Վիրահայությունը չի շտապում աջակցել այս կամ այն կուսակցությանը և մյուսներին էլ խորհուրդ չի տալիս
Երեք ամսից Վրաստանում տեղի կունենան խորհրդարանական ընտրությունները: Մինչ ընտրություններն ընկած ժամանակահատվածը յուրաքանչյուր կուսակցություն կաշխատի այն ուղղությամբ, որպեսզի համոզի ընտրողին, որ նա իր ձայնը պետք է տա հենց կոնկրետ տվյալ կուսակցությանը: Բնական է, որ մասնակցելով ընտրություններին՝ ընտրողը հույս ունի, որ քվեարկության ճանապարհով նա կկարողանա որևէ կերպ բարելավել իր կյանքը: Բայց այստեղ կարևոր է գիտակցված ընտրություն կատարելը: Ընտրություն՝ հիմնված ոչ միայն երկրի իրավիճակի բարելավման մասին կուսակցության խոստումների վրա: Յուրաքանչյուր քաղաքացու ընտրությունը պետք է հիմնված լինի կոնկրետ քաղաքական ուժի ծրագրային տեսության վրա, որը ոչ միայն «լավ կյանք» է խոստանում, այլև իր խոստումների կատարման երաշխիքներ է ներկայացնում:
Հուլիսի 4-ին հայկական Արմենպրես տեղեկատվական կենտրոնը հարցազրույց է հրապարակել վրացագետ Ջոնի Մելիքյանի հետ: «Վրաստանի հայ համայնքն ավելի քան 50 տոկոսով սատարելու է «Վրացական երազանք» կուսակցությանը, քանի որ, ի տարբերություն նախկին իշխանությունների, այս իշխանությունները չեն օգտագործում ռեպրեսիվ գործողություններ հայ համայնքի նկատմամբ: Իհարկե, որոշակի խնդիրներ գործող իշխանությունները ունեն, բայց դա հիմնականում կապված է արտաքին գործոնի հետ՝ Ռուսաստանի կողմից պատժամիջոցների, ռուսական ռուբլու արժեզրկման, որոնք բացասական ազդեցություն թողեցին Վրաստանի տնտեսության վրա», -հայտնում է վրացագետ Մելիքյանը:
Պարզ չէ, թե ինչպիսի վիճակագրական տվյալների վրա է հենվում հարգելի վրացագետը՝ պնդելով, որ 50%-ից ավելին սատարում է իշխող կուսակցությանը: Բոլոր անցկացված սոցիալական հարցումները լիովին այլ պատկեր են գծագրում: Մինչդեռ, ասել, որ Համայնքը սատարում է իշխող կուսակցությանը, և, որպես լրացում, փաստարկում հավելել (երկրի հայության հանդեպ ռեպրեսիվ քայլերի չիրկանացումը), արմատապես ճիշտ չէ:
Միանշանակ, երկրի յուրաքանչյուր քաղաքացի ունի իր անձնական քաղաքական նախընտրությունները: Բայց երբ խոսքը վերաբերում է հավաքական ընտրությանը, տվյալ դեպքում երկրի Հայ Համայնքի նախընտրության մասին, այդժամ պետք է դատել օբյեկտիվ, հստակ չափորոշիչներով:
2016թ. Խորհրդարանական ընտրություններին մասնակցող բոլոր կուսակցություններից Վրաստանի Հայ Համայնքի հիմնական սպասումներից մեկն այն է, որ երկրի քաղաքական ուժերն իրենց նախընտրական ծրագրերում արժանապատվորեն կարտացոլեն հայ համայնքի իրական դրությունը և կառաջարկեն հստակ գործողությունների ծրագիր 25 տարվա ընթացքում կուտակված խնդիրների լուծման համար՝ կապված Վրաստանի ազգային և կրոնական փոքրամասնությունների ազատության և Սահմանադրական իրավունքների իրագործման ապահովման հետ: Հայ Համայնքի աջակցությունը ստանալ ձգտող քաղաքական կուսակցությունները պետք է պատրաստ լինեն երաշխավորել Վրաստանի՝ ազգությամբ հայ քաղաքացիների հավաքական և անհատական իրավունքների և ազատության ապահովումը:
Եվ արդեն նրանից հետո, երբ ընտրություններին մասնակցող քաղաքական ուժերը կներկայացնեն կուտակված խնդիրների լուծման իրենց տեսությունը, Վրաստանի Հայ Համայնքը կկարողանա կողմնոորշվել՝ արժե՞ արդյոք ընդհանրապես աջակցություն ցուցաբերել որևէ քաղաքական կուսակցությանը, թե՞, ինչպես նախորդ տարիներին, հայ ընտրողին տրամադրել ընտրության ազատություն՝ մատնանշելով հայ բնակչության խնդիրները լուծելու քաղաքական դերակատարների չկամությունը:
Տվյալ պահի դրությամբ վիրահայության աջակցությունը ստանալ ցանկացող ոչ մի քաղաքական ուժ դեռևս չի մշակել առաջարկությունների ծրագիր: Թե ո՞վ և ինչպե՞ս է տեսնում կուտակված խնդիրների լուծումները, դեռևս պարզ չէ: Համապատասխանաբար, Համայնքը դեռևս չի շտապում աջակցելու այս կամ այն կուսակցությանը: Եվ մյուսներին էլ խորհուրդ չի տալիս:

