Սահմանամերձ Վահանն ապահովվել է արտաքին լուսավորությամբ
Վայրի բնության և մշակութային արժեքների պահպանման հիմնադրամը (FPWC) և ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ն ամփոփել են «Այլընտրանքային էներգիա» նախագծի շրջանակում համատեղ իրականացրած հերթական ծրագրի արդյունքները: Գեղարքունիքի մարզի սահմանամերձ Վահան գյուղում տեղակայվել է 51 լուսատուով արտաքին լուսավորության լուսադիոդային (LED) համակարգ`լուսավորելով 1500 մ երկարությամբ տարածք: Ծրագրի արդյունքում Վահան համայնքն ամբողջությամբ լուսավորվել է:
Դեռևս նախորդ տարվա աշնանը՝ Վահան համայնքի լուսավորման ծրագրի առաջին փուլում, գյուղում լուսադիոդային (LED) համակարգով աշխատող 37 լուսատու էր տեղադրվել՝ լուսավորելով 1100մ երկարությամբ տարածք:
Այսպիսով, ծրագրի արդյունքում սահմանամերձ Վահան գյուղում 2600 մետր երկարությամբ տարածք ապահովվել է արտաքին լուսավորությամբ:
Համակարգի գործարկմանը մասնակցել են Վայրի բնության և մշակութային արժեքների պահպանման հիմնադրամի (FPWC) գլխավոր ճարտարագետ, ծրագրի պատասխանատու Մարտին Մարալչյանը, ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ի գլխավոր տնօրեն Ռալֆ  Յիրիկյանը, Վահան համայնքի ղեկավար Գուրգեն Բալյանը և համայնքի բնակիչները:
«Երբ կա նպատակ՝ ստեղծվում է նաև այն իրականացնելու ճանապարհ: Սահմանամերձ Վահան համայնքին աջակցելու մեր որոշումը եղել է վճռական: Տարիներ առաջ կային շատ խնդիրներ, որոնք միանգամից լուծել՝ ակնհայտորեն հնարավոր չէր: Անհրաժեշտ էր համակարգված մոտեցում: Մենք ընտրեցինք աջակցության այնպիսի մոդել, որը ենթադրում էր համբերություն և խնդիրները մաս-մաս լուծելու պատրաստակամություն: Այսօր ուրախությամբ կարող եմ արձանագրել, որ տարիների ընթացքում մեզ հաջողվեց հասնել ցանկալի արդյունքի. Վահանն ունի ոչ միայն արտաքին լուսավորություն, գազատար, համակարգչային դասասենյակ, մանկապարտեզում գործող արևային ջրատաքացուցիչ և խնայված միջոցներ, այլև՝ հույս: Հենց սա է հարկավոր երկիրը վահանի պես պահող մեր  հայրենակիցներին»,- ասել է ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ի գլխավոր տնօրեն Ռալֆ Յիրիկյանը:
Բնության պահպանության գործում նորագույն տեխնոլոգիաների օգտագործումը նպաստում է շրջակա միջավայրի պահպանությանը, էներգախնայողության բարձրացմանը և համայնքային զարգացմանը: Ծրագրի շրջանակում, 2014թ.-ին,  գյուղի մանկապարտեզում տեղադրվել էր նաև  արևային ջրատաքացուցիչ, ինչի արդյունքում մոտավորապես 60%-ով նվազել են գազի սպառումն ու ջեռուցման ծախսերը:
Ծրագրի նպատակը այլընտրանքային էներգիայի աղբյուրների՝ արեգակնային ջեռուցման և փողոցների լուսավորություն LED համակարգերի կիրառմամբ, շրջակա միջավայրի աղտոտումը կանխարգելելն է: Այս տարի ծրագիրն իրականացվում է Արգածոտնի, Տավուշի, Գեղարքունիքի, Վայոց Ձորի և Սյունիքի մարզերի մի շարք համայնքներում: Քանի որ Հայաստանն ունի արևային էներգիայի մեծ պաշար՝ այլընտրանքային էներգիայի և էներգախնայող տեխնոլոգիաների ներդրումը կարող է բարձրացնել տվյալ համայնքների տնտեսությունների էներգետիկ արդյունավետությունը և նպաստել բնապահպանական ու սոցիալական խնդիրների լուծմանը: Ծրագիրը Վայրի բնության և մշակութային արժեքների պահպանման հիմնադրամի (FPWC) և ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ի երկարաժամկետ համագործակցության նոր ձևաչափ է` բնապահպանության

• 07-09-2016 12:31:12   |   |  Сharity
The Foundation for the Preservation of Wildlife and Cultural Assets (FPWC) and VivaCell-MTS have summed up the results of yet another joint program implemented within the framework of The Alternative Energy Project. An outdoor lighting system, consisting of 51 LED lamps, has been installed in borderlandVahan community of Gegharkunik region, providing lighting along a 1,100 m area of the village. As a result of the implemented project,the whole territory of the community has been provided with a street lighting system.
In the autumn of 2015, during the first phase of theproject of provisioning street lighting to Vahan community, 37 LED lamps have been installed in the village, providing lighting along a 1,100 m area of the village.
In the outcome of the project, 2600 meters long street lighting system has been installed throughout the borderland community of Vahan.
General Engineer and Project Manager Martin Maralchyan, VivaCell-MTS General Manager Ralph Yirikian, head of Vahan community Gurgen Balyan, and community residents attended the launch of the system.
“Where there is a will, there is a way. We have made a commitment to support the borderland village of Vahan. A few years ago, the community had so many problems, that it was impossible to solve them in a short period. A systematic approach was needed. We chose a model of support based on patience and the readiness to handle the problems one by one. It is with pleasure I state, that in the course of years we have managed to reach our goals: now Vahan community has outdoor lighting, a gas line, a computer classroom, a solar water heating system in the village kindergarten, but most important of all – the community has hope. Hope is what our compatriots need to stay in our land and continue defending the border like a shield,” VivaCell-MTS General Manager Ralph Yirikian noted.
The use of latest technologies in environmental protection initiatives promotes nature conservation, energy efficiency and community development. In 2014, within the frames of the project, installation of a solar water heating system has been implemented in the kindergarten of Vahan community ensuring up to 60% saving on gas consumption and heating costs.
About the “Alternative Energy” Project
The “Alternative Energy” project aims to reduce pollution and protect the environment by using alternative energy resources, particularly solar thermal systems and LED street lights. This year the project is being implemented in a number of communities in Aragatsotn, Tavush, Gegharkunik, Vayots Dzor, and Syunik regions. As Armenia has a good potential for solar energy, investments in alternative and energy-efficient technologies can significantly benefit to the solution of environmental and social issues. The project is a new format of the long-term cooperation between the Foundation for the Preservation of Wildlife and Cultural Assets (FPWC) and VivaCell-MTS in the field of environmental protection and sustainable use o