Հայաստանի հեղինակությունն ու Ռուսաստանի խաղերը Սիրիայում. ԻՔՄ
Հայաստանը կարծես թե ներգրավվում է հերթական վտանգավոր խաղի մեջ: Մի կողմից Հայաստանը ընդունում է պատվիրակություններ Սիրիայից, մյուս կողմից ռուսական լրատվամիջոցները լուրեր են տարածում, որ հայ խաղաղապահները կարող են ներգրավվել Սիրիայի հակամարտության մեջ:
Սիրիայի կառավարությունն ու Հայաստանի ինքնիշխանությունը
Ազգային ժողովի փոխնախագահ Էդուարդ Շարմազանովը նոյեմբերի 29-ին ընդունել է Սիրիայի խորհրդարանի պատգամավորներ Օմար ալ-Արաբիին և Ալան Բաքերիին: Շարմազանովը այս հանդիպման ընթացքում ընդգծել էր Հայաստանի դիրքորոշումը ահաբեկչության դեմ պայքարում և վստահեցրել, որ հայ խորհրդարանականները պատրաստ են միջազգային տարբեր հարթակներում իրենց ձայնը բարձրացնել սիրիական խնդրի խաղաղ կարգավորման համար: Նմանօրինակ հայտարարությունները ուշագրավ են, եթե հաշվի առնենք, որ Սիրիայի շուրջ ցանկացած քննարկում միջազգային հարթակներում բավականին զգայուն է:
Հարց է առաջանում՝ Շարմազանովը ինչ նկատի ունի «իրենց ձայնը» արտահայտության տակ: Եթե խոսքը միայն ահաբեկչության դատապարտման մասին է, ապա կարծես թե ամեն ինչ հստակ է՝ բոլոր երկրներն էլ դատապարտում են ահաբեկչությունը, սակայն եթե «ձայնը» ի պաշտպանություն սիրիական կառավարությանն է, ապա Հայաստանի համար դա հերթական վտանգավոր խաղն է, քանի որ կոֆլիկտն այդ երկրում սկսեց խաղաղ ցույցերի նկատմամբ կիրառված բռնությունների և ժողովրդավարության բացակայության պատճառով: Սակայն այս խաղը նախ և առաջ վտանգավոր է նրանով, որ կարող է հերթական անգամ միջազգային դիվանագիտական շրջանակներում Հայաստանը ներկայացնել որպես ինքնիշխանությունից ու անկախ արտաքին քաղաքականությունից զուրկ ՌԴ խաղալիք:
Հայ խաղաղապահներն ու Մոսկվայի «խաղերը»
Ռուսաստանյան հեղինակավոր «Նեզավիսիմայա Գազետա» թերթը նոյեմբերի 30-ին հրապարակել էր հոդված Սիրիայի հակամարտության վերաբերյալ, որում չի բացառում, որ մոտ ժամանակներում այս երկրում առկա ուժերին կմիանան նաև ՌԴ և Սիրիայի դաշնակից երկրներից ոմանք: Այդ դաշնակիցների ցանկում հիշատակվում է նաև Հայաստանը: Ընդ որում, սա առաջին անգամը չէ, որ ռուսական լրատվամիջոցները նմանօրինակ լուրեր են տարածում:
ՀՀ խաղաղապահների մասնակցությունը սիրիական հակամարտությանը ռուսական լրատվամիջոցները խրախուսում են դեռևս 2014 թվականից, հետևաբար կա հավանականություն, որ «Նեզավիսիմայա Գազետայի» հոդվածը պարզապես փորձում է ստուգել հայկական կողմի արձագանքը կամ միջազգային հանրության առաջ ներկայացնել Հայաստանը որպես Ռուսաստանի ենթակա՝ բացարձակապես բոլոր հարցերում:
Թեև քիչ հավանական է, որ այս հայտարարությունը ճշմարտացի է, ապա դա միանշանակ վտանգավոր է ՀՀ միջազգային հեղինակության համար՝ թե արևմուտքում, և թե արևելքում: Բացի արևտմյան երկրների առջև Հայաստանին որպես Ռուսաստանի ենթակա ներկայացնելուց՝ այսպիսի սցենարը հավելյալ ուշադրություն է գրավում Հայաստանի վրա իսլամական երկրների կողմից: Հաշվի առնելով, որ որպես հարևան իսլամադավան պետության հետ կոնֆլիկտ ունեցող Հայաստանը նախկինում էլ պարբերաբար քննադատվել է մի շարք իսլամական երկրների կողմից՝ Սիրիայի կոնֆլիկտի մեջ ներքաշվելը ամենախելամիտ որոշումը չէ:
ՀՀ կառավարությունը, Մոսկվայի հրահրմամբ Սիրիա խաղաղապահներ ուղարկելու փոխարեն, ավելի ճիշտ որոշում կկայացնի, եթե օժանդակի սիրիահայերին տեղափոխվել Հայաստան, քանի որ խաղաղության հոտ դեռևս այդ երկրից չի գալիս:
Հանրագումարի բերելով ասվածը, նկատենք, որ այսպիսով Ռուսաստանը Սիրիայում վարած իր քաղաքականությունը լեգիտիմացնելու նպատակով փորձում է Հայաստանին ներքաշել սիրիական հակամարտության մեջ, սակայն սա շատ վտանգավոր խաղ է Հայաստանի միջազգային հեղինակության և անվտանգության համար:

