Ռուս-թուրքական հարաբերությունների վատթարացումը կարևոր անկյունադարձ էր թե Հայաստանի, թե Իրանի համար. Լևոն Ահարոնյան (տեսանյութ)
• 23-04-2016 14:38:46   | Իրան  |  Հասարակություն
Հայաստանի և Իրանի միջև տարեկան առևտրաշրջանառությունը կազմում է 400 մլն դոլար, սակայն այս ցուցանիշը կարող է աճել, եթե երկու երկրների միջև փոխգործակցությունն ավելի սերտանա ոսկերչության, դեղագործության, շինարարության, ճարտարապետության, տեխնոլոգիաների և մի շարք այլ ոլորտներում: Այս մասին ապրիլի 23-ին լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ նշեց Հայ-իրանական առևտրաարդյունաբերական պալատի նախագահ Լևոն Ահարոնյանը` անդրադառնալով երկու երկրների միջև առևտրատնտեսական համագործակցության հեռանկարներին:
Ըստ նրա` Հայաստանը կարող է կապող օղակ դառնալ Իրանի և Եվրասիական տնտեսական միության (ԵՏՄ) շուկայի միջև, քանի որ որպես ԵՏՄ անդամ պետություն Հայաստանն ունի արտոնություններ, որոնցից կարող է օգտվել Իրանը:
Լ. Ահարոնյանի փոխանցմամբ` ինքը դեռ նախորդ տարի հանդես եկել մի առաջարկությամբ, ըստ որի` Իրանում մշակված ապրանքները կիսավարտ տեսքով պետք է ուղարկվեն Հայաստան, այստեղ վերամշակվեն ու փաթեթավորվեն և «Made in Armenia» անվան տակ արտահանվեն ռուսաստանյան և եվրոպական շուկա:
«Այս առաջարկն ընդունվեց Հայաստանի պատկան մարմինների կողմից, սակայն այստեղ մի բաց կա. խնդիրն այն է, որ նման համագործակցության պարագայում պարզ չէ, թե իրանական և հայկական կողմերին այդ ապրանքների վաճառքից որքան գումար է բաժին ընկնում»,- ասաց Լ. Ահարոնյանը` ընդգծելով, որ Հայաստանի և Իրանի միջև փոխշահավետ համագործակցություն հաստատելու միակ խնդիրը դեռևս շարունակում է մնալ բանկային համակարգի չաշխատելը:
Հայ-իրանական առևտրաարդյունաբերական պալատի նախագահի կարծիքով` ռուս-թուրքական հարաբերությունների վատթարացումը կարևոր անկյունադարձ էր թե Հայաստանի, թե Իրանի համար այն առումով, որ Ռուսաստանը դադարեցրեց Թուրքիայից մրգի և բանջարեղենի ներմուծումը, ինչը նպաստեց, որպեսզի ՌԴ-ն շրջվի դեպի Իրան և այնտեղից ներմուծի միրգն ու բանջարեղենը:
Լ. Ահարոնյանի համոզմամբ` Հայաստան-Իրան երկկողմ հարաբերությունները կարելի է ավելի ամրապնդել զբոսաշրջության և մշակույթի ոլորտում, քանի որ Իրանը հոգևոր երկիր է և մեծ սեր ու հարգանք է տածում քրիստոնյա Հայաստանի հանդեպ:
Բանախոսի խոսքերով` հատկապես Նոր Տարվա նախաշեմին ակտիվանում է պարսիկների հոսքը Հայաստանը. «Ես անձամբ շատերի հետ եմ խոսել, բոլորն էլ նշում են, որ Հայաստանում իրենց օտարացած չեն զգում, մինչդեռ այլ երկրներում, մասնավորապես, Վրաստանում պարսիկներն իրենց խորթ են զգում»:
Անդրադառնալով Հայոց Ցեղասպանության 101-րդ տարելիցի շրջանակներում Իրանի հայկական համայնքի կողմից ձեռնարկվող միջոցառումներին` Լ. Ահարոնյանը նշեց, որ ամեն տարի ապրիլի 24-ից երկու ամիս առաջ ստեղծվում է համապատասխան հանձնախումբ, որը կանոնակարգում և կազմակերպում է ցեղասպանության նահատակների հիշտակման միջոցառումները:
Նրա փոխանցմամբ` այսօր երեկոյան Իրանում Հայոց ցեղասպանության զոհերի հուշարձանի մոտ լինելու է ծաղկեդրման արարողություն, իսկ ապրիլի 24-ին հայկական ամբողջ համայնքն իրականցնելու է քայլերթ:

The deterioration of Russian-Turkish relations was an important turning point for both Armenia and Iran. Levon Aharonyan (video).
25-03-2016 17:44 Iran Social
The annual trade turnover between Armenia and Iran amounted to $ 400 million, however, this number can be increased if the cooperation between the two countries become closer in the fields of jewelry, pharmaceuticals, construction, architecture, technology etc. On April 23, President of the Armenian-Iranian chamber of commerce Levon Aharonian told reporters about this, commenting on the prospects of trade and economic cooperation between the two countries.
According to him, Armenia can become a link between Iran and the Eurasian Economic Union (EEU) market as an EEC member state Armenia has a privilege that could benefit Iran. L. Aharonian said, he had made a proposal in the previous year, according to which products processed in Iran in semi-finished form should be sent to Armenia, packaged and processed here and after it under the name of “Made in Armenia” be exported to the Russian and European markets.
"This proposal was accepted by Armenian corresponding bodies, but there is a problem. That is in the case of such cooperation it is not clear how much money the Armenian and Iranian sides will get from the sell of that products”,- said L. Aharonian , pointing out that only problem of establishing mutually beneficial cooperation between Armenia and Iran remains non - functioning banking system.
In the opinion of President of the Armenian-Iranian chamber of commerce, the deterioration of Russian-Turkish relations was an important turning point for both Armenia and Iran, in the sense of Russia’s stopping to import fruits and vegetables from Turkey, which in its turn helped to turn RF to Iran and import fruits and vegetables from there.
L. Aharonian believes that Armenia-Iran bilateral relations can be further strengthened in the field of tourism and culture, as Iran's spiritual country, and has great love and respect for Christian Armenia.
According to him, especially on New Year's Eve the flow of the Persians is activated. "I have personally spoken with many people, all of them told that they do not feel alienated, while in other countries, particularly Georgia Iranians feel foreign."
Referring to the measures taken by the Armenian community in Iran within the Armenian Genocide anniversary 101 L. Aharonian said that every year, two months before April 24, it is being set up a committee, which regulates and organizes events commemorating genocide martyrs.
According to him in Iran the ceremony of flower putting will be held tonight at the Armenian Genocide Memorial and the entire Armenian community on April 24 to will conduct a march.