Վրաստանը վրացիների, հայերի, ադրբեջանցիների երկիրն է. Վրաստանի ԱԺ պատգամավոր
Փետրվարի 17-ին վրացական Խորհրդարանի պատգամավոր Սամվել Պետրոսյանը հանդես է եկել հայտարարությամբ: «Այսօր Վրաստանը բոլոր երկրների, հատկապես հարևան երկրների հետ փորձում է լավ հարաբերություններ պահպանելու քաղաքականություն վարել:
Մինչդեռ, հունվարի 27-ին վրացական պատվիրակության մի քանի անդամներ Եվրախորհրդի Խորհրդարանական Վեհաժողովի նիստի ընթացքում կողմնապահություն են ցուցաբերել և քվեարկել են հակահայկական նախագծի օգտին: Դա զարմանք և տարաբնույթ խոսակցություններ է հարուցել մեր հասարակությունում: Չնայած մի քանի քաղաքական գործիչների հակահայկական քաղաքականությանը` ես համոզված եմ, որ հայ և վրաց ժողովուրդների միջև եղբայրական հարաբերությունները կխորացվեն և կզարգանան: Վրաստանը պետք է հավասարակշռված քաղաքականություն վարի», -փետրվարի 17-ին հայտարարել է պատգամավոր Սամվել Պետրոսյանը:
Խորհրդարանական մեծամասնության պատգամավոր Գիա Վոլսկին մեկնաբանել է Սամվել Պետրոսյանի կողմից արված հայտարարությունը: «Եվրախորհրդի Խորհրդարանական Վեհաժողովի նիստի ընթացքում վրացական պատվիրակությունը` նկատի ունեմ մեծամասնությանը, աշխատանք է անցկացրել: Քվեարկության ընթացքում հաստատված մեր դիրքորոշումը որևէ լարվածություն չի առաջացրել մեր հարևանների հետ: Չի ստեղծել հակազդեցություն: Եվ ընդհանրապես եկե´ք դադարեցնենք պոպուլիստական հայտարարություններ անել: Հարցեր կան, որոնք կապված են խնդիրների հետ: Կան հարցեր, որոնք կարող են լուծվել: Ինչքան մոտենում է ընտրությունների օրը, այնքան շատ կարող են հնչել պոպուլիստական հայտարարություններ: Վրաստանը մեր ընդհանուր երկիրն է: Վրացիների, հայերի, ադրբեջանցիների երկիրն է: Պահպանենք կայունություն: Պետք է շահարկել տվյալ թեմաներով: Էներգետիկ մատակարարումների հարցերն իսկապես վատթարացել են: Պետք է տվյալ հարցի շուրջ աշխատել: Դուք այդ ամեն ինչը հիանալի գիտեք, թե ինչ գործընթացներ են տարվում: Գլխավոր հարվածը սպասվում է հենց այդ կողմից: Գլխավոր հարցը մնում է Վրաստանում կայունություն պահպանելու հարցը: Դա բարդ է այն բանի հաշվառմամբ, ինչ տեղի է ունենում մեր շուրջը: Այնտեղ շատ բարդ իրավիճակ է` նոր խաղեր, տեղի է ունենում ուժերի նոր տեղաբաշխում: Դա վերաբերում է ինչպես էներգետիկ շուկային, այնպես էլ քաղաքական իրավիճակին: Պետք չէ սադրանքների ենթարկվել», -հայտարարել է պատգամավոր Գիա Վոլսկին:
Փետրվարի 17-ին աշխատանքային այցելությամբ Վրաստան է այցելել ցեղասպան Թուրքիայի Արտաքին Գործերի նախարարը: Այցելության ընթացքում հանդիպումներ են անցկացվել Վրաստանի վարչապետի, նախագահի և Արտաքին Գործերի նախարարի հետ: Հարկ է նշել, որ Թբիլիսիից անմիջապես հետո Թուրքիայի Արտաքին Գործերի նախարարն ուղևորվել է Բաքու: Այնտեղից մի քանի օրից կվերադնա Վրաստան արդեն իր ադրբեջանցի գործընկերոջ հետ:
«Մոտակա օրերին Թբիլիսիում տեղի կունենա Ռազմավարական Համագործակցության Խորհրդի առաջին հանդիպումը: Տվյալ հանդիպմանը կմասնակցեն Վրաստանի, Թուրքիայի և Ադրբեջանի վարչապետերը», -Թբիլիսի այցելած ցեղասպան Թուրքիայի Արտաքին Գործերի նախարարի հետ հանդիպման ավարտին հայտարարել է Վրաստանի վարչապետը:
