Վրաստանի պաշտպանության նախարարը կոչ է անում ողջ աշխարհին միավորել ուժերը Ռուսաստանի դեմ
Մարտի 16-ին Վենետիկյան Հանձնաժողովը հրապարակել է Վրաստանի Ընտրական Կոդեքսի ընդունած ուղղումների վերաբերյալ իր հաշվետվությունը:
«Վրացական իշխանությունների ընդունած փաստաթուղթը չի կարող համարվել երկրի քաղաքացիական հասարակության, իշխանությունների և ընդդիմության միջև ձեռքբերած համաձայնության արդյունք: Վենետիկյան Հանձնաժողովը ողջունում է այն փաստը, որ Վրաստանի Կառավարությունը ուշադրության տակ է առել նախկին երաշխավորումները, ինչպես նաև երկրի Սահմանադրական Դատարանի երաշխավորումները բոլոր ընտրողների ձայների հավասարեցման մասին և մեծամասնական շրջանների համար 50%-անոց պատնեշի կիրառման վերաբերյալ: Մինչդեռ, հարկ է նշել, որ Ընտրական շրջանների սահմանների փոփոխությունն անցկացվել է առանց որևէ չափորոշչի: Ընտրական շրջանների համար նոր սահմաններ ստեղծելիս չեն հաշվառվել պատմական, աշխարհագրական և ժողովրդագրական իրողությունները: Ընդհանուր չափորոշիչների բացակայությունը հնարավորություն է ստեղծում, որպեսզի սահմանների տվյալ փոփոխությունները օգտագործվեն կարճաժամետ քաղաքական նպատակների ձեռքբերման համար», -ասված է Վենետիկյան հանձնաժողովի հաշվետվությունում:
Ռուսաստանի նախագահի` Վրաստանի հետ փոխհարաբերությունների հարցերով հատուկ ներկայացուցչի` Գրիգորի Կարասինի հայտարարության համաձայն` «Վրաստանում հաճախակիացել են հակառուսական հռետորության կիրառման փաստերը»: «Հիմա Վրաստանին սպառնացող գլխավոր վտանգն է խորհրդարանական ընտրությունները և հակառուսական հռետորության սադրանքների ուժեղացումը, որը լսելի է միջազգային հարթակից և հասարակական գործիչների կողմից: Ամենացավալին այն է, որ դա լսելի է նաև Վրաստանի իշխանությունների կողմից: Մենք դրան ուշադրություն ենք դարձնում, փորձում ենք ամեն ինչին չպատասխանել, բայց եզրակացություններ ենք անում: Եվ ահա հիմա մենք կանգնած ենք մի գծի առջև, որը պետք է հաղթահարենք: Կա´մ մենք, փնտրելով տարաձայնությունների նոր թեմաներ, կվերադառնանք առճակատման, կա´մ կկառուցենք հարգալից և բնականոն փոխհարաբերություններ: Վրաստանի պաշտպանության նախարարը կոչ է անում ողջ աշխարհին միավորել ուժերը Ռուսաստանի դեմ: Նորմալ հասարկությունում, որպես կանոն, ոչ ոք չի ներում նման հայտարարությունները: Մենք դեռևս զսպում ենք մեզ, բայց վախենում եմ, որ մեր համբերությունը չափ ու սահման ունի», -մարտի 16-ին հայտնել է Գրիգորի Կարասինը:
«Վրաստանի ինքնիշխանության, տարածքային ամբողջականության վրա հիմնված հարաբերությունները այն է, ինչից հետո հնարավոր կլինի հարաբերությունների լիովին կանոնակարգում: Մենք պետք է առավելագույնս ձգտենք նվազեցնել շիկացումը և անցնել մի համակարգի, որտեղ հնարավոր կլինի հասնել խնդիրների լուծման մասին բանակցության, բայց ոչ արտաքին քաղաքականության վեկտորի և մեր տարածքային ամբողջականության հաշվին. այստեղ, բնականաբար, ցանկացած փոխըմբռնումը բացառված է», -Ռուսաստանի նախագահի հատուկ ներկայացուցչի հայտարարությանն ի պատասխան` հայտարարել է Վրաստանի վարչապետը:
«Վրաստանը ձգտում է հենց քաղաքակիրթ հարաբերությունների և առավելագույնս ջանքեր է գործադրում այդ սուր հարցի բանակցային ձևաչափով լուծման համար: Տվյալ մոտեցումը և մեր ռացիոնալիզմը ոչ մի դեպքում չի նշանակում, որ Վրաստանը համակերպվել է բռնագրավման հետ և հրաժարվել է իր ազգային շահերից: Մեր հարաբերությունների միջև սատանա է համարվում հենց Վրաստանի տարածքային ամբողջականության հարցը: Տարածքային ամբողջականությունը ցանկացած պետության հետ հարաբերությունների անկյունաքարն է և սկզբնաղբյուրը: Հավատարիմ մնալ հենց այդ սկզբունքներին, և ելնելով դրանից, Վրաստանը կոչ է անում Ռուսաստանի Դաշնությանը մնալ կառուցողական հարթակում», -ասված է Վրաստանի նախագահի վարչության հայտարարությունում:
«Ռուսաստանը մոտակա ժամանակներս չի ծրագրում չեղյալ համարել վիզային ռեժիմը Վրաստանի քաղաքացիների համար: Դրա համար կան մի քանի պատճառներ, և պատճառներից մեկն է անվտանգության հարցերը: Ինչպես հայտնի է, Ռուսաստանի նախագահն ընդարձակել է այն անձանց ցանկը, ովքեր կարող են Վրաստանի քաղաքացիներին հրավիրել Ռուսաստանի Դաշնության տարածք: Դա նշանակում է, որ ապագայում մենք տալու ենք ավելի մեծ քանակությամբ վիզաներ: Մինչդեռ, վիզային համակարգի չեղյալ հայտարարելու մասին դեռևս խոսք չկա: Դրա համար անհրաժեշտ է քայլեր կատարել», -մարտի 16-ին հայտարարել է Ռուսաստանի Արտաքին Գործերի փոխնախարարը:
Թբիլիսիի Պետական Համալսարանում արդեն ութերորդ օրն է, ինչ շարունակվում է ուսանողական բողոքը: Մարտի 16-ին ԹՊՀ-ի ռեկտորը հանդիպել է վրաց պատրիարքի հետ: «Պատրիարքին հետաքրքրում էր Համալսարանում իրադարձությունների զարգացումը: Պատրիարքն ասել է, որ երկրում սկսվել է Պահքը և կոչ է արել ուսանողներին աղոթել», -հայտարարել է ԹՊՀ-ի ռեկտորը:

