ՆԱՏՕ-ն հավանական չի համարել Ռուսաստանի հետ հնարավոր պատերազմը
ՆԱՏՕ-ի համատեղ ուժերի աշխատակազմի ղեկավար Սալվադոր Ֆարինան հայտարարել է,  Բալթյան տարածաշրջանում Ռուսաստանի վտանգավոր վարքը կարող է պատճառ դառնալ որոշ միջադեպերի, սակայն լայնամասշտաբ պատերազմի հավանականությունն այդքան էլ մեծ չէ: Interfax.ru-ի փոխանցմամբ` Ս. Ֆարինան նշել է, որ առայժմ Ռուսաստանի և ՆԱՏՕ-ի միջև լայնամասշտաբ պատերազմի հավանականություն չի տեսնում:
«Մենք չենք ցանկանում զբաղվել էսկալացիայով: Այն, ինչ մենք անում ենք, դա պաշտպանություն և զսպում է»,- նշել է իտալացի գեներալը:
Վերջին ամսվա ընթացքում ռուսական կործանիչները մի քանի անգամ ուղեկցել են Բալթյան ծովով թռչող ամերիկյան ռազմական ինքնաթիռներին:
Ամերիկացի զինվորականները հաստատում են, որ գաղտնալսումները կատարվել են ոչ անվտանգ կերպով:
Բացի այդ, վերջերս ռուսական  "Су-24" կործանիչները մի քանի անգամ թռչել են Քլայպեդու ուղևորվող ամերիկյան USS Donald Cook հակահրթիռային կործանիչի հարևանությամբ:

В НАТО не поверили в возможность войны с Россией
Глава штаба объединенных сил НАТО Сальваторе Фарина заявил, что опасное поведение России в Балтийском регионе может вызвать инциденты, однако вероятность широкомасштабной войны невелика.
"Пока я не вижу вероятности широкомасштабной войны между НАТО и Россией", - сказал Фарина в интервью агентству BNS.
"Мы не хотим заниматься эскалацией. Что мы делаем, так это защищаем и сдерживаем", - отметил итальянский генерал.
За последний месяц российские истребители несколько раз сопровождали летевшие над Балтийским морем американские военные самолеты. Американские военные утверждают, что перехваты осуществлялись небезопасно.
Кроме того, недавно российские истребители "Су-24" несколько раз пролетали в непосредственной близости от направлявшегося в Клайпеду ракетного эсминца США USS Donald Cook.