«Մեր երկրում կատարած թուրք նախարարի այսօրվա այցելությունը մեր երկրների միջև գոյություն ունեցող նեղ համագործակցության և հատուկ հարաբերությունների հերթական ապացույցն է: Հանդիպման ընթացքում պարզվել է, որ մենք ունենք դիրքորոշումների լիարժեք համընկնում և լիարժեք փոխհամաձայնություն», -թուրք նախարարի հետ հանդիպման ավարտից հետո հայտարարել է Վրաստանի Արտաքին Գործերի նախարարը:
«Իրանից դեպի Վրաստան բնական գազի մատակարարման հարցը քննարկելու համար երկրների միջև կստեղծվի հատուկ աշխատանքային խումբ: Տվյալ որոշումն ընդունվել է Վրաստանի Էներգետիկայի նախարարի` Իրան կատարած պաշտոնական այցելության ավարտին: Այցելության ընթացքում Կախի Կալաձեն հանդիպումներ է անցկացրել Իրանի Էներգետիկայի, նավթի և գազի նախարարների հետ: Պաշտոնական այցելության ավարտին հանդիպում է կայացել վրաց նախարարի և իրանական էներգետիկ ընկերությունների ներկայացուցիչների և ներդրողների հետ: Էլեկտրաէներգիայի փոխադարձ մատակարարման որոշում է ընդունվել», -ասված է Վրաստանի Էներգետիկայի նախարարության հայտարարությունում:
«Իրանական գազի արտահանում» ընկերության տնօրենի հայտարարության համաձայն` Վրաստանի Էներգետիկայի նախարարի հետ հանդիպման ընթացքում որոշվել է, որ իրանական գազի մատակարարումը դեպի Վրաստան կսկսվի ընթացիկ տարվա մարտի 21-ից: «Պայմանագիրը կկնքվի 7 ամիս ժամկետով: Սա նոր համագործակցության սկիզբ է: Սկզբնական շրջանում ծրագրվում է Վրաստանին գազ մատակարարել 200 000 000 կուբամետրբ ծավալով: Նաև կարևոր է, որպեսզի Վրաստանը Հայաստանից լիցենզավորում ստանա, որն անհրաժեշտ է գազի տարանցիկության համար», -փետրվարի 17-ին հայտարարել է Ալի Ռեզա Քամէլին:
«Մենք ՍՈԿԱՐ-ի հետ աշխատում ենք «Շահ Դենիզ» գազի սկզբնաղբյուրից մեր խողովակների միջոցով լրացուցիչ գազի ծավալ անցկացնելու հանարավորություն ստանալու նպատակներով: Կարծում եմ, որ մենք կարող ենք հասնել համաձայնության: Եթե համաձայնությունը ձեռք բերվի, ապա, բնականաբար, մենք արդեն ստիպված չենք լինի գազի լրացուցիչ ծավալ գնել Ռուսաստանից և Իրանից», -փետրվարի 17-ին հայտարարել է Վրաստանի Էներգետիկայի նախարարը:
«Երկրի ճիշտ զարգացման համար շատ կարևոր է, որպեսզի նեղ հաղորդակցություն գոյություն ունենա ներդրողների հետ: Մեր բարեփոխումների օրակարգը ներառում է օրենսդրական և ենթակառույցային համակարգերում փոփոխություններ մտցնելու հետ կապված հարցեր: Մենք ծրագրում ենք բարեփոխումներ անցկացնել հարկային և վարչարարական բնագավառներում: Մոտակա օրերին վարչապետի վարչությանը կից կստեղծվի հատուկ ծառայություն: Տվյալ ծառայությունը կհետևի, թե ինչպես տարբեր նախարարություններ և այլ պետական մարմիններ կիրականացնեն նախագծերը: Մեր բարեփոխումների կարևորագույն ուղղություններից մեկն է շրջանների զարգացումը և ենթակառույցային զարգացման արագացումը», -Ներդրողների Խորհրդի հետ հանդիպման ընթացքում հայտարարել է Վրաստանի վարչապետը:
Վրաստանի Ազգային Բանկի նախագահի հայտարարության համաձայն` «որպեսզի Վրաստանում բարելավի տնտեսական իրավիճակը, պետությունը պետք է կրճատի բյուրոկրատական ծախսերը»: «Եթե մենք խոսում ենք այն մասին, թե որտեղ է մեր պաշարը և ինչպես մենք կարող ենք կրճատել բյուրոկրատական ծախսերը, ես կասեմ, որ այսօր Վրաստանում գործում են 19 տարբեր նախարարություններ: Չեմ խոսում այլևս այլ պետական կառույցների մասին: Շվեյցարիան ամենազարգացած երկրներից մեկն է, կառավարվում է ընդամենը 8 նախարարությամբ: Մենք շատ մեծ պաշար ունենք բյուրոկրատական ծախսերը կրճատելու