Սոնա Հովհաննիսյան. «Ե՜վ Կոմիտասի «Պատարագում», և՜ Խաչատրյանի գործերում առկա է նույն մոնումենտալ, մասշտաբային մտածողությունը»
• 03-12-2015 14:44:07   | Հայաստան  |  Մշակույթ
Խաչատրյանի անվան 3-րդ միջազգային փառատոնի վերջին կամերային համերգը տեղի ունեցավ դեկտեմբերի 2-ին Կոմիտասի թանգարան-ինստիտուտի համերգասրահում։ Երեկոյի առաջին մասում ելույթ ունեցավ «Հովեր» սեպտետը, իսկ երկրորդ հատվածում՝ ամբողջ երգչախումբը։
«Հովեր» երգչախմբի գեղարվեստական ղեկավար Սոնա Հովհաննիսյանը նկատեց, որ Արամ Խաչատրյանը երգչախմբի համար գրված գործեր չունի, թեև նվագախմբի և շատ մեծ կազմի երգչախմբի համար ունի «Ձոն ցնծության» մեծածավալ ստեղծագործությունը, որը շատ հաճախ էր հնչում խորհրդային տարիներին։ Այն, ի դեպ, ներկայացվել է նախորդ տարի Խաչատրյանի անվան 2-րդ միջազգային փառատոնի շրջանակներում՝ աշխարհում մեծ ճանաչում ունեցող մեցցո-սոպրանո Մարինա Դոմաշենկոյի, Հայաստանի պետական ակադեմիական երգչախմբի և Հայաստանի պետական երիտասարդական նվագախմբի կատարմամբ։ «Հովերի» ղեկավարն ընդգծեց, որ և՜ Կոմիտասի «Պատարագում»,  և՜ Խաչատրյանի գործերում առկա է նույն մոնումենտալ, մասշտաբային մտածողությունը։
Համերգային ծրագրում հնչեցին կոմիտասյան «Պատարագից» հատվածներ, Կոմիտասի աշխարհիկ խմբերգերը, Սայաթ-Նովա՝ մշակումներ երգչախմբի համար, Արթուր Ավանեսովի, Վաչե Շարաֆյանի և այլ կոմպոզիտորների գործեր։
Հայաստանի պետական երիտասարդական նվագախմբի գեղարվեստական ղեկավար և գլխավոր դիրիժոր Սերգեյ Սմբատյանը կարևորեց «Հովերի» մասնակցությունը փառատոնին, քանի որ այն մեր լավագույն կոլեկտիվներից է, նաև նշեց, որ իրենք փորձել են փառատոնի շուրջ համախմբել լավագույն ծրագրերը, մենակատարներին, երաժշտական կոլեկտիվներին։ Մաեստրո Սմբատյանն ընդգծեց, որ Խաչատրյանի փառատոնն անցկացվում է բարձր ստանդարտներով։ «Համոզված եմ, որ շատ երկրներ կուզենային ունենալ նման փառատոն»,- ասաց Սերգեյ Սմբատյանը։
Նշենք, որ Խաչատրյանի անվան 3-րդ միջազգային փառատոնի եզրափակիչ ակորդը կհնչի դեկտեմբերի 5-ին։ Հայ մեծ կոմպոզիտորի անվան համերգասրահում երաժշտական այս տոնահանդեսի փակման գալա համերգին կներկայացվեն Արամ Խաչատրյանի ստեղծագործությունները՝ ջազային մշակումներով։
Հիշեցնենք, որ Խաչատրյանի անվան միջազգային փառատոնն անցկացվում է ՀՀ Նախագահի հովանու ներքո։ Երաժշտական այս տոնի կազմակերպիչն է Հայաստանի պետական երիտասարդական նվագախումբը (գլխավոր գործընկեր՝ ՎիվաՍելլ-ՄՏՍ)։ Փառատոնի անցկացմանն առաջկցում են ՀՀ մշակույթի նախարարությունը։ Գործընկերներն են «Փյունիկ» բարեգործական հիմնադրամը, «Լուդինգ», «Ջերմուկ գրուպ» ընկերությունները, «Անի պլազան»։

Sona Hovhannisyan: "Both in “Patarag” of Komitas and in compositions of Khachaturian one feels the same monumental and massive thinking"
03-12-2015 14:44:07 | Armenia | Culture
The last chamber concert in the framework of the 3rd Khachaturian International Festival took place on December 2 at the Komitas Museum-Concert Hall. During this concert evening the performance of Septet “Hover” was followed by the choir of the same name.
Sona Hovhannisyan – the artistic director of "Hover" choir noted that Aram Khachaturian has no work written specially for choir, though he has created a rather large-scale "Ode to Joy" for orchestra and big chorus which was often performed during the Soviet Era. In fact it was presented last year, in the context of the 2nd Khachaturian International Festival, by world-renowned mezzo-soprano Marina Domashenko together with the State Academic Choir of Armenia, accompanied by State Youth Orchestra of Armenia. The artistic director underlined that both in "Patarag" and in the compositions of Khachaturian one can see the same typical monumental and massive thinking.
The concert featured excerpts from "Patarag" and Secular Chorus by Komitas, Arrangements for Choir by Sayat-Nova, as well as works by Artur Avanesov, Vache Sharafyan and other composers.
Sergey Smbatyan – the artistic director and principal conductor of the State Youth Orchestra of Armenia highlighted the role of "Hover" at the Festival, as it is one of our best collectives, and they have tried to bring together the best of all concert programs, soloists, musicians. Maestro Smbatyan noted that the Festival has really high standards, which cannot be found even in many developed countries. "I am sure that many countries would like to have a Festival like this," concluded Sergey Smbatyan.
It should be reminded that the final chord of the 3rd Khachaturian International Festival will be played on December 5. In the concert hall named after the great composer the audience will enjoy the closing gala concert of this musical celebration and will be presented jazz arrangements of Aram Khachaturian's works.