Политические партии должны быть готовы гарантировать обеспечение коллективных прав
Через три месяца в Грузии состоятся парламентские выборы. Период, оставшийся до дня проведения выборов, каждая партия попытается использовать на то, что бы максимально убедить избирателя, что он должен дать голос именно данной, конкретной, партии. Естественно, что идя на выборы избиратель надеется, что путем голосования он сможет хоть как то улучшить свою жизнь. Но тут важно делать осознанный выбор. Выбор, основанный не только на словесных обещаниях партий о улучшении ситуации в стране. Выбор каждого гражданина должен быть основан на программном виденье конкретной политической силы, которая не только обещает «лучшую жизнь», но и дает гарантии выполнения своих обещаний.
4 июля армянский информационный центр АрменПресс опубликовал интервью с грузиноведом Джони Меликяном. «Более 50% Общины Армян Грузии поддерживает «Грузинскую мечту», так как она, в отличии от предыдущий властей, не использовала против армянской Общины репрессивные методы. Конечно же нынешние власти имеют некоторые проблемы, но в основном все они связаны с внешними факторами. Связаны с наложенными на Россию санкциями, с обесцениванием рубля… все это негативно отразилось на экономике Грузии», -заявляет грузиновед Меликян.
Не ясно, на какие статистические данные опирается уважаемый грузиновед утверждая, что более 50% поддерживают правящую партию. Все проведенные социологические опросы показывают несколько иную картину. Однако, говорить, что Община поддерживает правящую партию, и в дополнение приводить аргумент (не проведение репрессивных мер против армянства страны) –в корне не верно.
Однозначно, у каждого гражданина страны существуют свои, субъективные политические предпочтения. Но когда речь идет о коллективном выборе, в данном случае о предпочтении армянской Общины страны, тогда необходимо рассуждать объективными, конкретными измерениями.
Одним из основных ожиданий Общины Армян Грузии от всех партий, принимающих участие в парламентских выборах 2016 года является ожидание того, что политические силы страны в своих предвыборных программах достойным образом отразят реальное положение армянской общины и предложат конкретный план действий по решению накопившихся в течении 25 лет проблем, связанных с обеспечением выполнения конституционных прав и свобод национальных и религиозных меньшинств Грузии. Политические партии стремящаяся заручится поддержкой Общины должны быть готовы гарантировать обеспечение коллективных и индивидуальных прав и свобод граждан Грузии армянской национальности.
И уже после того, как политические силы участвующие в выборах представят свое виденье решения накопившихся проблем, Община Армян Грузии сможет определиться –стоит ли вообще оказывать поддержку какой либо политической силе, или же, как в предыдущие годы, предоставить армянскому избирателю свободу выбора, указывая на нежелание политических игроков решать проблемы армянского населения.
На данный момент ни одна политическая сила, желающая заручится поддержкой армян Грузии, еще не разработала программу предложений. Кто и в как видит пути решения накопившихся проблем –пока не ясно. Соответственно, спешить с поддержкой той или иной партии, Община пока не станет. И другим не советует.