Թբիլիսիում կայացել է «Եռատոն-2016» անդրանիկ փառատոնը
Մայիսի 9-ին հայ ժողովուրդը տոնում է նորագույն պատմության կարևորագույն տոներից մեկը` Շուշիի Ազատագրման Օրը: Օր, երբ հայ կամավորական ջոկատները կարողացան դուրս շպրտել Շուշի քաղաք-ամրոցից ադրբեջանական զորքին` դրանով իսկ ապահովելով Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության մայրաքաղաքի` Ստեփանակերտի խաղաղությունն ու անվտանգությունը:
Նույն օրը ևեթ` 1992թ.-ի մայիսի 9-ը` Շուշիի Ազատագրման Օրը, համարվում է Արցախի Բանակի կազմավորման պաշտոնական ամսաթիվը:
Շուշիի Ազատագրման Օրը համընկնում է նաև Երկրորդ Համաշխարհային Պատերազմի պաշտոնական ավարտի հետ: Երկրորդ Համաշխարհային պատերազմի սկզբի ժամանակ դեռևս Խորհրդային Միության կազմում գտնվող Հայաստանի բնակչությունը կազմում էր շուրջ 1 500 000 մարդ, ֆաշիզմի դեմ պատերազմելու Հայաստանից ուղևորվեց ավելի քան 500 000 մարդ: Հայաստանի բնակչության ավելի քան մեկ երրորդը մասնակցել է Երկրորդ Համաշխարհային Պատերազմին: Նրանցից տուն է վերադարձել յուրաքանչյուր երկրորդը: Հայկական դիվիզաներից մեկը հասել է Բեռլին և մայիսի 9-ին պարել հայկական քոչարին Ռեյխստագի շենքի դիմաց:
Մեկ օրվա մեջ համախմբված և ռազմական ոգով ներծծված այս երեք ամսաթվերը հայ ժողովրդի կողմից տոնվում է որպես «Եռատոն»: Հայ զինվորի ռազմական հաղթանակի տոնը` անկախ նրանից, թե որ բանակում է նա ծառայել: Կարևոր է մի բան` և´ Համաշխարհային պատերազմի տարիներին, և´ Արցախի Ազատագրման տարիներին, հայ զինվորականները կռվում էին չարի, ֆաշիզմի և մարդատյացության դեմ: Կռվեցին և հաղթեցին:
Եռատոնի տոնակատարությունը այս տարի յուրահատուկ տեսք ստացավ Թբիլիսիում: Մայիսի 7-ից 9-ը Թբիլիսիում կազմակերպվեց Եռատոնին նվիրված երեք միջոցառում: Մայիսի 7-ին երեկո տեղի ունեցավ Վիրահայոց Թեմին կից գործող «Հայարտուն» կենտրոնում: Մայիսի 8-ին «Ալիք Մեդիայի» հրավերով Հայաստանից համերգով Թբիլիսի էր ժամանել հայտնի երգիչ Ռուբեն Հախվերդյանը:
Մայիսի 9-ին Թբիլիսիի հայաբնակ թաղամասերից մեկում` Մետրոմշենում կայացավ անդրանիկ բացօթյա «Եռատոն-2016» փառատոնը: «Եռատոն-2016» փառատոնի նախաձեռնողը և կազմակերպիչն էր Վրաստանի Հայ Համայնքը:
Մի քանի հազար տեղի բնակիչներ և հյուրեր մայիսի 9-ին հավաքվել էին հայկական Մետրոմշենի հրապարակում, որպեսզի միասին տոնեին հայ ժողովրդի եռակի հաղթանակի տոնը: Իր պատմության մեջ առաջին անգամ հայկական Մետրոմշենի կենտրոնական հրապարակը հայկական տեսք ընդունեց: Հնչում էր հայկական երաժշտությունը, ծածանվում էին Արցախի և Հայաստանի ազգային դրոշները:
Մարդաշատ հրապարակում ելույթ էին ունենում քաղաքի լավագույն հայկական պարային համույթները` «Անի», «Վանք», «Ջեյրան», Վրաստանի Հայ Կաթոլիկ եկեղեցու «Մարիամ» պարային համույթը, և, իհա´րկե, Վիրահայոց Թեմի «Տարոն» պարային համույթը: Փառատոնին ելույթ ունեցան նաև Թբիլիսիի լավագույն հայ երգիչները:
