Օլանդը և Մերկելը մտադիր են կոչ անել Պուտինին երկարաձգել մարդասիրական դադարը Սիրիայում
Ֆրանսիայի և Գերմանիայի առաջնորդներ` Ֆրանսուա Օլանդը և Անգելա Մերկելը մտադիր են ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինին կոչ անել երկարաձգել «մարդասիրակա դադարը» Սիրիայում: tass.ru-ի փոխանցմամբ` այդ մասին հայտնել են Ելիսեյան պալատից:
«Այսօր երեկոյան Բեռլինում կայանալիք հանդիպման ընթացքում մենք համատեղ խնդրանքով կդիմենք պարոն Պուտինին, որպեսզի վերջինս երկարացնի Սիրիայում գործողությունների դադարը, ինչը հնարավորություն կտա հասանելիություն ապահովել մարդասիրական նպատակներով»,- Ֆրանսիայի նախագահի խոսքերը մեջբերում է Ելիսեյան պալատը:
Ավելի վաղ, ՌԴ փոխարտգործնախարար Սերգեյ Ռյաբկովը հայտարարել է, որ Հալեպում մարդասիրական դադարի միակողմանի երկարաձգումը Ռուսաստանի և սիրիական կառավարության կողմից, բացառվում է: Նա պարզաբանել էր, որ մարդասիրական դադարն օգտագործվում է Բաշար Ասադի հակառակորդների կողմից վերախմբավորվելու և ամրապնդվելու համար:

Олланд и Меркель намерены призвать РФ продлить гуманитарную паузу в Сирии
Лидеры Франции и Германии Франсуа Олланд и Ангела Меркель намерены призвать президента РФ Владимира Путина продлить "гуманитарную паузу" в Сирии. Об этом сообщил Елисейский дворец.
"Сегодня вечером, на встрече в Берлине мы совместно обратимся с просьбой к господину Путину продлить введенную вчера в Сирии паузу в действиях, что позволит обеспечить доступ в гуманитарных целях", - цитирует президента Франции Елисейский дворец.
Ранее замглавы МИД РФ Сергей Рябков заявил, что одностороннее продление гуманитарной паузы в Алеппо Россией и сирийским правительством исключено. Он пояснил, что гуманитарная пауза "используется противниками (президента Сирии) Башара Асада для перегруппировки, получения подкрепления", при том что "до сих пор не проведено отмежевание "ан-Нусры" от умеренной оппозиции". "Поэтому одностороннее продление эквивалентно отступлению, поэтому мы на это не пойдем", - заключил замглавы МИД РФ.