Армения, кажется, вовлекается в очередную опасную игру. С одной стороны Армения принимает делегации из Сирии, с другой - российские СМИ распространяют новости о том, что армянские миротворцы могут быть вовлечены в сирийский конфликт.
Правительство Сирии и суверенитет Армении
Вице-спикер Национального Собрания Армении Эдуард Шармазанов 29 ноября принял депутатов Народного Собрания Сирии Омар аль-Араби и Алан Бакери. В ходе встречи Шармазанов подчеркнул позицию Армении в борьбе с терроризмом и заверил, что армянские парламентарии готовы поднять свой голос в пользу мирного урегулирования сирийской проблемы на различных международных площадках. Подобные заявления примечательны, если принять во внимание, что любое обсуждение ситуации вокруг Сирии на международных площадках довольно чувствительное.
Возникает вопрос – что имеет ввиду Шармазанов под фразой «свой голос»? Если речь идет только об осуждении терроризма, то все вроде бы становится понятным - все страны осуждают терроризм, но если «голос» будет в поддержку сирийского правительства, то для Армении это очередная опасная игра, так как конфликт в Сирии возник после применения насилия против мирных демонстрантов и из-за отсутствия в этой стране демократии. Однако эта игра в первую очередь опасна тем, что может в очередной раз представить Армению в международных дипломатических кругах, как лишенную суверенитета и внешней политики игрушку России.
Армянские миротворцы и «игры» Москвы
Авторитетная российская «Независимая газета» 30 ноября опубликовала статью относительно сирийского конфликта, в которой не исключается, что в ближайшее время к присутствующим в этой стране силам присоединятся также некоторые страны-союзники России и Сирии. В списке этих союзников упоминается также и Армения. При этом, это не первый случай, когда российские СМИ распространают подобные новости.
Участие армянских миротворцев в сирийском конфликте российские СМИ поощряют еще с 2014 года, следовательно, есть вероятность того, что статья «Независимой газеты» преследует цель проверить реакцию армянской стороны или же выставить Армению перед международным сообществом в качестве субъекта России абсолютно во всех вопросах.
Хотя и мало вероятно, что это заявление правдиво, это безусловно опасно для международного авторитета Армении – как на Западе, так и на Востоке. Кроме представления Армении западным странам в качестве субъекта России, такой сценарий привлекает к Армении допонительное внимание со стороны исламских стран. Учитывая, что Армения, которая имеет конфликт со своим соседом - мусульманским государством, и раньше регулярно подвергалась критике со стороны ряда исламских стран, то вовлечение в сирийский конфликт не самое разумное решение.
Подстрекаемое Москвой правительство Армении вместо того, чтобы отправить миротворцев в Сирию, примет более верное решение, если поможет сирийским армянам перебраться в Армению, так как миром в этой стране пока не пахнет.
Подведя итог, отметим, что таким образом Россия, преследуя цель легитимировать проводимую ею политику в Сирии, пытается вовлечь Армению в сирийский конфликт, однако это очень опасная игра для международного авторитета и безопасноти Армении.