Իրաքում հնչած պայթյունների զոհ է դարձել 14 մարդ, իսկ մի քանի տասնյակը` վիրավորվել
Բաղդադում և նրա մի շարք արվարձաններում հնչած երեք պայթյունների արդյունքում զոհվել է 14 մարդ, իսկ մի քանի տասնյակը` վիրավորվել: tass.ru-ի փոխանցմամբ` մինապատ ավտոմեքենան պայթել է Բաղդադի հարավում` Սադիա շրջանում, արդյունքում զոհվել է 11 մարդ, իսկ վիրավորվել 30-ը: Մեքենայում տեղադրված պայթուցիկը հեռակառավարմամբ գործի է դրվել այն ժամանակ, երբ մոտակայքով անցել է հազարավոր շիա մահմեդականների երթը: Վերջիններս ուղևորվելիս են եղել Բաղդադի հյուսիսում գտնվող «Ոսկյա մզկիթ», որտեղ գտնվում է 7-րդ շիա իմամի գերեզմանոցը:
Երկրորդ ռումբը պայթել է Բաղդադից 25 կմ հեռավորությամբ գտնվող Տարմիա քաղաքում, որտեղ ահաբեկչության զոհ է դարձել երկու մարդ, ևս վեցը վիրավորվել են:
Երրորդ պայթուցիկն աշխատել է Բաղդադից 30 կմ հեռավորությամբ գտնվող Հալիս քաղաքում, որտեղ զոհվել էր մեկ մարդ, իսկ երկուսը` վիրավորվել:
Նշվում է, որ առայժմ հայտնի չէ, թե որ ահաբեկչական խմբավորումն է իրականացրել պայթյունները, սակայն հայտնի է, որ շիա մահմեդականների նկատմամբ հաճախակի ահաբեկչություններ իրականացնում են «Իսլամական պետության» զինյալները:

Четырнадцать человек погибли в результате трех взрывов в Ираке
Четырнадцать человек погибли и несколько десятков были ранены в понедельник в результате трех взрывов в Багдаде и его пригородах. Об этом сообщило агентство Reuters.
Заминированный автомобиль взлетел на воздух в районе Садия на юге Багдада, в результате погибли 11 человек, были ранены 30. Заложенная в автомобиль бомба с дистанционным управлением сработала, когда мимо нее проходила процессия из нескольких тысяч мусульман-шиитов. Они направлялись на север Багдада в Золотую мечеть, известную также как аль-Кадимия, где находится гробница седьмого шиитского имама Мусы ибн Джафара аль-Казима.
Пока неясно, какая именно экстремистская группировка устроила взрыв. Теракты против шиитов часто организуют боевики террористической группировки "Исламское государство" (запрещенная в РФ организация).
Вторая бомба взорвалась в городе Тармия, расположенном в 25 км к северу от Багдада. Жертвами теракта стали два человека, были ранены шестеро.
Третье взрывное устройство сработало в городе Халиса в 30 км к югу от Багдада, один человек погиб и два были ранены.