ԱՄՆ-ն Գյուլենի արտահանձնման մասին Թուրքիայի հայցադիմումին կպատասխանի մի քանի օրվա ընթացքում
Թուրքիայի արդարադատության նախարար Բեքիր Բոզդաղն հույս ունի մեկ-երկու օրվա ընթացքում ԱՄՆ-ից պատասխան ստանալ իսլամ քարոզիչ Ֆեթուլլահ Գյուլենի ժամանակավոր ձերբակալության մասին: tass.ru-ի փոխանցմամբ` այդ մասին թուրք նախարարը հայտարարել է NTV հեռուստաալիքի եթերում:
«Սեպտեմբերի 10-ին մենք ԱՄՆ-ի իշխանություններին հայցադիմում ենք ուղարկել, որում նշել ենք Գյուլենի անհապաղ ձերբակալության անհրաժեշտության մասին: Ամերիկյան կողմն ինչպես սպասվում է, մեզ ընդունված որոշման մասին կհաղորդի մեկ-երկու օրվա ընթացքում»,- ասել է Բ. Բոզդաղը:
Վերջինս հիշեցրել է, որ Նյու Յորք վերջերս կատարած այցի ընթացքում Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Թաիբ Էրդողանը բանակցություններ է վարել ԱՄՆ-ի փոխնախագահ Ջոզեֆ Բայդենի հետ, որի ընթացքում վերջինս տեղեկացրել է, որ թուրքական կողմից իրենք ստացել են կոնկրետ ապացույցներ ձախողված հեղաշրջման փորձի հետ Գյուլենի կապվածության մասին:
Թուրք նախարարը նաև հաղորդել է, որ ընթացիկ շաբաթվա ընթացքում իր գերատեսչությունը ամերկյան իշխանություններին հայցադիմում հանդիպման կազմակերպման մասին:
Ըստ նրա` հենց նման հանդիպման մասին որոշում կայացվի, ապա ինքն անմիջապես կմեկնի ԱՄՆ և կքննարկի Գյուլենի ժամանակավոր ձերբակալության հարցը:

Минюст Турции: США ответят на запрос о выдаче Гюлена в течение пары дней
Министр юстиции Турции Бекир Боздаг рассчитывает получить от США ответ насчет временного ареста исламского проповедника Фетхуллаха Гюлена "в течение одного-двух дней". Об этом министр сказал в эфире телеканала NTV.
"10 сентября мы направили властям США запрос, в котором указали на необходимость срочного ареста Гюлена. Американская сторона, как ожидается, сообщит нам о принятом решении в течение одного-двух дней", - сказал министр.
Боздаг напомнил, что в ходе недавней поездки в Нью-Йорк президент Турции Тайип Эрдоган провел переговоры с вице-президентом США Джозефом Байденом. "Байден сообщил, что с нашей стороны начали поступать конкретные свидетельства о причастности Гюлена к попытке путча 15 июля", - сказал он.
Министр сообщил, что в течение текущей недели его ведомство "направит американским властям запрос об организации встречи". "Как будет принято решение об организации такой встречи, я поеду в США обсуждать вопросы временного ареста Гюлена", - сообщил Боздаг.