Կին Օվանեսովի «Ջրիմուռներ-էներգիա» նախագծն արժանացել է<br /> միջազգային մրցույթի 3-րդ մրցանակին<br />
Կին Օվանեսովի «Ջրիմուռներ-էներգիա» նախագծն արժանացել է
միջազգային մրցույթի 3-րդ մրցանակին
• 24-12-2009 17:20:00   | Գերմանիա  |  Հասարակություն
ԲԵՌԼԻՆ, 24 ԴԵԿՏԵՄԲԵՐԻ, ՆՈՅՅԱՆ ՏԱՊԱՆ - ՀԱՅԵՐՆ ԱՅՍՕՐ: ImpACT3 միջազգային մրցույթում 3-րդ մրցանակի է արժանացել Բրեմենի Յակոբս համալսարանի ուսանող Կին Օվանեսովի եւ նրա 3 թիմակիցների նախագիծը: Աշխարհն առավել բարեկարգ դարձնելու հիշյալ ուսանողական մրցույթին, որը հովանավորում է Նոբելյան խաղաղության մրցանակակիր Մուհամմադ Յունուսը, մասնակցել է 24 թիմ` եվրոպական 9 բուհերից: Այս մասին գրում «Ազգը»` վկայակոչելով Գերմանական ճարտարագետների միության (VDI) հաղորդագրությունը: «Իմ հայրենի Հայաստանը նավթ չունի, դրա հետեւանքով տնտեսությունը չի շահում: Այդ է պատճառը, որ ես սկսեցի էներգետիկ այլընտրանքային աղբյուրներ որոնել»,- ասել է ծովային հետազոտություններով զբաղվող «Ջրիմուռներ-էներգիա» նախագծի հեղինակ Օվանեսովը, ըստ որի ջրիմուռները կարելի է որպես կենսաէներգետիկ հումք օգտագործել: Ժյուրին առաջին մրցանակի է արժանացրել Բադեն Վյուրթեմբերգից 4 ուսանողների. նրանք ինտերնետի միջոցով վաճառել են կալանավայրերում երիտասարդների արտադրած պայուսակները: Երկրորդ մրցանակի է արժանացել դանիացի ուսանողների խումբը. մարզասրահ այցելողներն իրենց առողջությունն ամրապնդելուն զուգահեռ կարող են մարզասարքերին իրենց հպումը դրամի վերածել` մարզանիվի պտույտից ստացված էներգիան կարող է փոքր սարքեր աշխատեցնել: Նախագիծը կիրառվելու է Բանգլադեշում:

Проект Кина Ованесова из Германии "Водоросли-энергия"<br /> удостоен третьей премии на международном конкурсе<br /> удостоен третьей премии на международном конкурсе
Проект Кина Ованесова из Германии "Водоросли-энергия"
удостоен третьей премии на международном конкурсе
• 24-12-2009 17:20:00   | Германия  |  Общество
БЕРЛИН, 24 ДЕКАБРЯ, НОЯН ТАПАН - АРМЯНЕ СЕГОДНЯ. На международном студенческом конкурсе ImpACT3 третьей премии удостоен проект студента Университета Якобс в Бремене Кина Ованесова и его команды из трех человек. На этом студенческом конкурсе, спонсируемом лауреатом Нобелевской Премии Мира Мухаммадом Юнусом, участвовали 24 команды из 9 европейских вузов. Об этом пишет "Азг", ссылаясь на сообщение Союза инженеров Германии. "Моя родная Армения не имеет нефти, от этого экономика не выигрывает. Именно в этом причина того, что я начал искать альтернативные источники энергии", - сказал занимающийся морскими исследованиями автор проекта "Водоросли-энергия" Кин Ованесов, который уверен, что водоросли можно использовать в качестве биоэнергетического сырья. Первой премии жюри удостоило 4 студентов из Баден-Вюртенберга: они через интернет продали портфели, изготовленныемолодыми заключенными. Второй премии удостоены датские студенты, которые нашли, что полученная от тренажеров энергия может быть использована для работы небольших установок. Этот проект будет внедрен в Бангладеше.