Աշխաբադում բացվել է միջազգային օդանավակայանի նոր համալիր
Սեպտեմբերի 17-ին  Աշխաբադում Թուրքմենստանի նախագահ Գուրբանգուլի Բերդիմուհամեդովի մասնակցությամբ տեղի է ունեցել է միջազգային օդանավակայանի նոր համալիրի բացման հանդիսավոր արարողությունը, որը կոչված է դառնալու Թուրքմենստանի հիմնական «օդային դարպասները»:
Բացման հանդիսավոր արարողությանը ներկա են գտնվել նաև այնպիսի միջազգային և տարածաշրջանային կազմակերպությունների ներկայացուցիչներ, ինչպիսիք են Օդային տրանսպորտի միջազգային ասոցիացիան, Միջպետական ավիացիոն կոմիտեն, Միջազգային ավտոմոբիլային տրանսպորտի միությունը և Միգրացիայի միջազգային կազմակերպությունը, Ասիայի օլիմպիական խորհուրդը, Օվկիանիայի Ազգային օլիմպիական կոմիտեն և այլոք: Բացման հանդիսավոր արարողությանը մասնակցել են նաև շուրջ 25 երկրների ավիաընկերությունների և ավիացիոն ծառայությունների ղեկավարներ և ներկայացուցիչներ:
Նոր օդանավակայանը կկարողանա ընդունել ցանկացած տեսակի և հզորության ինքնաթիռներ` ապահովելով միջազգային չափանիշներին համապատասխան սպասարկում: Մեկ ժամում գերժամանակակից օդային կառոըյցը կկարողանա սպասարկել մոտ 2000 ուղևորի:  Նոր միջազգային օդանավակայանի համալիրը բաղկացած է երեք տերմինալներից` ուղևորային, VIP, ինչպես նաև բեռների համար նախատեսված, նոր 3800 մետր երկարութամբ թռիչքուղուց (WFP),  ինքնաթւռների համար նախատեսված կայանատեղուց,  օդային երթևեկությունը կարգավորող աշտարակից և այլ օբյեկտներից: Օդանավակայանի համալիրի ընդհանուր տարածքը կազմում է 1200 հա:
Ժամանակակից տրանսպորտի և կապի համակարգի ձևավորումը Թուրքմենստանի առաջնորդի կողմից հետևողականորեն իրականացվող երկրի տնտեսական ռազմավարության հիմնարար սկզբունքներից մեկն է: Նախագահ Գուրբանգուլի Բերդիմուհամեդովի ռազմավարական քաղաքականությանը համահունչ, նոր միջազգային օդանավակայանի բացումը կնպաստի թուրքմենական ավիացիայի հետագա զարգացմանը, փոխշահավետ առևտրատնտեսական և հումանիտար կապերի ակտիվացմանը, զբոսաշրջության խթանմանը, Թուրքմենստանի համաշխարհային տնտեսական համակարգում լիարժեք ինտեգրմանը:

The complex of the new International Airport, designed to become the main "air gates" of Turkmenistan is inaugurated in Ashgabat
• 17-09-2016 14:43:22   | Turkmenistan  |  Press release
On September 17, 2016 in Ashgabat, Turkmen President Gurbanguly Berdimuhamedov participated in the solemn ceremony of the inauguration of the complex of the new International Airport, designed to become the main "air gates" of Turkmenistan.
The opening ceremony was attended by the representatives of a number of international and regional organizations such as the International Air Transport Association, the Interstate Aviation Committee, the International Road Transport Union, and the International Organization for Migration, the Olympic Council of Asia, Oceania National Olympic Committees and others. Also the leaders and representatives of the airlines and aeronautical services from about 25 countries participated at the opening ceremony.
The new airport will be able to take aircraft of any type and capacity, while ensuring that international standards of service. The capacity of the ultra-modern air harbor will be 2000 passengers per hour. The complex of the new International Airport consists of three terminals - passenger, VIP, as well as cargo, a new runway (WFP), the length of 3800 meters, taxiways, apron and parking spaces for aircraft, air traffic control tower, service traffic, and other objects. The total land area, which is located on the airport complex, is 1,200 hectares.
Formation of modern transport and communication system is one of the basic principles of the economic strategy of Turkmenistan consistently implemented by the Turkmen leader. In accordance with the strategic priorities of the policy of President Gurbanguly Berdimuhamedov, the opening of the new International Airport will contribute to the further development of the Turkmen aviation activation of mutually beneficial trade-economic and humanitarian ties, tourism, and full integration of Turkmenistan into the world economic system.