Վրաստանը սխալ ուղղությամբ է զարգանում. Հարցում
Ապրիլի 11-ին Ազգային Ժողովրդավարական Ինստիտուտը (NDI) հրապարակել է ընթացիկ տարվա փետրվար-մարտ ամիսներին Վրաստանում անցկացված սոցիալական հարցման տվյալները: Հարցմանը մասնակցել տարբեր տարիքային և սեռի պատկանելության Վրաստանի 3 900 քաղաքացի` վրացիներ, հայեր, ազերիներ:
Հարցման արդյունքների համաձայն` հարցվածների 39% կարծում է, որ Վրաստանը սխալ ուղղությամբ է զարգանում: 36%-ը կարծում է, որ երկիրն ընդհանրապես չի զարգանում:
Հարցված քաղաքացիների 2% համոզված է, որ երկրում ընդհանրապես որևէ տնտեսական խնդիր գոյություն չունի: 47% ասում է, որ 2012թ.-ից հետո իրենց ընտանիքների տնտեսական դրությունը բոլորովին չի փոխվել: 42%-ը համարում են, որ իրենց տնտեսական իրավիճակը վատթարացել է, իսկ 10%-ը` բարելավվել է:
Սոցիալական հարցման տվյալների համաձայն` 58%-ը հաստատում է, որ պետությունն անհրաժեշտ բարեփոխումներ չի անցկացնում: 37%-ը կարծում է, որ պետությունն իրականացնում է անհրաժեշտ բարեփոխումներ: 5%-ը պատասխան չունի:
Սոցիալական հարցումը հետաքրքիր պատկեր է գծագրել, այն առթիվ, թե քաղաքացիները ինչն են համարում ամենակարևոր և օրակարգային ազգային խնդիրը: 57%-ը` նոր աշխատատեղերի ստեղծումը, 35%-ը` սննդամթերքի գների աճը, 30%-ը` աղքատությունը երկրում, 26%-ը` ցածր թոշակները, 23%-ը` երկրի տարածքային ամբողջականությունը, 18%-ը` ցածր աշխատավարձերը, 18%-ը` բժշկական ծառայությունների սպասարկումը, 13%-ը` կրթության մակարդակը, 12%-ը` Ռուսաստանի հետ հարաբերությունների հարցը, 11%-ը մարդու իրավունքների պաշտպանությունը, 9%-ը` արդարության վերականգնումը, 6%-ը` Վրաստանի մուտքը ՆԱՏՕ, 6%-ը` արդար ընտրությունների անցկացումը, 5%-ը խոսքի ազատությունը, 4%-ը հանցագործության մակարդակը, 3%-ը` Վրաստանի անդամակցությունը Եվրամիությանը, 2%-ը սեփականության իրավունքի հարցը, 2%-ը` դատական համակարգի դրությունը: Հարցվածների կարծիքով ամենաքիչ կարևոր հարցերն են փոքրամասնությունների իրավունքներին վերաբերող հարցերը` 1% և մամուլի ազատության հարցը` 1%:
Հարցվածների 47%-ը կարծում է, որ Վրաստանի հիմնական սպառնալիքն է Ռուսաստանը: 8%-ը կարծում է, որ Վրաստանի համար սպառնալիք է ներկայացնում «Իսլամական պետություն» ահաբեկչական կազմակերպությունը: 7%-ը կարծում է ԱՄՆ-ն, 5%-ը համոզված է, որ Վրաստանի համար սպառնալիք է Թուրքիան, 2%-ը` ՆԱՏՕ-ն, իսկ հարցվածների 1%-ը սպառնալիք են համարում Հայաստանը և Եվրամիությունը: Հարցվածների 27%-ը չցանկացավ պատասխանել Վրաստանի համար որ երկիրն է հիմնական սպառնալիք համարվում հարցին: Հարցմանը մասնակցել տարբեր տարիքային և սեռի պատկանելության Վրաստանի 3 900 քաղաքացի` վրացիներ, հայեր, ազերիները:
Հարցվածների մեծամասնությունը հայտարարել է, որ իրենց ընտանիքների ամսական եկամուտը չի գերազանցում 400 լարին: Հարցվածների 20%-ի եկամուտը կազմում է 260 լարի, իսկ 18%-ը ստանում է 800 լարի: Հարցման տվյալների համաձայն` կան նաև այնպիսի քաղաքացիներ, որոնք հայտարարում են, որ իրենց ընտանիքների ամսական եկամուտը չի գերազանցում 150 լարին: NDI-ի հարցին` «շտապ անհրաժեշտության դեպքում կարո՞ղ եք արդյոք 300 լարի հայթայթել», հարցվածների 65%-ը բացասաբար է պատասխանել, իսկ 31%-ը դրական:
Հարցված քաղաքացիների 65%-ը իրեն գործազուրկ է համարում, որոնցից 43%-ը աշխատանք է փնտրում, 23%-ը թոշակառուներ են և աշխատանք չեն փնտրում, 10%-ը գործազուրկ է, բայց տվյալ պահին աշխատանք չի փնտրում: Գործազուրկների 8%-ը տնային տնտեսուհիներ են, 4%-ը` ուսանողներ: Հետաքրքիր է, որ թոշակառուներից ընդամենը 2%-ը կցանկանար աշխատանք գտնել:
