Հարձակում Մեդիալաբի վրա
Երեկ՝ օգոստոսի 7-ին, մեր բարեկամ Մեդիալաբը իրականացրեց իր քաղաքական ծաղրանկարների բացօթյա կենդանի ցուցահանդեսը Երևան քաղաքի Մաշտոցի պուրակում: Թեև ի սկզբանե պլանավորվել էր կազմակերպել մեկ-շաբաթյա ցուցահանդես փակ տարածքում, նախնական պայմանավորվածությունը չեղյալ էր համարվել հյուրընկալողի կողմից և Մեդիալաբը  չէր կարողացել այլ տարածք վարձակալել  Երևան քաղաքում, քանի որ դրանց սեփականտերերը վախենում էին միջոցառումը հյուրընկալելու հետևանքներից : Ի աջակցություն Մեդիալաբի, ցուցադրության այցելուները նաև կրել են ցուցանմուշներն իրենց վրա:
Այս գիշեր, ցուցահանդեսից հետո անհայտ անձինք կոտրել են Մեդիալաբի տնօրենի մեքենայի հետնապակին և գողացել բոլոր տպված ծաղրանկարները և շապիկները: Այս ստոր արարքը ահաբեկչական ոտնձգություն է Հայաստանում արտահայտման ազատության նկատմամբ և խոսում է սեփական իշխանության նկատմամբ այս իշխանությունների բացարձակ անապահովության մասին
Ինչպես ճշմարտացիորեն նշված էր միջոցառման նկարագրության մեջ ցուցահանդեսը կոչվում էր «Չ՛Արգելված», որովհետև կա դեկլարատիվ ազատություն, իսկ իրականում՝ համատարած վախի մթնոլորտում, երկարատև փնտրտուքից հետո էլ Մեդիալաբը չկարողացավ որևէ տարածք վարձակալել ցուցահանդեսի համար: «Կենդանի», որովհետեւ սա Մեդիալաբի կենդանության վկայությունն է, անտարբերության դեմ պայքարի իր ձևը, ու այդ պայքարին աջակցող քաղաքացին է, որ պետք է կենդանի հենարան լիներ այն ծաղրանկարների համար, որոնց պատճառով անցած ամիսներին պարբերաբար փորձում էին տարբեր օղակներով Մեդիալաբի վրա ճնշումներ գործադրել:
Հելսինկյան Քաղաքացիական Ասամբլեայի Վանաձորի գրասենյակը կոչ է անում ոստիկանությանը անհապաղ և ամբողջությամբ քննել և բացահայտել այս հարձակումը, հակառակ դեպքում մենք մեզ իրավունք ենք վերապահում հավատալու, որ այս հանցագործությունը կատարվել է ոստիկանության անմիջական աջակցությամբ և մասնակցությամբ:

Yesterday, on August 7, our friend Medialab held an open-air live exhibition of its political cartoons at Mahstots Park in Yerevan. While it was initially planned to have a week-long exhibition in a closed space, the appointment was cancelled by the host and Medialab was unable to rent any other place in the City of Yerevan because the owners feared repercussions for hosting the event.In solidarity with Medialab, the attendees of the open-air exhibition also wore the exhibits on them.
Last night, after the exhibition somebody broke the rear windshield of Medialab Director’s car and stole all print cartoons and T-shirts. This low act is another vandal infringement on freedom of expression in Armenia and speaks of the absolute insecurity the ruling regime feels towards its authority.
As the event description rightly said the exhibition was called “Not-Banned” because while there is declared freedom, in reality, in this atmosphere of fear Medialab was unable to space to rent for the exhibition. “Live” because this is an evidence of Medialab being alive, it is their way of fighting indifference and the citizens that support this fight were to be the living pillars for this cartoons that have been a reason for ongoing attempts to pressure Medialab through different channels.
Helsinki Citizens’ Assembly - Vanadzor calls upon the police to immediately and thoroughly investigate the attack, otherwise we reserve the right to believe that this crime was committed with their direct support and participation.