2017 թվականին Կանադան ընդունելու է 300 հազար փախստականների
Հաջորդ տարի Կանադան ընդունելու է շուրջ 300 հազար միգրանտներ: korrespondent.net-ի փոխանցմամբ` այդ մասին հայտարարել է Կանադայում ներգաղթի, փախստականների և քաղաքացիության հարցերով նախարար Ջոն Մակալումը:
Նշված թվաքանակը համապատասխանում է ընթացիկ տարվա սպասվելիք ցուցանիշներին, սակայն պետք է փոխվի Կանադա ժամանող անձանց խմբերի հարաբերակցությունը: Այսպես, 2017 թվականին նախարարի խոսքերով` նախատեսվում է ընդունել ավելի շատ միգրանտներ, որոնք այդ երկիր են ժամանում տնտեսական խնդիրներով և ավելի քիչ փախստականներ: Վերջիններիս թիվը 2017 թվականին նվազելու է` 40 հազարից հասնելով 16 հազարի:
Միևնույն ժամանակ մեծանում է այն մարդկանց թիվը, ովքեր Կանադա են ժամանում իրենց ընտանիքների հետ վերամիավորվելու համար. 2017 թվականին Կանադա կարող են գալ փախստականների 84 հազար բարեկամներ:
Մակալումն ընդգծել է, որ տարեկան 300 հազար միգրանտի ցուցանիշը պետք է լինի առավելագույնը հաջորդ տարիների համար ևս:

Канада примет в 2017 году 300 тысяч беженцев
В следующем году Канада примет порядка 300 тысяч мигрантов, заявил министр по вопросам иммиграции, беженцев и гражданства Джон Маккаллум.
Названное число соответствует ожидаемому показателю текущего года, однако должно измениться соотношение групп прибывающих в Канаду лиц. Так, в 2017 году, по словам министра, планируется принять больше мигрантов, переезжающих в страну по экономическим причинам (172,5 тысячи), и меньше беженцев. Их число уменьшится с 40 тысяч в 2016 году до 16 тысяч в 2017-м.
Вместе с тем возрастет количество людей, приезжающих для воссоединения семей – в 2017-м в Канаду смогут въехать 84 тысячи родственников беженцев.
Годовой показатель в 300 тысяч иммигрантов должен оставаться ориентировочной величиной и на следующие годы, подчеркнул Маккаллум.