Թբիլիսիում նշվել է Րաֆֆու 180 ամյակը
«…Ժողովուրդը, որը չի ձգտում ճանաչել իր պատմությունը, իր անցյալը, անդադար կսայթաքի և կմոլորվի ներկայի և ապագայի ուղիներում: Ժողովուրդը, որը չի ձգտում ճանաչել իրեն, ընդունակ չէ ճանաչելու իր ընկերներին և ոսոխներին, նա ընդմիշտ կթափառի խավարի և անտեղյակության մեջ` չիմանալով ո´չ ազատության գինը, ո´չ իր փրկության ճանապարհները»
Դեկտեմբերի 19-20-ին Թբիլիսիում կայացավ խոշորագույն հայ մտածող, վիպասան, ազգային-ազատագրական շարժման գաղափարախոս Րաֆֆու (Հակոբ Մելիք-Հակոբյանի) 180 ամյակին նվիրված միջոցառումների մի ամբողջ շարք:
Վրաստանի Հայ Համայնքում Րաֆֆու 180 ամյակի տոնումը սկսվեց «Խաչագողի հիշատակարանը» գեղարվեստական ֆիլմի ցուցադրությամբ, որը նկարահանված է համանուն պատմագեղարվեստական վեպի մոտիվներով:
«Չնայած Րաֆֆու ստեղծագործության ողջ նշանակությանը` ցավոք, «Խաչագողի հիշատակարանը» միակ հայկական ֆիլմն է` նկարահանված ըստ Մեծն Րաֆֆու ստեղծագործության մոտիվների: Հանդիսատեսի մեծամասնությունը` ֆիլմը դիտելու համար այսօր Հայ Համայնքում հավաքված դպրոցականները և երիտասարդները, առաջին անգամ շփվեցին Րաֆֆու ստեղծագործության հետ: Կարևոր է, որպեսզի հնարավորինս շատ հայեր դաստիարակվեն Րաֆֆու ստեղծագործությամբ: Նրա ստեղծագործությունը ուսուցանում է մեզ ճշմարիտ սեր ինքդ քո հանդեպ, քո ժողովրդի հանդեպ: Սովորեցնում է սիրել Հայրենիքը:
Այն, ինչ գրել է Րաֆֆին ավելի քան 100 տարի առաջ, արդիական է նաև այսօր: Երբ կարդում ես նրա վեպերը, բավական է ընդամենը փոխել գլխավոր հերոսների անունները, փոխել գործողությունների վայրը, և հասկանում ես, որ Րաֆֆին իսկապես գրում է ոչ թե հեռավոր անցյալի մասին, այլ այսօրվա մասին… Եթե մենք ցանկանում ենք փոխել մեր վաղվա օրը, ապա անպայման պետք է հետևենք Մեծն Րաֆֆու խորհուրդներին», -«Միության» հետ զրույցում ասաց Վրաստանի Հայ Համայնքի Ուսանողական-Երիտասարդական Միության ղեկավար Արթուր Միրզոյանը:
Ազգային-Ազատագրական շարժման գաղափարախոսի 180 ամյակի տոնակատարության երկրորդ օրը սկսվեց Վիրահայոց Թեմի Թբիլիսիի Սուրբ Էջմիածին եկեղեցում հոգեհանգստի անցկացման արարողությամբ: Կիրակնօրյա ժամերգությունից հետո քահանաները Հակոբ Մելիք-Հակոբյանի (Րաֆֆի) հոգեհանգստի ծիսակարգ անցկացրին: Մինչ եկեղեցական ծիսկարգի սկսվելը, Վարդապետ Խորեն Օհանեսյանը եկեղեցում հավաքված ծխականներին հիշեցրեց հայ ժողովրդի համար Րաֆֆու ստեղծագործության անգնահատելի դերի, Մեծն գրողի անցած կյանքի ուղու մասին:
Հոգեհանգստի արարողությունից հետո թբիլիսահայերի մի փոքրաթիվ խումբ` գործող երկու հայկական կազմակերպությունների` Վրաստանի Հայ Համայնքի և «Հայարտուն» կերնտրոնի ներկայացուցիչները Վարդապետ Խորեն Օհանեսյանի ուղեկցությամբ քայլերթ կազմակերպեցին դեպի Խոջավանք, որտեղ թաղված է Մեծն Րաֆֆին:
Րաֆֆու` Ազգային-ազատագրական շարժման գաղափարախոսի շիրիմին անցկացվեց կարճ միջոցառում: Հավաքված վիրահայ ներկայացուցիները ծաղիկներ դրեցին Հակոբ Մելիք-Հակոբյանի գերեզմանին, Վարդապետ Խորեն Օհանեսյանը անցկացրեց հոգեհանգստի արարողություն, ինչից հետո Վրաստանի Հայ Համայնքի Ուսանողական Միության ներկայացուցիչները հանդես եկան համառոտ ելույթներով` պատմելով Րաֆֆու ստեղծագործության նշանակության և հայկական «Խոջավանք» պանթեոնի պատմության մասին:
