Բրազիլայի դեսպանատունը ներկայացրել է բրազիլական դաշնամուրային երաժշտությունը` երևանյան հանդիսատեսին
Ապրիլի 21-ին Կոմիտասի անվան կամերային երաժշտության տանը կայացավ ժամանակակից համաշխարհային երաժշտությանը նվիրված 1900+ նախագծի թվով տասնմեկերորդ համերգը, որն այս անգամ հայ ունկնդրին ներկայացրեց բրազիլական դաշնամուրային երաժշտություն: Համերգը կազմակերպվել էր Հայաստանում Բրազիլիայի դեսպանության բարձր հովանու ներքո: Համերգի մենակատարն է ճանաչված դաշնակահար, ՀՀ վաստակավոր արտիստ, 1900+ նախագծի գեղարվեստական ղեկավար Հայկ Մելիքյանը, ով համերգի ընթացքում հնչեցրեց Բրազիլիայի 20-րդ դարի և ժամանակակից երաժշտության ականավոր կոմպոզիտորների` Հեյտոր Վիլա-Լոբոսի, Ռադամես Նատալիի, Կամարգո Գվարներիի, Օսվալդու Լասերդայի, Էնրիկե Օսվալդի, Էռնստ Մալէյի, ինչպես նաև ժամանակակիցներ՝  Էդսոն Զամպրոնիայի, Ռոբերտո Վիկտորիոյի, Սիլվիո Ֆերասի, Վելլինգտոն Գոմեսի և Ռոնալդու Միրանդայի ստեղծագործությունները:
«1900+ նախագծի նպատակն է հայ ունկնդրին ներկայացնել աշխարհի տարբեր երկրների 20-րդ դարի և ժամանակակից դաշնամուրային երաժշտության ակնառու կոմպոզիտորների ստեղծագործություններ, որոնք առաջին  անգամ են հնչում Հայաստանում: Նախագծի շրջանակներում այս համերգը թվով տասնմեկերորդն է և այս անգամ պատիվ ունենք ներկայացնելու հայ ունկնդրին բրազիլական  երաժշտությունը, որտեղ Դաշնակահարը կներկայացնի մի շարք հայաստանյան և համաշխարհային պրեմիերաներ: Այդ առիթով խորին շնորհակալություն ենք հայտնում Հայաստանում Բրազիլիայի դեսպան` պարոն Էդսոն Մարինիո Դուարտե Մոնտեյրոյին՝ միջոցառման իրագործման մեջ բացառիկ նրբանկատություն և ճշգրիտ պատրաստակամություն ցուցաբերելու համար:» ,- նշում է Դաշնակահարի մենեջեր, 1900+ նախագծի համակարգող Ալեքսանդր Հակոբյանը:
Հիշեցնենք, որ 1900+ նախագիծը մեկնարկել է 2009թ. հոկտեմբերին և մինչ այժմ հանրությանը ներկայացրել է ֆրանսիական, ռուսական, շվեյցարական, լեհական, ճապոնական, գերմանական, բալթյան երկրների, իտալական, չեխական և ամերիկյան դաշնամուրային երաժշտության համերգներ: 1900+ նախագիծը ներկայացնում են Հայաստանում գտնվող տարբեր երկրների դեսպանությունները և դիվանագիտական ներկայացուցչությունները, ՀՀ Մշակույթի նախարարությունը: Նախագծի շրջանակներում 2011թ. իրականացվել է հայ ժամանակակից կոմպոզիտորների մրցույթ և լավագույն ընտրված ստեղծագործությունները 2013թ. թողարկվել են 1900+ նույնանուն ձայնասկավառակի առաջին թողարկման մեջ, ինչպես նաև հրատարակվել է այդ ստեղծագործությունների նոտաների ժողովածուն: 2016թ. նախագծի շրջանակներում թողարկվել է ամերիկաբնակ հայ կոմպոզիտոր Տաթև Ամիրյանի ստեղծագործությունների «Ortus» ձայնասկավառակը : Բազմաթիվ կոմպոզիտորներ ստեղծագործություններ են գրել հատուկ 1900+ նախագծի համար, որոնց հայաստանյան պրեմիերաները կայացել են նախագծի համերգաշարի ընթացքում:

The Embassy of Brazil has Presented Brazilian Piano Music to Yerevan Audience
On April 21, Komitas Chamber Music Hall hosted the Eleventh Concert of 1900+ World Contemporary Music Series which this time was dedicated to the Brazilian music. The Concert was organized by the support and sponsorship of the Embassy of Brazil in Armenia.  The soloist of the Concert was Hayk Melikyan, a prominent Armenian pianist, Honored Artist of Armenia and the Artistic Director of 1900+. The Program included well-known Brazilian composers of the 20th Century and Contemporary Music: Edson Zampronha, Radames Gnattali, Camargo Guarnieri, Osvaldo Lacerda, Roberto Victorio, Henrique Oswald, Silvio Ferraz, Weelington Gomes, Ronaldo Miranda, Ernst Mahle, Heitor Villa-Lobos.
“The goal of 1900+ is to present to the Armenian audience the 20th Century and Contemporary Music of different nations, most of which are performed for the first time in Armenia. I want to express my deepest gratitude to the Ambassador of Brazil in Armenia, H.E. Edson Marinho Duarte Monteiro for his very delicate approach to the concert idea and willingness to support it,”-noted by Alexander Hakobyan, the Manager of the Pianist and Coordinator of 1900+.
1900+ was launched in October of 2009 and has already presented French, Russian, Swiss, Polish, Japanese, German, Baltic nations, Italian, Czech and American piano music concert in Yerevan. The initiative is supported by the Diplomatic missions residing in Armenia and the Ministry of culture of RA. In 2011 a Call for Piano Works for Armenian Composers all over the world was announced within 1900+. In four months after the launch of the Call, four compositions were selected from over 30 applications. All of them were recorded and performed by Hayk Melikyan in Armenia and several European countries in 2011-2012. The scores of each Piece were published in 2012 by 1900+. And finally, all recordings of the selected compositions were included into the First Edition of 1900+ CD in the beginning of 2013.