Ռուսասատանը և Իրանը 80 տոկոսով ավելացրել են առևտրային շրջանառությունը
Այս տարի Ռուսաստանը և Իրանը 80 տոկոսով ավելացել են առևտրային շրջանառությունը: gazeta-ի փոխանցմամբ` այս մասին հայտնում է Ռուսաստանի Էներգետիկայի նախարար Ալեքսանդր Նովակը:
Նրա խոսքերով` իրենց հաջողվել է նախորդ տարվա համեմատությամբ առևտրային շրջանառությունն ավելացնել 80 տոկոսով:
Ա. Նովակն ընդգծել է, որ Ռուսաստանի և Իրանի միջև ֆինանսական վճարումների քանակն ընթացիկ տարում եռապատկվել է:
Նա նաև հավելել է, որ Ռուսաստանը և Իրանը շուտով համաձայնագիր կստորագրեն Իրանի համար 2,2 մլրդ եվրոյի չափով երկու վարկ տրամադրելու մասին: Ռուսասատանի Էներգետիկայի նախարարը հստակեցրել է, որ Իրանի և ԵԱՏՄ-ի միջև ազատ առևտրի գոտի ստեղծելու մասին համաձայնագիրը հնարավոր է ընդունվի դեկտեմբերի 26-ին:

Новак: Россия и Иран увеличили торговый оборот на 80%
Россия и Иран в этом году увеличили торговый оборот на 80%, передает ТАСС со ссылкой на главу Минэнерго России Александра Новака.
«Нам удалось увеличить товарооборот — почти на 80% он выше, чем в прошлом году», — заявил Новак на заседании российско-иранской межправительственной комиссии.
Он подчеркнул, что объем финансовых платежей между Россией и Ираном в 2016 году утроился.
Новак добавил, что Россия и Иран в скором времени подпишут соглашение о двух кредитах для Ирана на €2,2 млрд. Глава Минэнерго России уточнил, что соглашение о создании зоны свободной торговли Ирана с ЕврАзЭС может быть принято 26 декабря.