События дня. 16 марта, Грузия
16 марта Венецианская Комиссия опубликовала свой отчет относительно поправок, принятых к Избирательному Кодеку Грузии. «Документ, принятый грузинскими властями не может считаться результатом консенсуса, достигнутого между оппозицией, властью и гражданским обществом страны. Венецианская Комиссия приветствует тот факт, что Правительство Грузии приняло во внимание предыдущие рекомендации, а так же рекомендации Конституционного Суда страны, относительно приравнивания голосов всех избирателей и введения 50% барьера для мажоритарных округов. Однако, следует отметить, что изменение границ Избирательных округов было проведено без установления какого то либо критерия. При создании новых границ для избирательных округов, не были учтены исторические, географические и демографические реалии. Отсутствие общих критериев создает возможность для того, что бы данное изменение границ было бы использовано для достижения краткосрочных политических целей», -сказано в докладе Венецианской Комиссии.
Согласно заявлению Григория Карасина -специального представителя президента России по вопросам взаимоотношений с Грузией, «в Грузии участились факты использования антироссийской риторики». «Сейчас главная опасность Грузии это приближение парламентских выборов и усиление провокационной антироссийской риторики, которая слышна на международной арене и со стороны общественных деятелей. Самое обидное то, что это слышно и со стороны руководителей Грузии. Мы обращаем на это внимание, пытаемся не отвечать на все, но мы делаем выводы. И вот сейчас мы стоим перед чертой, которую должны преодолеть. Либо мы, в поисках новых тем для разногласия -вернемся к конфронтации, либо будем выстраивать уважительные и нормальные взаимоотношения. Министр Обороны Грузии призывает весь мир объединить усилия против России. В нормальном обществе, как правило, никто не прощает таких заявлений. Мы пока воздерживаемся, но боюсь, что и нашему терпению есть предел», -16 марта заявил Григорий Карасин.
«Отношения, основанные на территориальной целостности, суверенитете Грузии это то, после чего будет возможна полная нормализация отношений. Мы должны максимально стараться снизить эскалацию и перейти на режим, в котором будет возможен разговор о решении проблем, но не за счет нашего внешнеполитического вектора и нашей территориальной целостности - тут, естественно, любой компромисс исключен», -в ответ на заявления специального представителя президента России, заявил премьер министр Грузии.
«Грузия стремится именно к цивилизованным отношения и прилагает максимум усилий для решения этого острейшего вопроса в переговорном формате. Данный подход и наш рационализм ни в коем случае не означает что Грузия смирилась с оккупацией и отказалась от своих национальных интересов. Чертой, в наших отношения является именно территориальная целостность Грузии. Территориальная целостность представляет краеугольный камень и исходную точку отношений с любым государством. Придерживаться именно этих принципов и, исходя из этого, Грузия призывает Российскую Федерацию оставаться в конструктивном режиме», -сказано в заявлении администрации президента Грузии.
«Россия, в ближайшее время не планирует отменять визовый режим для граждан Грузии. У этого есть несколько причин, и одна из причин –вопросы безопасности. Как известно, президент России принял решение о расширении списка тех лиц, которые могут приглашать граждан Грузии на территорию Российской Федерации. Это означает, что в будущем мы будем выдавать еще большее количество виз. Однако, о отмене визового режима пока что нет речи. Для этого надо совершать шаги», -16 марта заявил заместитель министра Иностранных Дел России.
В Тбилисском Государственном Университете уже восьмой день как не прекращаются студенческие протесты. 16 марта ректор ТГУ встретился с грузинским патриархом. «Патриарха интересовало развитие обстановки в Университете. Патриарх сказал, что в стране начался пост и призвал студентов молится», -заявил ректор ТГУ.