«Գլխավոր խորհուրդը, որը տալիս է մեզ Րաֆֆին, դա միասնության կոչն է: Միասնություն՝ հանուն մեր ժողովրդի և Հայրենիքն հավաքական շահի: Ուրախալի է, որ այսօր մենք Մեծն գրողի գերագույն խորհրդին հետևող թբիլիսահայ հետևորդն ենք հանդիսանում: Րաֆֆու գերեզմանին հավաքվել են Վրաստանի Հայ Համայնքի ներկայացուցիչներ, Վիրահայոց թեմի և «Հայարտուն» կենտրոնի ներկայացուցիչներ: Մենք բոլորս միասին ենք: Մենք գնահատում ենք Րաֆֆուն, հիշում և հետևում ենք նրա խորհրդին: Կարծում եմ, որ դա ամենակարևորն», -«Միության» հետ զրույցում ասաց Րաֆֆու հոբելյանին նվիրված միջոցառումների անցկացման նախաձեռնողներից մեկը, Վրաստանի Հայ Համայնքի Ուսանողական Միության անդամ Քրիստինե Աբրամյանը:
Րաֆֆու ծննդյան 180 ամյակը եզրափակվեց Վրաստանի Հայ Համայնքի կենտրոնական գրասենյակում, որտեղ անցկացվեց դասախոսություն-քննարկում` «Րաֆֆի. Ժառանգությունը և արդիականությունը» թեմայով:
Դասախոսության հեղինակները` հայոց լեզվի և գրականության ուսուցչուհի Լարիսա Խաչատրյանը և «Միություն» թերթի աշխատակցուհի Մարո Ասատրյանը հավաքվածներին պատմեցին Փայաջուկ (Սալմաստ, Իրան) գյուղում ծնված և Թբիլիսիում (Վրաստան) թաղված խոշորագույն վիպասանի կյանքի կարևորագույն փուլերի մասին: Լարիսա Խաչատրյանը և Մարո Ասատրյանը Րաֆֆու երկու վեպերի` «Ջալալեդդինի» և «Խենթի» վերլուծության հիման վրա հավաքվածներին պատմեցին Մեծն մտածողի ստեղծագործության հիմնական ուղղությունների մասին:
«Րաֆֆու ստեղծագործության մասին կարելի է խոսել ժամերով… Րաֆֆու մատնանշած ուղուն անհրաժեշտ է հետևել ողջ կյանքի ընթացքում: 180 տարի առաջ Պարսկաստանի կազմում գտնվող հայկական գյուղում ծնված նորածնին տրված էր փոխելու մեր ժողովրդի պատմության ընթացքը: Հատկապես Րաֆֆու ստեղծագործությունը ներշնչեց մի ամբողջ սերնդի` սկսելու ազգային-ազատագրական պայքարը: Դեռևս XIX դարում, երբ Հայաստանը բռնագրավված էր Թուրքիայի և Ռուսական կայսրույթան կողմից, երբ չկար անկախություն ձեռք բերելու չնչին հույս, Րաֆֆին գովերգում էր Ազատությունը: Գովերգում էր Անկախությունը: Նրա ստեղծագործության պտուղն էր ֆիդայիների սերունդը, մեր ժողովրդի համար Անկախություն և Ազատություն գրաված հեղափոխականների սերունդը», -իր ելույթի ընթացքում ասաց Լարիսա Խաչատրյանը` Րաֆֆու 180 ամյակի հոբելյանին նվիրված միջոցառումներ անցկացնելու հիմնական նախաձեռնողներից մեկը:
«Րաֆֆու վեպերում յուրաքանչյուրը կարող է գտնել իրեն: Րաֆֆին գրել է մեր մասին, հայերիս մասին: Գրել է ազնիվ, անկեղծ և շատ սուր: Կարծում եմ, որ այդ իսկ պատճառով շատերը վախենում են նրա ստեղծագործությունից… Մինչդեռ, եթե ուշադրություն դարձնենք, ապա ակնհայտ է, որ Րաֆֆին իր բոլոր հերոսներին ուղղվելու հնարավորություն է տալիս: Իր հերոսների մեծամասնությունը հանգում են թույլ տրված սխալների գիտակցմանը: Եզրակացություններ են անում և իրենց էներգիան ուղղում դեպի բարի գործը:
