21-11-2016 17:32:17 | Գերմանիա | Միջազգային
Մոտ ապագայում Ուկրաինայում կարող է կայանալ ճգնաժամային կարգավորման «Նորմանդյան քառյակի» նախարարների հանդիպումը:
tass-ի փոխանցմամբ` այդ մասին հայտարարել է Գերմանիայի արտգործնախարարության պաշտոնական ներկայացուցիչ Մարտին Շեֆերը:
Վերջինս պաշտոնապես այդ տեղեկությունը չի հաստատել, քանի որ դեռևս անհրաժեշտ է շփումներ երեք գործընկերների` Ռուսաստանի, Ուկրաինայի և Ֆրանսիայի, միջև:
Մ. Շեֆերի խոսքերով` մինսկյան համաձայնագրերի իրականացման շուրջ «ճանապարհային քարտեզի» վրա աշխատանքը, որի պատրաստման ժամկետների մասին Գերմանիայի, Ռուսաստանի, Ուկրաինայի և Ֆրանսիայի ղեկավարները պայմանավորվել են Բեռլինում հոկտեմբերի 20-ին, ընթանում են «դանդաղ և բարդ»:
Նա նշել է, որ երբեմն քայլեր են կատարվում առաջ, երբեմն` հետ: «Նորմանդյան քառյակի» գագաթնաժողովից հետո հրադադարի խախտման քանակն ավելացել է և հասել մի մակարդակի, որն իրենք երբեք չեն տեսել. «Չնայած վերջին օրերին` իրավիճակը մի քիչ լավացել է, սակայն չի կարելի ասել, որ ճգնաժամը հաղթահարված է»:

В МИД ФРГ заявили о скорой встрече министров "нормандской четверки"
Встреча министров «нормандской четверки» по урегулированию кризиса на Украине может состояться в скором времени. Об этом заявил в понедельник, отвечая на вопрос ТАСС, официальный представитель МИД ФРГ Мартин Шефер.
«Думаю, что в обозримом будущем состоится встреча министров, но официально я пока не могу вам это подтвердить, поскольку еще необходим ряд контактов с тремя партнерами (Россия, Украина, Франция — прим. ТАСС)», — сказал он.
По его словам, работа над «дорожной картой» по выполнению минских договоренностей, о подготовке которой в месячный срок лидеры Германии, России, Украины и Франции договорились на встрече в Берлине 20 октября, идет «сложно и медленно».
«Иногда делаются шаги вперед, иногда назад, — отметил Шефер. — После саммита „нормандской четверки“ количество нарушений перемирия выросло и достигло уровня, которого мы давно не видели. Хотя в последние дни ситуация несколько улучшилась, нельзя сказать, что кризис преодолен».
Представитель МИД ФРГ подчеркнул, что Берлин «связывает с „дорожной картой“ ожидания, что получится преодолеть разногласия при интерпретации минских договоренностей, чтобы иметь не подвергающийся сомнениям план, который могли бы согласовать стороны конфликта».