ԵԱՏՄ-ում այլ կերպ չի կարող լինել
Շուտով կլրանա Եվրասիական տնտեսական միության գոյության և դրան ՀՀ անդամակցության երկու տարին: Այդուհանդերձ, մինչ օրս Հայաստանի բնակչությունը անտեղյակ է այս ինտեգրացիոն համակարգի առանձնահատոկություններից: Մասնավորապես, հստակ պարզ չէ, թե ինչպիսի կառուցվածք ունի այս կառույցն, ու որքանով է ապահովված ԵԱՏՄ օրենսդրությամբ անդամ երկրների քաղաքացիների ձայնի լսելիությունը քաղաքական որոշումների կայացման ժամանակ:
Կառուցվածք
Եվրասիական տնտեսական միությունն ունի 4 հիմնական ղեկավար մարմին՝
Եվրասիական տնտեսական բարձրագույն խորհրուրդը, որը ԵԱՏՄ կարևորագույն ղեկավար մարմինն է՝ բաղկացած անդամ պետությունների նախագահներից:
Եվրասիական միջկառավարական խորհուրդը իր կարևորությամբ ԵԱՏՄ երկրորդ մարմինն է և բաղկացած է անդամ երկրների վարչապետներից:
Եվրասիական տնտեսական հանձնաժողովը (ԵՏՀ) Եվրասիական տնտեսական միության մշտական գործող կարգավորող մարմինն է:
ԵԱՏՄ դատարանը միության մշտական գործող դատական մարմինն է, որն ապահովում է անդամ-պետությունների կողմից ԵԱՏՄ-ի մասին պայմանանագրի եւ Միության շրջանակներում գործող այլ միջազգային պայմանագրերի կիրառումը:
Փաստորեն, եթե ԵԱՏՄ պետություն լիներ, ապա այն այս պահին ունի գործադիր և թերի դատական մարմիններ, իսկ օրենսդրական իշխանությունը գտնվում է գործադիր մարմնի ձեռքում:
Ժողովրդավարական կառուցվա՞ծք
Ուշագրավ է, որ վերոնշյալ բոլոր 4 մարմինների անդամները կամ պատկանում են անդամ երկրների կառավարության կազմին, կամ էլ նշանակվում անդամ երկրների կառավարությունների կողմից: Այսպես, օրինակ, եթե համեմատենք ԵԱՏՄ կառուցվածքը ԵՄ կառուցվածքի հետ, ապա կա մի հստակ տարբերություն՝ ԵԱՏՄ կազմում բացակայում է ժողովրդի ներկայացվածությունը որևէ ղեկավար մարմնի տեսքով:
Երբ 1952 թվականին ստեղծվում էր Եվրոպական Միության նախահայր Ածխի և Պողպատի Եվրոպական Համայնքը՝ կառավարության ներկայացուցիչներից բաղկացած ղեկավարող մարմնից բացի այն ուներ Ընդհանուր ժողով անվանումը կրող օրգան, որտեղ ներկայացված էին 9 անդամ երկրների 78 պատգամավորներ՝ ազգային խորհրդարաններից գործուղված: Հետագայում այս օրգանը վերափոխվեց Եվրոպական պառլամենտի, որի անդամները ուղղակիորեն են ընտրվում՝ անկախ ազգային խորհրդարաններից:
Ինչո՞ւ է դա կարևոր
Ուշագրավ է, որ Եվրոպական պառլամենտը վերահսկում է օրենսդրական և բյուջեի հաստատման գործընթացները ԵՄ-ում: Թեև ԵՄ պառլամենտը միանձնյա չի կատարում օրենսդրական ֆունկցիան, սակայն միանշանակ կարող է վերահսկել բոլոր օրենսդրական փոփոխությունները ու անհրաժեշտության դեպքում խափանել օրենքների ընդունումը: Թեև ԵՄ օրենսդրության վրա ազդեցություն ունեն նաև անդամ երկրների խորհրդարանները, սակայն ԵՄ Պառլամենտի գոյությունը ուժեղացնում է ժողովրդի վերահսկողական ֆունկցիան՝ էլ ավելի լսելի դարձնելով հասարակ քաղաքացու ձայնը ԵՄ բարձրագույն կառավարական աստիճանի վրա: Մինչդեռ Եվրասիական տնտեսական միությունում օրենսդրական ֆունկցիան չի վերահսկվում որևէ միասնական ժողովրդավարական մարմնի կողմից, ինչը նշանակում է, որ վերահսկողական ֆունկցիան զգալիորեն ավելի թույլ է՝ արտահայտված միայն անդամ երկրների խորհրդարաններում:
Այսպես օրինակ, ԵԱՏՄ բյուջեի հաստատման գործընթացում ներառված են միայն անդամ երկրների նախագահները՝ Բարձրագույն խորհրդում և վարչապետները՝ Միջկառավարական խորհրդում:
Այսիպիսով՝ Եվրասիական տնտեսական միության կառուցվածքը արդեն իսկ դեմոկրատիկ դեֆիցիտ ունի, քանի որ որևէ ԵԱՏՄ «կառավարության» վրա ժողովրդի վերահսկողությունը կատարող որևէ օրգան գոյություն չունի, իսկ նմանօրինակ օրգան ստեղծելու վերաբերյալ որևէ լուրջ քննարկում Եվրասիական տնտեսական միությունում այսօր չկա:
Իսկ քանի դեռ ԵԱՏՄ-ում չկա իշխանությունների տարանջատում և գործադիրին են վերապահված օրենսդիր ֆունկցիաները, կայացվող որոշումներն ու կարգավորումները ոչ միշտ են բխելու անդամ պետությունների քաղաքացիների շահերից:
Թեև, որոշակի առումով զարմանալի չէ, քանի որ ԵԱՏՄ անդամ բոլոր պետություններում (Ռուսաստան, Ղազախստան, Բելառուս, Հայաստան, Ղրղզստան) չկա գործադիր իշխանությունից իրապես անկախ գործող օրենսդիր մարմին… Բոլոր այդ երկրների խորհրդարանները անվերապահ վավերացնում են գործադիրի բոլոր առաջարկները, իսկ Ռուսաստանի, Ղազախստանի և Բելառուսի խորհրդարաններում անգամ ընդդիմություն չկա:

