայմանագիր, որի շրջանակներում Կովկասն իրար մեջ բաժանելու համաձայնություն է եղել: Այդ ժամանակ, ինչպես և այսօր, երկու պետություններն էլ գտնվում էին ծանր դրության մեջ, և հենց այդ ծանր դրությունը ստիպեց նրանց` երկու պատմական թշնամիներին, ընկերանալ և աջակցել միմյանց… Այդ տարիներին երկու պատմական թշնամիները համախմբեցին իրենց ուժերը և ծրագրված, ցինիկորեն իրականացրին մեր Հայրենիքի ոչնչացումն ու բռնագրավումը:
Հայաստանի և Վրաստանի անկախության դեմ ուղղված Թուրքիայի և Ռուսաստանի «ընկերության»  պտուղներն են հաջորդող, նույնպես ոչ լեգիտիմ պայմանագրերը` Մոսկովյան և Ղարսյան:
XX դարասկզբին ստորագրված գաղտնի պայմանագիրը, իսկ ավելի ճիշտ Կովկասը կիսելու դավադրությունը իրական է մինչ օրս: Մենք այսօր էլ ապրում ենք Ղարսի պայմանագրի կետերով հաստատված սահմաններում… XX դարի 90-ականների սկզբին Վրաստանը ճանաչել է այդ անօրինական պայմանագրի օրինականությունը: Բարեբախտաբար, Հայաստանի Հանրապետությունը ցուցաբերեց ավելի շատ իմաստնություն և այդպես էլ չճանաչեց Ղարսի պայմանագրի լեգիտիմությունը(օրինականությունը):
Ոչ շատ վաղուց, 1920թ. մեր եկու ժողովուրդները` հայերը և վրացիները, չկարողացան դիմակայել թուրք-ռուսական համախմբությանը իրենց միասնականությամբ: Դրա համար մենք դաժանորեն պատժվեցինք: Պատժված ենք նաև այսօր: Մինչդեռ, այսօր մենք ավելի շատ հնարավորություններ ունենք միավորվելու և համախմբվելու համար, քան 95 տարի առաջ: Մնում է ընդամենը բացել աչքերը և համատեղ պայքարել իրական Անկախության համար:

Чему нас учит вчерашний день? Александропольский договор
Ровно 95 лет назад, 3 декабря 1920 года, находящаяся между советским молотом и турецкой наковальней, Армения подписала Александропольский договор. Условия этого договора были равнозначны подписанию смертного приговора «Армянскому Вопросу» и справедливым требованиям нашего Народа.
Не смотря на то, что с самого момента подписания Александропольского договора он ни одну секунду не был легитимным документом, и не смотря на то, что вскоре после Александропольского, армянскому народу попытались навязать еще два -так же не имеющих никакую легитимность договора (Московский и Карский договора), тем не менее, сам факт существования бумаги под названием «Александропольский договор» и условия при которых была подписана эта бумага, остаются одной из тяжелейших страниц истории нашего народа.
В те мрачные дни правительство Республики Армения стояло перед сложнейшим выбором. Оно должно было сделать «выбор» между двумя врагами –между Советской Россией и геноцидальной Турцией. Оба государства были и остаются первыми врагами армянской Независимости. Разница между ними лишь в том, что одна страна –Турция желала и желает полного, фактического уничтожения как государственности так и армянского Народа, а вторая –Россия, хочет лишь полного подчинения, порабощения. В 1920 году Отцы нации сделали «выбор» в пользу порабощения, тем самым оставив луч надежды будущим поколениям на обретение независимости.
После подписания Александропольского договора часть Армении провела 70 лет находясь под российской аннексией, а другая часть нашего государства –Западная Армения, была и остается оккупированной турецким государством.
Согласно пятнадцати пунктам Александропольского договора Республика Армения соглашалась на полную демилитаризацию; ставила под сомнение принадлежность Армении Карской, Сурмалинской, Шарурской и Нахиджеванской областей, признавала эти территории «спорными»; отказывалась от Севрского договора и от всех документов, которые являлись результатом успешной деятельности правительства Первой Республики Армения(1918-20гг).
А взамен, Турция обещала признать независимость Армении, а так же защитить Армению и армянский народ от внешней агрессии… Государство, которое на момент подписания Александропольской бумажки (1920г) все еще продолжало осуществлять на территориях Западной Армении Геноцид Армянского Народа, и грозилось осуществить Геноцид так же и на территории Восточной Армении –брало обязательство «защитить армян и Армению от внешней агрессии»… Вот он -действительно безграничный цинизм нашего врага…
Однако, как уже говорилось выше, Александропольский договор никогда, даже в момент его подписания, не являлся легитимным документом. И вот почему:
Согласно условиям договора, он вступал в юридическую силу только после ратификации данного документа парламентами двух стран –Турции и Армении. Фактом является то, что на момент подписания договора -3 декабря 1920 года, Армения уже не являлась независимым государством. Она, как субъект международного права –уже не существовала.
29 ноября 1920 года Советская Россия осуществила аннексию Независимой Республики Армения, и объявила ее советской республикой. Под давлением большевиков, Правительство Первой Республики Армения, в 00:00 часов 2 декабря сняло с себя все полномочия и передало все рычаги управления государством Советской власти. Таким образом, делегация, которая 3 декабря подписывала Александропольский договор не имела на это никаких прав и полномочий. Эта делегация уже не имела право что либо подписывать либо совершать другие действия от имени Республики Армения. Так как сама Республика Армения уже юридически не существовала. Естественно, что в таких условиях говорить о ратификации договора Парламентом –лишнее.
Вскоре после подписания Александропольской бумажки, правительство Турции поняло –что подписанный договор является всего лишь клочком бумаги. Но было уже поздно… Армения уже находилась в составе Советского государства, и любые агрессивные действия Турции по отношению к уже советской Армении, были бы автоматически восприняты Россией как прямая агрессия против нее.
Еще в 1920 году между Россией и Турцией был заключен тайный договор, в рамках которого так же было согласовано разделение между ними Кавказа. На тот момент, так же как и сегодня(!), оба государства находились в трудном положении, и именно это тяжелое положение и вынудило их –двух исторических врагов, дружить и поддерживать друг друга…  В те годы, два исторических врага, консолидировали свои силы и планомерно, цинично, осуществили захват и уничтожение нашей Родины.
Примером направленной против независимости Армении и Грузии «дружбы» Турции и России, являются два последующих договора –Московский и Карский.
Подписанный в начале XX века тайный договор, а вернее заговор о разделе Кавказа, действителен и по сегодняшний день. Мы и сегодня живем в границах, установленных по условиям Карского договора… В начале 90-ых годов XX века, правительство Грузии признало законность этого незаконного договора. К счастью, правительство Армении проявило больше мудрости, и так и не признало легитимность Карского договора.
Не так давно, в 1920 году два наших народа –армяне и грузины, не смогли противопоставить турецко-российской консолидации свою сплоченность. За это мы были жестоко наказаны. Наказаны мы и сегодня. Однако, сегодняшний день дает нам больше возможностей для объединения и консолидации, чем это было 95 лет тому назад. Остается всего лишь открыть глаза и совместно бороться за обретение фактической Независимости.