համար: Կարծում եմ, որ մենք կարող ենք վերացնել նախարարական պորտֆել չունեցող բոլոր նախարարությունները: Օրինակ, կարել է վերացնել եվրոպական ինտեգրացիայի հարցերով նախարարությունը: Կարելի է համապատասխան մասնաճյուղ ստեղծել Արտաքին Գործերի նախարարությանը կից: Եվրոպական երկրներից և ոչ մեկում գոյություն չունի Պրոբացիայի և Պատիժների Իրականացման նախարարություն: Մենք ևս չունեինք այդ նախարարությունը: Նախկինում դա Արդարադատության նախարարության մասն էր… Լիովին հնարավոր է կրկնակի կրճատել մեր նախարարությունների թիվը: Դա թույլ կտա մեզ ամեն տարի տնտեսել հարյուր միլիոնավոր լարի: Նույնիսկ եթե մենք չօգտագործենք տնտեսված գումարներ, դրանով իսկ մենք կլավացնենք մեր տնտեսական ցուցանիշը», -փետրվարի 17-ին հայտարարել է Վրաստանի Ազգային Բանկի նախագահ Գիորգի Քադագիձեն:
«Ես կարծում եմ, որ ընկերությունը և քաղաքական որոշումների ընդունումը պետք է սահմանազատվեն միմյանցից: Ես տվյալ մոտեցման կողմնակիցն եմ: Չեմ կարծում, որ տվյալ հարցին ևս ինչ-որ բան է հարկավոր ավելացնել», -փետրվարի 17-ին հայտարարել է Վրաստանի վարչապետը:

• 18-02-2016 14:38:42   | Грузия  |  Обзор прессы Диаспоры
17 февраля депутат грузинского парламента –Самвел Петросян выступил с заявлением. «Сегодня, Грузия, со всеми странами, особенно с соседними государствами, пытается вести политику сохранения хороших отношений. Однако, 27 января, некоторые члены грузинской делегации, в ходе заседания Парламентской Ассамблеи Совета Европы, проявили необъективность и проголосовали за анти армянский проект. Это вызвало удивление и различного рода беседы в нашем обществе. Не смотря на анти армянскую позицию некоторых политиков, я уверен, что братские отношения между грузинским и армянским народом будут углублены и будут развиваться. Грузия должна вести сбалансированную политику», -17 февраля заявил депутат Самвел Петросян.
Депутат от парламентского большинства –Гия Волский, прокомментировал заявление сделанное Самвелом Петросяном. «В ходе Парламентской Ассамблеи Совета Европы, грузинская делегация, имею ввиду большинство, провела работу. Позиция, которую мы зафиксировали в ходе голосования не вызвала никакого напряжения с нашими соседями. Не создала противостояния. И вообще –давайте прекратим делать популистские заявления. Есть вопросы, которые связаны с проблемами. Есть вопросы, которые могут быть решены. Чем ближе день выборов, тем больше будут звучать популистские заявления. Грузия –наша общая страна. Страна грузин, армян, азербайджанцев. Будем сохранять стабильность. Нельзя спекулировать данными темами. Вопросы энергетических поставок действительно ухудшились. Надо работать над данным вопросом. Вы всё прекрасно знаете –какие идут процессы. Главный удар ожидается именно с данного направления. Главным вопросом остается сохранение стабильности в Грузии. Это сложно, с учетом того, что происходит в нашем окружении. Там очень сложная ситуация –новые игры, происходит новый расклад сил. Это касается как энергетического рынка, так и политической ситуации. Не стоит подаваться провокациям», -заявил депутат Гия Вольский.
