ՀՀ-ում Չինաստանի ռազմական կցորդն այցելել է ՀՀ ՊՆ Պաշտպանական ազգային հետազոտական համալսարան
2016 թ. նոյեմբերի 22-ին ՀՀ ՊՆ Պաշտպանական ազգային հետազոտական համալսարանում (ՀՀ ՊՆ ՊԱՀՀ) հյուրընկալվեցին ՀՀ-ում Չինաստանի Ժողովրդական Հանրապետության դեսպանության ռազմական և ռազմաօդային կցորդ, ավագ գնդապետ Լի Գուանյան և ՉԺՀ-ում ՀՀ ռազմական կցորդ, գնդապետ Համիկ Սայադյանը: Հյուրերին ընդունեց ՀՀ ՊՆ ՊԱՀՀ-ի պետ, քաղաքական գիտությունների դոկտոր, պրոֆեսոր, գեներալ-լեյտենանտ Հայկ Քոթանջյանը: Հանդիպմանը մասնակցում էր ՊԱՀՀ-ի պետի՝ գիտության գծով տեղակալ-Ազգային ռազմավարական հետազոտությունների ինստիտուտի պետ, պատմական գիտությունների թեկնածու Բենիամին Պողոսյանը:
Հանդիպման ընթացքում գեներալ-լեյտենանտ Հայկ Քոթանջյանը Չինաստանի ռազմական կցորդին փոխանցեց ՀՀ ՊՆ ՊԱՀՀ-ի և Չինաստանի Միջազգային ռազմավարական հետազոտությունների ինստիտուտի միջև ստորագրված համագործակցության հուշագիրը:
Երկու հաստատությունների միջև համագործակցության հիմքը դրվել է ՊԱՀՀ-ի պետ Հայկ Քոթանջյանի՝ 2014 թ. Չինաստանի Միջազգային ռազմավարական հետազոտությունների ինստիտուտ կատարած այցի ընթացքում: Համագործակցության հուշագիրը ստորագրվել է ՊԱՀՀ-ի պետի տեղակալ Բենիամին Պողոսյանի՝ 2016 թ. Չինաստան կատարած այցի ժամանակ:
Այցի ընթացքում ՀՀ-ում Չինաստանի ռազմական կցորդ ավագ գնդապետ Լի Գուանյան կարևորեց Հայաստանի Պաշտպանական ազգային հետազոտական համալսարանի և Չինաստանի Միջազգային ռազմավարական հետազոտությունների ինստիտուտի միջև համագործակցությունը՝ վստահություն հայտնելով, որ այն կնպաստի երկու պետությունների միջև հարաբերությունների սերտացմանը:

• 22-11-2016 15:42:08   | Armenia  |  Press release
On 22 November 2016, the National Defense Research University of the Ministry of Defense of the Republic of Armenia (NDRU, MoD, RA) hosted the Military and Air Attaché of the People’s Republic of China (PRC) in the RA, Senior Colonel Li Guang Ya, and the RA Military Attaché in PRC, Colonel Hamik Sayadyan. The guests were welcomed by the Head of the NDRU, Doctor of Political Science, Professor, Lieutenant-General Hayk Kotanjian. The meeting was also attended by the NDRU Deputy Head for Research – Head of the Institute for National Strategic Studies, PhD in History Beniamin Poghosyan.
During the meeting, Lieutenant-General Hayk Kotanjian handed the Military Attaché the Memorandum of Understanding (MOU) signed between the NDRU and the China Institute for International Strategic Studies (CIISS).
The basis for cooperation between the two institutions was laid in 2014, during the visit of NDRU’s Head Hayk Kotanjian to the CIISS. The MOU was signed during the visit of NDRU’s Deputy Head for Research Beniamin Poghosyan to China in 2016.
During the meeting, Senior Colonel Li Guang Ya emphasized the cooperation between the NDRU and the CIISS, expressing confidence that it would further deepen the relations between the two nations.