Ռուսաստանը չի պատրաստվում զեղչել Բելառուսին տրամադրվող գազի գինը
Ռուսաստանը չի պատրաստվում Բելառուսին տրամադրվող գազը զեղչել: gazeta.ru-ի փոխանցմամբ` այդ մասին հայտարարել է ՌԴ էներգետիկայի նախարար Ալեքսանդր Նովակը:  Նա նշել է, որ առայժմ նման մտադրություններ չկան:
Նախօրեին Բելառուսի Էներգետիկայի նախարարությունում հայտարարել էին, որ ցանկանում են երկու անգամ կրճատել ռուսական գազի գինը: Գերատեսչության ղեկավարի կարծիքով` երկիր մատակարարվող ռուսական գազի արդարացի գինը 1000 կիլոմետր խորանարդ գազի համար կազմում է 73 դոլար, այսինքն` երկու անգամ ավելի ցածր ներկա սակագնից:
ՌԴ Էներգետիկայի նախարարության տվյալներով` Բելառուսի  ընթացիկ պարտքը ռուսական «Գազպրոմ»-ի առջև 2016 թվականի հունվարից մինչև ապրիլ կազմում է 125 մլն-ից ավելի:

Россия не намерена предоставлять Белоруссии скидку на газ
Россия пока не собирается предоставлять Белоруссии скидку на газ, сообщает РИА «Новости» со ссылкой на главу Минэнерго Александра Новака.
«Пока мы не планируем никакой скидки», — сказал он.
Накануне в минэнерго Белоруссии заявили, что хотят в два раза снизить цену на российский газ. По мнению главы ведомства Владимира Потупчика, справедливая цена на поставляемый в республику российский газ составляет $73 за 1 тыс. кубометров, то есть в два раза ниже нынешних тарифов.
По данным Минэнерго России, нынешний долг Белоруссии перед российским «Газпромом» за период с января по апрель 2016 годасоставил более $125 млн.