Զինյալների հետ բախումների արդյունքում չորս իրանցի սահմանապահներ են զոհվել
Չորս իրանցի սահմանապահներ են զոհվել Սիստան և Բելուջիստան նահանգներում զինյալների հետ տեղի ունեցած բախումների ընթացքում: tass.ru-ի փոխանցմամբ` այդ մասին հայտնում է IRNA տեղեկատվական գործակալությունը:
Վերջինիս տվյալներով` սահմանապահ դիրքի հերթափոխը Պակիստանի հետ սահմանակից  Ջակիգուր շրջանում անհայտ զինվանց անձանց կողմից հայտնվել է շրջափակման մեջ:  Զինված բախման արդյունքում մի քանի հարձակվողներ սպանվել և վիրավորվել են, սակայն չի հստակեցվել սպանված զինյալների թիվը:
Իրանի հարավ-արևելքում գործում է ծայրահեղական «Ջեյշ ալ-Ադլ» խմբավորումը, որն ստեղծվել է 2012 թվականին և դարձել է իրանական անվտանգության ուժերի կողմից մասնատված սունի խմբավորման իրավահաջորդը:
«Ջեյշ ալ-Ադլ» խմբավորման զինյալներն իրականացրել են մի շարք հնչեղ հանցագործություններ, այդ թվում իրանցի զինծառայողների և սահմանապահների առևանգումը և սպանությունը:
Հունիսի 13-ին Իրանի Իսլամական հանրապետության հատուկ ծառայությունները հաղորդել են, որ վերոնշյալ երկու նահանգներում անցկացված հակաահաբեկչական գործողություններ են իրականացվում, որի շրջանակներում զոհվել է մեկ ոստիկան և ոչնչացվել է  «Ջեյշ ալ-Ադլ» բխմբավորման հինգ զինյալներ: Վերջիններիս մոտ հայտնաբերվել է մեծ քանակությամբ պայթուցիկ նյութեր, որը վկայել է Իրանի տարածքում դիվերսիա իրականացնելու ծրագրերի մասին:

Четыре иранских пограничника погибли в ходе столкновения с боевиками
Четверо иранских пограничников погибли в ходе столкновения с боевиками в юго-восточной провинции Систан и Белуджистан. Об этом сообщает информационное агентство IRNA.
По его данным, пограничный наряд попал в засаду, устроенную неизвестными вооруженными лицами в приграничном с Пакистаном районе Джакигур.
В результате боестолкновения несколько нападавших были убиты и ранены, сообщил агентству информированный источник, не уточнив потерь боевиков.
На юго-востоке Ирана действует экстремистская группировка "Джейш аль-Адль" ("Армия справедливости). Она была создана в 2012 году и стала преемницей разгромленной иранскими силами безопасности суннитской группировки "Джундалла" ("Воины Аллаха"). Боевики "Джейш аль-Адль" совершили ряд резонансных преступлений, в том числе убийств и похищений иранских военнослужащих и пограничников.
13 июня спецслужбы ИРИ сообщали о проведении контртеррористической операции в районе города Хаш провинции Систан и Белуджистан, в ходе которой погиб один полицейский и были уничтожены пять боевиков группировки "Джейш аль-Адль". У них было обнаружено большое количество взрывчатки, что свидетельствовало о планах совершить диверсии на территории Ирана.