17 февраля Грузию, с рабочим визитом посетил министр иностранных дел геноцидальной Турции. В ходе визита были проведены встречи с премьер министром, президентом и министром иностранных дел Грузии. Следует отметить, что сразу же после Тбилиси министр иностранных дел Турции направился в Баку. Откуда вернется в Грузию, уже вместе с своим азербайджанским коллегой.
«В ближайшие дни, в Тбилиси, состоится первая встреча Совета Стратегического Сотрудничества. В данной встрече примут участие премьер министры Грузии, Турции и Азербайджана», -по окончанию встречи с прибывшим в Тбилиси министром иностранных дел геноцидальной Турции заявил премьер министр Грузии.
«Сегодняшний визит турецкого министра в нашу страну является очередным доказательством существующих, особенных отношений и тесного сотрудничества между нашими странами. В ходе встречи выявилось, что у нас есть полное взаимное понимание и совпадение позиций», -после встречи с турецким министром заявил министр Иностранных Дел Грузии.
«Для обсуждения вопроса поставок природного газа из Ирана в Грузию, между странами будет создана специальная рабочая группа. Данное решение было принято по итогам официального визита министра Энергетики Грузии в Иран. В ходе визита Кахи Каладзе провел встречи с министрами энергетики, газа и нефти Ирана. В конце официального визита прошла встреча грузинского министра с представителями иранских энергетических компаний и с инвесторами. Принято решение о взаимных поставках электроэнергии», -сказано в заявлении министерства Энергетики Грузии.
Согласно заявлению директора компании «Экспорт Иранского Газа», в ходе встречи с министром Энергетики Грузии было решено, что экспорт иранского газа в Грузию начнется 21 марта текущего года. «Контракт будет заключен сроком на 7 месяцев. Это начало нового сотрудничества. В первое время планируется поставлять Грузии газ, объемом в 200 000 000 кубических метров. Так же важно, что бы Грузия взяла бы у Армении лицензию, необходимую для обеспечения транзита газа», -17 февраля заявил заявил Али Реза Камэли.
«Мы работаем с СОКАР-ом в целях получения возможности пропускать через наши трубы дополнительного объема газа из месторождения «Шах Дениз». Думаю, что в определенном роде мы сможем достигнуть соглашения. Если соглашение будет достигнуто, то, естественно, у нас уже не будет необходимости покупать дополнительные объемы газа у России и у Ирана», -17 февраля заявил министр Энергетики Грузии.
«Для правильного развития страны очень важно, что бы существовала тесная коммуникация с инвесторами. Повестка дня наших реформ содержит вопросы, связанные с внесением изменений в законодательную и институциональную системы. Мы планируем провести реформы в налоговой и административной сфере. В ближайшие дни при администрации премьер министра будет создана специальная служба. Данная служба будет следить за тем, как различные министерства и другие государственные органы выполняют проекты. Одно из важных направлений наших реформ –развитие регионов и ускорение инфраструктурного развития», -в ходе встречи с Советом Инвесторов заявил премьер министр Грузии.
Согласно заявлению президента Национального Банка Грузии «для того, что бы в Грузии была бы улучшена экономическая ситуация, государство должно сократить бюрократические расходы». «Если мы говорим о том –где наш резерв и как мы можем сократить бюрократические расходы, я скажу, что сегодня в Грузии действует 19 различных министерств. Не говорю уже о других государственных структурах. Швейцария, одна из самых развитых мировых стран, руководиться все лишь 8 министерствами. У нас есть очень большой резерв для сокращения бюрократических расходов. Думаю, что мы можем ликвидировать все министерства, не имеющие министерских портфелей. Например, можно ликвидировать министерство по вопросам европейской интеграции. Можно создать соответствующий департамент при министерстве Иностранных Дел. Ни в одной из европейских стран не существует министерство Исполнения Наказаний и Пробации. У нас тоже не было этого министерства. Раньше это было частью министерства Юстиции… Вполне возможно сократить количество наших министерств в два раза. Это нам позволит ежегодно экономить сотни миллионов лари. Даже если мы не будем использовать сэкономленные деньги, тем самым мы оздоровим наш экономический показатель», -17 февраля заявил президент Национального Банка Грузии –Гиоргий Кадагидзе.
«Я думаю, что дружба и принятие государственных решений должны быть отделены друг от друга. Я сторонник данного подхода. Не думаю, что по данному вопросу необходимо еще что то добавлять», -17 февраля заявил премьер министр Грузи