Կային նաև հյուրեր: Տոնական փառատոնին էին միացել նաև վրացական ժողովրդական «Օցնեբա» պարային համույթը, որը կատարեց մի քանի վրացական ազգային պար` դրանով իսկ ընդգծելով հայ և վրաց ժողովուրդների միջև ընկերության բազմահազարամյա ավանդույթը:
«Շնորհակալություն այս փառատոնի կազմակերպիչներին: Ցավոք, մեր թաղամասում նման միջոցառումներ փաստացիորեն երբեք տեղի չեն ունեցել: Այսօր մենք եկել ենք ամբողջ ընտանիքով, որպեսզի միասին տոնենք Եռատոնը: Եկել ենք լսելու ազգային երգ-երաժշտություն, տեսնելու, թե ինչպես են պարում մեր երեխաները… Սա իսկական տոն է, որը մեզ շատ անհրաժեշտ էր:
Կարևոր է, որպեսզի Թբիլիսիի հայությունն ավելի ակտիվ լինի: Կարևոր է, որպեսզի մենք բոլորս միմյանց ճանաչենք, ընկերություն անենք և միասին ուրախանանք ընդհանուր հաղթանակով: Այսօրվա օրը տոն է ոչ միայն Մետրոմշենի բնակիչների, այլև քաղաքի ողջ հայության համար», -«Միության» հետ զրույցում ասաց հայկական Մետրոմշենի բնակիչ Արմեն Մովսիսյանը:
«Բացօթյա փառատոն անցկացնելու գաղափարը մենք շատ վաղուց ունեինք: Եվ ահա, 2016թ.-ը մեր համայնքի պատմության մեջ կմտնի որպես լավ ավանդույթներից մեկի` քաղաքի տարբեր հայկական թաղամասերում բացօթյա փառատոն անցկացնելու ավանդույթի սկզբնավորման տարի:
Այսօր աղջ աշխարհի հայությունը տոնում է Եռատոնը: Թիֆլիսահայությունը համայն հայության անբաժանելի մասն է: Ինչքան էլ ոմանք փորձում են համոզել, թե Թբիլիսահայերը «ուրիշ» են, մեկ է, չի ստացվի: Այո´, մենք ուրիշ ենք, բայց մենք հայ ենք, և մեր ազգը միասնական է: Հայերի միասնությունը երևում է հենց այստեղ` Շուշիի Ազատագրման Օրվան նվիրված տոնակատարությանը: Փառատոնին եկել են ինչպես երիտասարդներ, այնպես էլ ավագ սերնդի ներկայացուցիչներ: Բոլորն ուրախանում են, տոնում են:
Միասնության մեջ է մեր ուժը: Այդ ուժը երբեք ուղղված չի եղել ինչ-որ մեկի դեմ: Այն միշտ եղել է հավաքական, ստեղծարար: Բայց վա´յ նրան, ով կսխալվի և մեր բարությունը և խաղաղության մեջ ապրելու ցանկությունը թուլություն կհամարի: Դրա վառ ապացույցն է Մայիսի 9-ը», -«Միության» հետ զրույցում ասաց Վրաստանի Հայ Համայնքի Երիտասարդական և Ուսանողական Միությունների պատասխանատու Արթուր Միրզոյանը:

В Тбилиси состоялся первый фестиваль «Ератон 2016»
9 мая армянский народ празднует одну из важнейших дат новейшей истории –День освобождения города Шуши. День, когда армянские добровольческие отряды смогли выбить регулярную азербайджанскую армию из города-крепости Шуши, тем самым обеспечив мир и безопасность населению столицы Нагорно-Карабахской Республики –Степанакерту.
Тот же день -9 мая 1992 года, День освобождения Шуши является официальной датой образования армии Арцаха.
