Ղազախստանի 25-ամյակի կապակցությամբ շուրջ 30 հազար քաղաքացիներ համաներման կարժանանան
tass-ի փոխանցմամբ` այդ մասին լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ հայտարարել է հանրապետության գլխավոր դատախազի առաջին տեղակալ Յոհան Մերկելը:
Ըստ նրա` առայժմ դժվար է հստակ թիվ նշել, քանի որ օրինագիծը դեռևս ընդունված չէ, սակայն իրենք մոտավոր հաշվարկել են 30 հազար մարդու:
Ղազախստանի անկախության 25-ամյակի կապակցությամբ շնորհվող համաներման մասին օրինագիծն առաջ է քաշվել հանրապետության նախագահ Նուրսուլթան Նազարբաևի կողմից և ներկա պահին ներկայացված է խորհրդարանում:
Համաներման մասին օրինագծը ենթադրում է քրեական պատասխանատվությունից ազատել հիմնականում սոցիալապես խոցելի խմբերին պատկանող քաղաքացիներին, անչափահասներին, հղի կանանց, կանանց, ովքեր ունեն անչափահաս երեխաներ, տարեցներին, հաշմանդամություն ունեցողներին, ինչպես նաև այն անձանց, ովքեր կատարել են մանր և ոչ շատ ծանր հանցագործություններ:
Ընդգծվում է, որ համաներումը չի տարածվում այն անձանց վրա, ովքեր կատարել են վտանգավոր հանցագործություններ, որպեսզի բացառվի երկրում քրեածին իրավիճակը: Օրինագծի ընդունման դեպքում երկրում համաներումը կիրականացվի 2017 թվականի առաջին կիսամյակից:

• 02-12-2016 13:31:30   |   |  Общество
Амнистия, приуроченная к 25-летию независимости Казахстана, может коснуться порядка 30 тыс. жителей страны. Об этом в парламенте сообщил журналистам первый заместитель генерального прокурора республики Иоган Меркель.
"Сейчас назвать точное число сложно, пока не принят законопроект, но примерно мы посчитали - это около 30 тыс.", - сказал Меркель.
Законопроект "Об амнистии в связи с 25-летием независимости РК" был инициирован президентом республики Нурсултаном Назарбаевым и в настоящее время рассматривается в парламенте. Он предусматривает "освобождение от уголовного наказания в основном социально уязвимых категорий граждан, несовершеннолетних, беременных женщин, женщин, имеющих несовершеннолетних детей, пожилых лиц, инвалидов, а также лиц, совершивших малозначительные и не тяжкие уголовные правонарушения".
Что касается других категорий осужденных, то к ним помилование "будет применяться в ограниченных пределах, дифференцировано и лишь при условии полного возмещения нанесенного ими ущерба". Подчеркивается, что амнистия не распространяется на лиц, совершивших опасные преступления, "чтобы исключить риски ухудшения криминогенной ситуации". В случае принятия законопроекта, амнистия будет проведена в республике в течение первого полугодия 2017 года.