Ապրիլի 24-ին Հայոց ցեղասպանության զոհերի հուշահամալիրում խոնարհված ծաղիկները երկրորդ կյանք կստանան
Ապրիլի 27-ին Ծիծեռնակաբերդի հուշահամալիրում Վայրի բնության և մշակութային արժեքների պահպանման հիմնադրամի նախաձեռնությամբ Ծիծեռնակաբերդի հուշահամալիրում տեղի է ունեցել ավանդական «Ծաղկահավաք» միջոցառումը: Ինչպես 2010թ.-ից ի վեր ամեն տարի, «Ծաղկահավաք»-ն իրականացվել է Հիմնադրամի գլխավոր գործընկեր ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ի աջակցությամբ:
Այս նախաձեռնությունը մեկտեղում է պոկված ծաղիկներին «երկրորդ կյանք» հաղորդելու խորհուրդը և բնապահպանական՝ վերամշակման միջոցով կրկին օգտագործելու առաքելությունը: Ապրիլի 24-ին Հայոց ցեղասպանության զոհերի հուշահամալիրում խոնարհված ծաղիկներն ամեն տարի հավաքվում են, դրանց ցողունն անջատվում է ծաղկաթերթերից. առաջինից պարարտախառնուրդ է ստացվում, իսկ ծաղկաթերթերն օգտագործվում են ձեռակերտ վերամշակված թուղթ պատրաստելու համար: Պարարտախառնուրդն օգտագործվում է Հիշողության պուրակում հողի մշակման համար, իսկ ձեռակերտ թղթից հուշագրեր, շնորհակալագրեր, բացիկներ են պատրաստվում:
«Այս նախաձեռնությունը մի քանի տարիների ընթացքում դարձավ ապրիլի 24-ի բնականոն շարունակությունը: «Ծաղկահավաք»-ի գաղափարն այնքան համահունչ էր մարդկանց ակնկալիքներին, որ բոլորինը դարձավ՝ առավել մեծ արձագանք գտնելով հատկապես երիտասարդների շրջանում. սա է կազմակերպիչներիս ամենակարևոր ձեռքբերումը: Հարգանքի տուրք մատուցելու այն մղումը, որ տասնյակ հազարավորների ամեն տարի ապրիլի 24-ին բերում է հուշահամալիր, այժմ ամբողջականացվում է Ծաղկահավաքով»,-նշել է Վայրի բնության և մշակութային արժեքների պահպանման հիմնադրամի հիմնադիր Ռուբեն Խաչատրյանը:
«Այս միջոցառումը ներառում է իր մեջ փոփոխության, լավատեսության, վերածնունդի խորհուրդը. մի քանի օր առաջ՝ սրտի մորմոքով այստեղ բերված ծաղիկներն այսօր վերածվելու են գեղեցիկ բացիկների, որոնց վրա երախտագիտության խոսքեր կգրվեն, մի մասն էլ կօգտագործվի հողի մշակման համար, որի վրա նոր ծառեր կաճեն: Կարևոր է վառ պահել հիշողությունը, սակայն պետք է նայել առաջ և ստեղծել նորը, դառնալ ավելի ուժեղ և գիտակից՝ ինքներս մեր և մեր շրջապատի հանդեպ»,-ասել է ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ի գլխավոր տնօրեն Ռալֆ Յիրիկյանը:
Ծաղկահավաքին մասնակցել են հասարական, միջազգային, մասնավոր ու պետական հատվածների, կրթական հաստատությունների ներկայացուցիչներ, դեսպաններ և պաշտոնյաներ:

Цветы, возложенные 24-го апреля к Мемориалу памяти жертв геноцида армян, обретут вторую жизнь
27-го апреля по инициативе Фонда охраны окружающей среды и культурных ценностей (FPWC) на территории Мемориала памяти жертв геноцида армян в Цицернакаберде прошло ежегодное мероприятие «Сбор цветов».  С 2010 года мероприятие проходит при поддержке генерального партнёра Фонда ВиваСелл-МТС.
«Сбор цветов» совмещает две важные идеи: идею превращения цветов в немых посланников, даря им «вторую жизнь» и идею охраны окружающей среды посредством вторичного использования сорванных цветов. Цветы, возложенныe к Мемориалу памяти жертв геноцида армян, через несколько дней после 24 апреля собирают, лепестки отделяются от стебельков. Последние используются для приготовления удобрения, а из лепестков делается бумага ручного производства. Удобрение используется для деревьев, растущих в Мемориальном парке, а бумагу ручного производства используют при создании меморандумов, благодарственных грамот и писем.
«Эта инициатива в течение нескольких лет стала естественным продолжением мероприятий 24-го апреля. Идея «Сбора цветов» была созвучна с ожиданиями людей и вызвала большой интерес, особенно среди молодежи. Это самое большое достижение организаторов мероприятия.  Внутренний позыв десятка тысяч людей - почтить память жертв геноцида армян в Цицернакаберде, находит свое логическое завершение и становится более целостным благодаря «Сбору цветов»»,-отметил основатель Фонда охраны окружающей среды и культурных ценностей Рубен Хачатрян.
«Это мероприятие символизирует положительные изменения, оптимизм и возрождение: цветы, принесенные к Вечному огню с болью в сердце, превратятся в красивую бумагу, на которых будут написаны слова благодарности, а остальная часть обработанных цветов будет использована для удобрения земли, на которой вырастут новые деревья. Важно помнить о прошлом, но не менее важно смотреть вперёд, создавать новые ценности, становиться сильнее и более ответственно относиться к обществу и к окружающей среде»,-отметил генеральный директор ВиваСелл-МТС Ральф Йирикян.
В сборе цветов принимали участие представители общественных, международных, частных и государственных организаций, образовательных учреждений, послы и другие должностные лица.