Антидемократическая структура Евразийского экономического союза (ЕАЭС)
Скоро исполнится два года существованию Евразийского экономического союза (ЕАЭС) и членству Армении в этом союзе. Тем не менее, до сих пор население Армении не в курсе специфик данной интеграционной системы. В частности, не ясно какое строение имеет данная структура, и насколько обеспечено право голоса граждан государств-членов во время принятия политических решений по законодательству ЕАЭС.
Структура
В соств ЕАЭС входят 4 основных органа управления
Высший Евразийский экономический совет — высший наднациональный орган Евразийского экономического союза, в который входят главы государств-членов Евразийского экономического союза.
Межправительственный экономический совет по своей значимости являетя вторым органом ЕАЭС и состоит из глав правительств государств-членов.
Постоянно действующим регулирующим органом союза является Евразийская экономическая комиссия.
Суд ЕАЭС – судебный орган Союза обеспечивающий применение государствами-членами и органами Союза Договора о ЕАЭС и иных международных договоров в рамках Союза.
Выходит, если бы ЕАЭС был государством, то на данный момент он имеет исполнительные и недоразвитые судебные органы, а законодательная власть находится в руках у исполнительного органа.
Демократическая структура?
Примечательно, что члены всех вышеуказанных 4 органов или принадлежат составу правительств стран-членов, или же назначаются со стороны правительств стран-членов. Так, допустим, если сравнить  структуру ЕАЭС со структой ЕС, то видна отчетливая разница – в составе ЕАЭС отсутсвует представительство населения в какой-либо форме руководящего органа.
Начиная с 1952 года, когда создавался предшественник Европейского Союза - «Европейское объединение угля и стали», кроме органа управления, состоявшего из представителей правительств он имел орган под назаванием Общее собрание, где были представлены 78  депутатов, из 9 стран-членов. В последствии, этот орган трансформируется в Европейский парламент, члены которого избираются прямым голосованием, независимо от национальных собраний.
Почему это важно?
Примечательно, что Европейский парламент контролирует законодательный процесс и утверждение бюджета ЕС. Хотя Европейский Парламент неединолочно выполняет законодательную функцию, но определенно может контролировать все изменения в законодательстве и в случае необходимости предотвратить принятие законов. Хотя на законодательство ЕС влияют и парламенты стран-членов, однако существование Европейского парламента усиливает контролирующую функцию над населением, делая еще более услышаной право голоса рядовых граждан на самом высоком правительственном уровне ЕС. В то время, как  законадатаельная функция ЕАЭС не контролируется со стороны какого-либо бъединенного демократического органа, что означает – контролирующая функция значительно слабее и выражена в парламентах стран-членов.
Так, например, в процессе утверждения бюджета ЕАЭС вовлечены только президенты стран-членов в Высшем Евразийском экономическом совете и премьер-министры в Межправительственном экономическом совете.
Таким образом, структура Евразийского экономического союза уже имеет демократический дефицит, поскольку в «правительстве» ЕАЭС нет органа для общественного контроля, а о создании такого органа в ЕАЭС на сегодняшний день нет серьезных дискуссий.
В ЕАЭС не может быть иначе
И до тех пор, пока в ЕАЭС нет разделения полномочий, на исполнительные органы власти возложены законодательные функции, принятие решений и урегулирования не всегда будут вытекать из интересов граждан государств.
В некотором смысле, это не удивительно, так как во всех государствах ЕАЭС – Россия, Казахстан, Беларусь, Армения, Киргизия, нет  действующего законодательного органа, воистину независимого от исполнительного органа власти.