Պանդաները դադարել են վերացող տեսակ համարվելուց
Բնության պահպանման միջազգային խորհուրդը (IUCN) Կարմիր գրքում փոփոխության է ենթարկել  հսկա պանդաների կարգավիճակը, «վտանգված» տեսակից՝ «խոցելի»-ների շարքին դասելով:
Ինչպես հայտնում է korrespondent.net-ը, այս մասին պաշտոնապես հայտարարվում է Վայրի բնության համաշխարհային հիմնադրամի (WWF) մամլո հաղորդագրության մեջ:
«Տասնամյակներ շարունակ, չխնայած ջանքերի և Չինաստանի կառավարության մեծ ներդրումների արդյունքում մենք հասել ենք այն արդյունքին, որ բնության մեջ առանձնահատուկ տեղ ունեցող պանդաների սերունդների պահպանությունն այլևս կարելի է վտանգված չհամարել» , - հայտարարել է Չինաստանում WWF-ի գործադիր տնօրեն Լո Ցզե Պինը:
Կենդանու տեսակի պահպանման հետ կապված դրական փոփոխություններ Բնության պահպանման միջազգային խորհուրդը նկատել է դեռևս մինչև 2014 թվականը: Այդ ընթացքում, հսկա պանդաների թիվն ավելացել է 17%-ով:

• 05-09-2016 11:51:09   | Китай  |  Новости науки и технологии
Международный союз охраны природы (IUCN) поменял статус больших панд в Красной книге с "вымирающего" до "уязвимого". Об этом говорится в пресс-релизе Всемирного фонда дикой природы (WWF), размещенном на официальном сайте организации.
"Понижение степени опасности (в которой находится вид) говорит о десятилетиях успешного применения усилий под руководством китайского правительства и показывает, что вложения в сохранение таких значимых видов животных, как большие панды, окупается", – заявил исполнительный директор WWF в Китае Ло Цзе Пин.
Положительные сдвиги в численности вида были замечены МСОП за десятилетие до 2014 года, в течение которого число больших панд увеличилось на 17%.