Րաֆֆու արժեքը և նշանակությունը ոչ միայն նրանում է, որ նա հստակորեն և պատկերավոր մատնանշում է, թե ինչպես չի կարելի վարվել, այլև նրանում է, որ նա մատնանշում է նաև ելքը: Րաֆֆին սովորեցնում է մեզ արդարություն: Սովորեցնում է մեզ սիրել ազգին, Հայրենիքին, մերձավորին:
Րաֆֆին գրել է, որ զենքի դիմաց պետք է զենքով պայքարել և ոչ թե այլ առարկաներով: Գլխավոր զենքն է գիտելիքը: Քո պատմության իմացությունը, այն բանի գիտակցումը, թե իրականում ո՞վ ես դու և որտեղի՞ց ես գալիս…
Ծայրահեղ կարևոր է, որպեսզի յուրաքնաչյուր ընտանիքում կարդան Րաֆֆի: Կարևոր է, որպեսզի երիտասարդ սերունդները սովորեն, մեծանան Րաֆֆու ստեղծագործության հիման վրա: Րաֆֆու գրքերը շատ հեշտ են կարդացվում: Նրանք գրավում են ընթերցողին: Կարդալով Րաֆֆի` հնարավոր չէ չմտածել ժողովրդի ճակատագրի ապագայի մասին: Իսկ եթե սկսում ես մտածել, ուրեմն ամեն ինչ չէ կորած…», -«Րաֆֆի. Ժառանգությունը և արդիականությունը» թեմայով քննարկման ընթացքում ասաց Վրաստանի Հայ Համայնքի նախագահ Սամվել Մկրտչյանը:

В Тбилиси отметили 180-летие со дня рождения Раффи
«…Народ, не стремящийся познать собственную историю, свое прошлое, неизменно будет спотыкаться и блуждать на путях сегодняшних и грядущих. Народ, не стремящийся познать себя, не способен познать и своих друзей и недругов, он будет вечно плутать во мраке и невежестве, не ведая ни цены свободы, ни путей своего спасения»
19-20 декабря в Тбилиси состоялся цикл мероприятий посвященных 180-летию со дня рождения великого армянского мыслителя, писателя, идеолога национально-освободительного движения –Рафии (Акоба Мелик-Акобяна).
Празднование 180-летия со дня рождения Раффи в Общине Армян Грузии, началось с показа художественного фильма «Хачагохи Ишатакаран» (Дневник Крестокрада), снятого по мотивам одноименного историческо-художественного романа.
«Не смотря на всю значимость творчества Раффи, к сожалению фильм «Хачагохи Ишатакаран» является пока что единственным армянским фильмом, снятым по мотивам произведения Великого Раффи. Большинство зрителей –школьники и молодежь, собравшихся сегодня в стенах Общины Армян Грузии для просмотра фильма, впервые соприкоснулось с творчеством Раффи. Важно, что бы как можно больше армян воспитывалось бы на творчестве Раффи. Его творчество учит нас истинной любви к самим себе -к нашему народу. Учит любви к Родине.
То, о чем писал Раффи более чем 100 лет тому назад –актуально и сегодня. Когда читаешь его романы, достаточно лишь заменить имена главных героев, изменить место действия, и понимаешь, что Раффи, на самом деле пишет не о далеком прошлом, а о сегодняшнем дне… Если мы хотим изменить наш завтрашний день, то обязательно должны прислушаться к советам Великого Раффи», -в беседе с «Миутюном» сказал руководитель Студенческо-Молодежного Союза Общины Армян Грузии Артур Мирзоян.
