Աշխաբադում բացվել է միջազգային օդանավակայանի նոր համալիր
Սեպտեմբերի 17-ին  Աշխաբադում Թուրքմենստանի նախագահ Գուրբանգուլի Բերդիմուհամեդովի մասնակցությամբ տեղի է ունեցել է միջազգային օդանավակայանի նոր համալիրի բացման հանդիսավոր արարողությունը, որը կոչված է դառնալու Թուրքմենստանի հիմնական «օդային դարպասները»:
Բացման հանդիսավոր արարողությանը ներկա են գտնվել նաև այնպիսի միջազգային և տարածաշրջանային կազմակերպությունների ներկայացուցիչներ, ինչպիսիք են Օդային տրանսպորտի միջազգային ասոցիացիան, Միջպետական ավիացիոն կոմիտեն, Միջազգային ավտոմոբիլային տրանսպորտի միությունը և Միգրացիայի միջազգային կազմակերպությունը, Ասիայի օլիմպիական խորհուրդը, Օվկիանիայի Ազգային օլիմպիական կոմիտեն և այլոք: Բացման հանդիսավոր արարողությանը մասնակցել են նաև շուրջ 25 երկրների ավիաընկերությունների և ավիացիոն ծառայությունների ղեկավարներ և ներկայացուցիչներ:
Նոր օդանավակայանը կկարողանա ընդունել ցանկացած տեսակի և հզորության ինքնաթիռներ` ապահովելով միջազգային չափանիշներին համապատասխան սպասարկում: Մեկ ժամում գերժամանակակից օդային կառոըյցը կկարողանա սպասարկել մոտ 2000 ուղևորի:  Նոր միջազգային օդանավակայանի համալիրը բաղկացած է երեք տերմինալներից` ուղևորային, VIP, ինչպես նաև բեռների համար նախատեսված, նոր 3800 մետր երկարութամբ թռիչքուղուց (WFP),  ինքնաթւռների համար նախատեսված կայանատեղուց,  օդային երթևեկությունը կարգավորող աշտարակից և այլ օբյեկտներից: Օդանավակայանի համալիրի ընդհանուր տարածքը կազմում է 1200 հա:
Ժամանակակից տրանսպորտի և կապի համակարգի ձևավորումը Թուրքմենստանի առաջնորդի կողմից հետևողականորեն իրականացվող երկրի տնտեսական ռազմավարության հիմնարար սկզբունքներից մեկն է: Նախագահ Գուրբանգուլի Բերդիմուհամեդովի ռազմավարական քաղաքականությանը համահունչ, նոր միջազգային օդանավակայանի բացումը կնպաստի թուրքմենական ավիացիայի հետագա զարգացմանը, փոխշահավետ առևտրատնտեսական և հումանիտար կապերի ակտիվացմանը, զբոսաշրջության խթանմանը, Թուրքմենստանի համաշխարհային տնտեսական համակարգում լիարժեք ինտեգրմանը:

• 17-09-2016 14:43:22   | Туркменистан  |  Пресс-релизы
В Ашхабаде состоялось торжественное открытие комплекса нового Международного аэропорта, призванного стать главными «воздушными воротами» Туркменистана.
17 сентября 2016 года в Ашхабаде участием Президента Туркменистана Гурбангулы Бердымухамедова состоялось торжественное открытие комплекса нового Международного аэропорта, призванного стать главными «воздушными воротами» Туркменистана.
В церемонии открытия также приняли участие представители ряда таких международных и региональных организаций, как Международная ассоциация воздушного транспорта, Межгосударственный авиационный комитет, Международный союз автомобильного транспорта, Международная организация по миграции, Олимпийский Совет Азии, Национальный олимпийский комитет стран Океании и другие. Также на церемонию открытия прибыли руководители и представители авиакомпаний и авиационных служб из 25 стран мира.
Новый аэропорт сможет принимать самолеты любого типа и грузоподъемности, обеспечивая при этом международные стандарты сервиса. Пропускная способность суперсовременной воздушной гавани составит 2000 пассажиров в час. Комплекс нового Международного аэропорта состоит из трех терминалов – пассажирского, VIP, а также грузового, новой взлетно-посадочной полосы (ВПП) длиной 3800 метров, рулежных дорожек, парковочных мест и перрона для воздушных судов, башни службы управления воздушным движением и других объектов. Общая площадь участка, на котором разместился аэровокзальный комплекс, составляет 1200 гектаров.
Формирование современной транспортно-коммуникационной системы является одним из основных принципов экономической стратегии Туркменистана, последовательно претворяемой в жизнь главой Туркменского государства. В соответствии со стратегическими приоритетами политики Президента Гурбангулы Бердымухамедова, открытие нового Международного аэропорта будет способствовать дальнейшему развитию туркменской авиации, активизации взаимовыгодных торгово-экономических и гуманитарных связей, туризма, всесторонней интеграции Туркменистана в систему мирохозяйственных связей.