Հարցում. ԱՄՆ–ի ու Եվրոպայի տնտեսական վիճակը վատացել է
ԱՄՆ–ի և Եվրոպայի բնակիչները կարծում են, որ իրենց երկրների տնտեսական վիճակը վատացել է։ Դրա վկայությունն են Sputnik լրատվական գործակալության ու ռադիոյի պատվերով անցկացված հարցման արդյունքները
ԵՐԵՎԱՆ, 22 մարտի — Sputnik. Sputnik.Կարծիք նախագծի անցկացրած հարցումը ցույց է տվել, որ ֆրանսիացիների մեծ մասի կարծիքով (59 տոկոս) «իրենց երկրի տնտեսական վիճակը վատանում է»։ ԱՄՆ-ի ու Մեծ Բրիտանիայի բնակիչները (37 տոկոս) համաձայնել են, որ ազգային տնտեսությունն անկում է ապրում։ Հետազոտությունն անցկացրել են Populus, Forsa և Ifop ընկերությունները։
Ֆրանսիայի բնակիչները գրեթե չեն հավատում, որ երկրի տնտեսական վիճակը կլավանա, հարցվածների միայն 5 տոկոսն է կարծում, որ այն բարելավվում է, իսկ յուրաքանչյուր երրորդ քաղաքացին (33 տոկոսը) ասել է, որ որևէ փոփոխություն չի նկատում։ Դրական տեղաշարժ նկատող ամերիկացիների ու բրիտանացիների թիվը նույնպես մեծ չէ` համապատասխանաբար 34 և 38 տոկոս։
Գերմանացիներին առանձնապես չի մտահոգում երկրի տնտեսական վիճակը, քաղաքացիների 58 տոկոսը կարծում է, որ տնտեսական վիճակն իրենց երկրում անփոփոխ է մնացել, 22 տոկոսը մտածում է, որ այն վատանում է, և միայն 17 տոկոսն է վստահեցնում, որ իրավիճակը բարելավվում է։
ԱՄՆ-ում և Մեծ Բրիտանիայում հարցումն անցկացրել է Populus խոշորագույն հետազոտական ընկերությունը 2016 թվականի փետրվարի 3-4-ն ընկած ժամանակահատվածում։ Գերմանիայում Forsa խոշորագույն ընկերության անցկացրած հարցումն անցկացվել է 2016 թվականի փետրվարի 4-8-ը։ Ֆրանսիայում հարցումն անցկացվել է 2016 թվականի փետրվարի 3-5-ը IFop ընկերության կողմից, որը Ֆրանսիայում հասարակական կարծիքի հարցումներ իրականացնող ընկերություն է։ Հարցմանը մասնակցել է 1047 քաղաքացի Մեծ Բրիտանիայից, 1004-ը` ԱՄՆ-ից, 1002-ը` Գերմանիայից, 1499-ը` Ֆրանսիայից:
«Sputnik. Կարծիք» հասարակական կարծիքի ուսումնասիրմամբ զբաղվող միջազգային նախագիծը մեկնարկել է 2015թ.-ի հունվարին։ Գործընկերը ICM Research հայտնի բրիտանական հետազոտական ընկերությունն է։
«Sputnik. Կարծիք» նախագծի շրջանակում կանոնավոր կերպով հանրային կարծիքի հարցումներ են անցկացվում Եվրոպայի երկրներում և ԱՄՆ-ում առավել ակտուալ սոցիալական և քաղաքական հարցերի շուրջ։
Sputnik-ը (sputniknews.com) լրատվական գործակալություն է և ռադիո` տասնյակ երկրներում մուլտիմեդիոն մասնաճյուղերով։ Sputnik-ն ընդգրկում է կայքեր, անալոգային և թվային ռադիոհեռարձակում, բջջային հավելվածներ և էջեր սոցցանցերում։

Жители США и Европы отметили ухудшение экономической ситуации в стране
Жители США и Европы считают, что экономическая ситуация в их странах ухудшается. Таковы результаты опроса, проведенного несколькими исследовательскими компаниями по заказу информационного агентства и радио Sputnik.
ЕРЕВАН, 22 мар — Sputnik. Опрос Sputnik.Мнения показал, что большинство французов (59%) считают, что "экономическая ситуация в их стране ухудшается". Жители США и Великобритании (37%) согласны с тем, что национальная экономика переживает спад. Данные были получены в результате опроса, проведенного исследовательскими компаниями Populus, Forsa и Ifop для информационного агентства и радио Sputnik.
Жители Франции меньше всего верят в благополучное развитие экономической ситуации в своей стране — лишь 5% опрошенных полагают, что экономическая ситуация в стране улучшается, а каждый третий (33%) не заметил никаких изменений. В США и Великобритании процент тех, кто видит улучшения, оказался также не очень высоким — 34% и 27% соответственно.
В Германии выражают наименьшую обеспокоенность состоянием экономики страны — 58% немцев считают, что экономическая ситуация в их стране осталась неизменной, 22% — что ухудшается и только 17% сказали, что состояние экономики улучшается.
Опрос в США и Великобритании проведен одной из ведущих британских исследовательских компаний Populus c 3 по 4 февраля 2016 года. В Германии — крупной исследовательской компанией Forsa с 4 по 8 февраля 2016, во Франции — iFop, старейшей компанией, проводящей опросы общественного мнения, с 3 по 5 февраля 2016. В опросе приняли участие: в Великобритании 1047 респондентов, в США — 1004, в Германии — 1002, во Франции — 1499.
Международный проект по изучению общественного мнения стартовал в январе 2015 года. Партнером выступили известные исследовательские компании Populus, Forsa и Ifop, старейшая французская компания занимающаяся опросами общественного мнения. В рамках проекта Sputnik.Мнения регулярно проводятся опросы общественного мнения в странах Европы и США по наиболее актуальным социальным и политическим вопросам.
Sputnik (sputniknews.com) — новостное агентство и радио с мультимедийными информационными хабами в десятках стран. Sputnik включает в себя сайты более, чем на 30 языках, аналоговое и цифровое радиовещание, мобильные приложения и страницы в социальных сетях. Новостные ленты Sputnik круглосуточно выходят на английском, арабском, испанском и китайском.