Второй день празднования 180-летия идеолога национально-освободительного движения начался с заупокойной панихиды, проведенной в церкви св. Эчмиадзин Епархии Армянской Апостольской Церкви в Грузии. После окончания воскресной литургии священнослужители провели обряд заупокойной панихиды по Акобу Мелик Акобяну (Раффи). Перед началом церковного обряда Вардапет Хорен Оганесян напомнил прихожанам, собравшимся на церковной службе, о неоценимой значимости для армянского народа творчества Раффи, поговорил о жизненном пути, пройденном великим писателем.
По окончанию заупокойной панихиды, немногочисленная группа тбилисских армян –представители двух действующих в Тбилиси армянских организаций –Общины Армян Грузии и центра «Айартун», в сопровождении Вардапета Хорена Оганесяна, направились в сторону пантеона «Ходжаванк», где покоится великий Раффи.
На могиле Раффи -идеолога национально-освободительного движения было проведено короткое мероприятие. Собравшиеся представители армянства Грузии возложили цветы к могиле Акоба Мелик Акобяна, Вардапет Хорен Оганесян провел заупокойную службу, после чего представители Студенческой Ассоциации Общины Армян Грузии выступили с короткими речами о значимости творчества Раффи и о истории армянского пантеона «Ходжаванк».
«Главный совет, который дает нам Раффи –это призыв к единству во имя общего блага нашего народа и Родины. Радостно, что сегодня мы являемся свидетелями преданности тбилисского армянства главному совету великого писателя. На могиле Раффи собрались представители Общины Армян Грузии, представители Епархии и центра «Айартун». Все мы вместе! Мы все ценим Раффи, помним его совет. Думаю, что это –главное», -в беседе с «Миутюном» сказала одна из инициаторов проведения мероприятий посвященных юбилею Раффи, член Студенческой Ассоциации Общины Армян Грузии –Кристина Абрамян.
Празднование 180-летия со дня рождения Раффи завершилось в центральном офисе Общины Армян Грузии, где была проведена лекция-дискуссия «Раффи. Наследие и Современность».
Авторы лекции –педагог армянского языка и литературы Лариса Хачатрян и сотрудница редакции газеты «Миутюн» Маро Асатрян рассказали собравшимся о важнейших этапах жизни великого писателя, родившегося в селе Паяджук (Салсамт, Иран) и похороненного в Тбилиси (Грузия). Лариса Хачатрян и Маро Асатрян, на основе анализа двух романов Раффи – «Джалалетдин» и «Хент» рассказали собравшимся о главных направлениях творчества великого мыслителя.
«О творчестве Раффи можно говорить часами… Следовать по пути, указанным Раффи необходимо всю жизнь. 180 лет тому назад в армянском селе, находящимся в составе Персии родился младенец, которому было суждено изменить ход истории нашего народа. Именно творчество Раффи вдохновило целые поколения на начало национально-освободительной борьбы. В далеком XIX веке, когда Армения была оккупирована Турцией и Российской империей, когда не было и маленькой надежды на обретение Независимости, Раффи воспевал Свободу. Воспевал Независимость. Плодом его творчества стало поколение фидаинов, поколение революционеров, отвоевавших Независимость и Свободу для нашего народа», -выступая перед собравшимися сказала Лариса Хачатрян, одна из основных инициаторов проведения юбилейных мероприятий 180 летия Раффи.
«В романах Раффи каждый может найти себя. Раффи писал о нас, о армянах. Писал честно, искренне, и очень часто –жестко. Думаю, что именно по этому многие боятся его творчества… Однако, если обратить внимание, то очевидно, что Раффи дает всем своим персонажам шанс на исправление. Большинство его героев в итоге приходят к осознанию допущенных ошибок. Делают выводы и направляют всю свою энергию на доброе дело.
Ценность и значимость Раффи заключается не только в том, что он отчетливо и красочно указывает на то –как нельзя поступать, но и в том, что он указывает и на выход. Раффи учит нас справедливости. Учит любви к нации, к Родине, к ближнему.
Раффи писал, что против оружия необходимо бороться оружием, а не другими предметами. Главным оружием являются знания. Знание своей истории, осознание того –кто ты на самом деле, откуда и куда идешь…
Крайне важно, что бы в каждом доме читали бы Раффи. Важно, что бы молодые поколения учились бы на его творчестве. Книги Раффи очень легко читаются. Они увлекают читателя. Читая Раффи не возможно не начать думать о будущей судьбе народа. А если начинаешь думать, значит не все потеряно…», -в ходе дискуссии на тему «Раффи. Наследие и Современность» сказал президент Общины Армян Грузии Самвел Мкртчян.