«Վերջին տարիների ընթացքում Վրաստանում աճել է ուղղակի արտասահմանյան ներդրումների ծավալը: 2014թ. հաստատվել է Վրաստանում կատարված ներդրումների 80%-անոց աճ: Ներդրումների ծավալը կազմել է 1 750 000 000 դոլար», -ապրիլի 11-ին հայտարարել է Վրաստանի վարչապետը:

11 апреля Национальный Демократический Институт (NDI) опубликовал данные социологического опроса, проведенного в Грузии в феврале-марте текущего года. В опросе приняли участие 3 900 граждан Грузии –грузины, армяне, азербайджанцы, различного возраста и пола. Согласно результатам опроса, 39% опрошенных считают, что Грузия не развивается в правильном направлении. 36% считают, что страна вообще не развивается.
2% опрошенных граждан убеждены, что в стране вообще нет никаких экономических проблем. 47% говорят, что после 2012 года экономическое положение их семей абсолютно не изменилось. 42% считают, что их экономическое положение ухудшилось, а 10% -улучшилось.
Согласно данным социологического опроса, 58% утверждают, что государство не проводит необходимых реформ. 37% считают, что государство осуществляет необходимые реформы. У 5% нет ответа.
Социологический опрос предоставил интересную картину по поводу того, что считают граждане самым важным и актуальным национальным вопросом. 57% -создание новых рабочих мест, 35% -рост цен на продукты питания, 30% -бедность в стране, 26% -низкие пенсии, 23% -территориальная целостность страны, 18% -низкие зарплаты, 18- доступность медицинского обслуживания, 13% -уровень образования, 12% -вопрос отношений с Россией, 11% -вопрос защиты прав человека, 9% -восстановление справедливости, 6% -вопрос вступления Грузии в НАТО, 6% -вопрос проведения честных выборов, 5% -свобода слова, 4% -уровень преступности, 3% -членство грузи в Европейском Союзе, 2% -вопрос права на собственность, 2% -состояние судебной системы. Наименее важными, по мнению опрошенных, являются вопросы -касающиеся прав меньшинств -1%, и вопрос свободы прессы -1%.
По мнению опрошенных 47% считает Россию основной угрозой для Грузии. 8% считают, что для Грузии угрозу представляет террористическая организация «Исламское государство». 7% считают угрозой США, 5% говорят убеждены, что для Грузии угрозой является Турция, 2% -НАТО, а 1% опрошенных считают угрозой Армению и Европейский Союз. 27% опрошенных не захотели ответить на вопрос –какая страна является основной угрозой для Грузии. В опросе приняли участие 3 900 граждан Грузии –грузины, армяне, азербайджанцы.
Большинство опрошенных заявляют, что ежемесячный доход их семей, не превышает 400 лари. У 20% опрошенных доход составляет 260 лари, а 18% получают до 800 лари. Согласно данным проса, есть и такие граждане, которые заявили, что ежемесячный доход их семей не превышает 150 лари. На вопрос NDI –«в случае срочной необходимости, сможете ли вы достать 300 лари», 65% опрошенных ответили отрицательно, а 31% -положительно.
65% опрошенных граждан считают себя безработными, из которых 43% ищут работу, 23% -пенсионеры и не ищут работу, 10% безработные, но на данный момент не ищут работу. 8% безработных –домохозяйки, 4% -студенты. Интересно, что лишь 25 от пенсионеров, хотели бы найти работу.
«В течении последних лет в Грузии вырос объем прямых иностранных инвестиций. В 2014 году зафиксировался 80%-ый рост инвестиций, вкладываемых в Грузию. Объем инвестиций составил 1 750 000 000 долларов», -11 апреля заявил премьер министр Грузии.