День Освобождения Шуши также совпал с днем официального завершения Второй Мировой Войны. К началу Второй Мировой Войны население тогда Советской еще Армении составляло около 1 500 000 человек, а воевать против фашизма из Армении направилось более чем 500 000 человек. Более оной трети населения Армении участвовало в Второй Мировой Войне. Из них домой вернулся каждый второй. Одна из армянских дивизий дошла до Берлина и 9 мая станцевала армянский кочари перед зданием Рейхстага.
Эти три даты, объединенные в один день и пропитанные воинским духом, отмечаются армянским народом как праздник «Ератон». Праздник воинских побед армянского солдата, вне зависимости от того, в какой армии он служил. Важно одно –и в годы Мировой Войны и в годы войны за Освобождение Арцаха, армянские воины сражались с злом, с фашизмом и человеконенавистничеством. Сражались и одержали победу.
Особенный масштаб празднование Ератона в текущем году принял в Тбилиси. С 7 по 9 мая в Тбилиси было организовано три мероприятия посвященного Ератону. 7 мая состоялся вечер в центре «Айартун» при Епархии ААЦ в Грузии. 8 мая, по приглашению «Алик Медия» Тбилиси, с концертом посетил знаменитый певец из Армении –Рубен Ахвердян.
9 мая, в одном из армяно-населенных районов Тбилиси, в Метрострое, состоялся первый фестиваль под открытым небом –«Ератон - 2016». Инициатором и организатором Первого фестиваля «Ератон - 2016» являлась Община Армян Грузии.
Несколько тысяч местных жителей и гостей собрались 9 мая на центральной площади армянского Метростроя, что бы вместе отпраздновать тройной праздник Победы армянского воина. Впервые за всю свою историю, центральная площадь армянского Метростроя приняла армянский вид. Звучала армянская музыка, развевались национальные флаги Армении и Арцаха.
На площади, переполненной людьми выступили лучшие армянские танцевальные ансамбли города –ансамбль «Ани», «Ванк», «Джейран», танцевальный ансамбль при Армянской Католической Церкви Грузии –«Мариям», и конечно же танцевальный ансамбль при Епархии ААЦ в Грузии –«Тарон». На фестивале так же выступили лучшие армянские певцы Тбилиси.
Были и гости. К праздничному фестивалю присоединился ансамбль грузинских народных танцев –«Оцнеба», исполнивший несколько грузинских национальных танцев и тем самым подчеркнув многотысячелетнюю традицию дружбы между армянским и грузинским народами.
«Спасибо организаторам этого фестиваля. К сожалению в нашем районе подобные мероприятия практически никогда не проводились. Сегодня мы пришли всей семьей, что бы вместе отпраздновать Ератон. Пришли послушать национальную музыку, песни, посмотреть как танцуют наши дети… Это настоящий праздник, которого нам так нехватало.
Важно, что бы армяне Тбилиси были бы более активными. Важно что бы мы все друг друга знали бы, дружили и вместе радовались общим победам. Сегодняшний день –праздник не только для жителей Метростроя, но и для всех армян города», -в беседе с «Миутюном» сказал житель армянского Метростроя Армен Мовсисян.
«Идея проведения фестиваля под открытым небом существовала у нас давно. И вот, 2016 год войдет в историю нашей Общины как год, когда была заложена еще одна из хороших традиций –традиция проводить праздничные фестивали под открытым небом в различных армянских районах города.
Сегодня армяне всего мира празднуют Ератон. Тбилисские армяне –нераздельная часть всемирного армянства. Как бы кто не пытался убедить армян Тбилиси, что они «другие», это все равно не получится. Да, мы другие, но мы армяне и народ наш един. Единение армян видно именно здесь –на празднике посвященном дню Освобождения Шуши. На фестиваль пришли как молодежь, так и представители старшего поколения. Все радуются, празднуют.
В единстве наша сила. Эта сила никогда не была направлена против кого то. Она всегда была созидательной. Но, горе тому, кто ошибется и примет нашу доброту и желание жить в мире за слабость. Подтверждение этому -9 мая», -в беседе с «Миутюном» сказал руководитель Молодежного и Студенческого Союза Общины Армян Грузии –Артур Мирзоян.