Ամերիկայի Միացյալ նահանգները ևս տասը տարով երկարաձգել է պատժամիջոցների ժամկետները Իրանի նկատմամբ: tass-ի փոխանցմամբ, այդ մասին հայտնում է Associated Press (AP)-ը` տեղեկացնելով, որ համպատասխան փաստաթուղթն ուժի մեջ է մտել հինգշաբթի կեսգիշերին:
Համաձայն ամերիկյան օրենսդրության` այդ ժամանակահատվածում նախագահ Բարաք Օբաման կամ պետք է ստորագրեր փաստաթուղթը, կամ այն մերժեր, սակայն նա ոչ մեկն է արել, որ մյուսը, հետևաբար փաստաթուղթն ավտոմատ կերպով դարձել է օրենք:
Օբամայի նման դիրքորոշումն անսպասելի որակելով` պարբերականը հիշեցնում է, որ նա ավելի վաղ, նախատեսել էր ստորագրել օրինագիծը: Ինչպես հայտարարել է Սպիտակ տան մամլո քարտուղարի տեղակալ Էրիկ Շուլցը, ԱՄՆ-ի վարչակազմը գտնում է, որ Իրանի նկատմամբ պատժամիջոցների մասին օրենքը երկարաձգելու անհրաժեշտություն չկա, սակայն այն չի խանգարում, որպեսզի Իրանը կատարարի միջուկային ծրագրի վերաբերյալ համաձայնագիրը:
Է. Շուլցի խոսքերով` փաստաթղթում կան դրույթներ, որոնք թույլ են տալիս ԱՄՆ պետքարտուղարին կատարել բացառություններ պատժամիջոցների համար կապված միջուկային ծրագրի հետ. «Դա համապատասխանում է և օրենքի պահանջներին, և մեր պարտավորություններին: Այդպիսով մենք հետագայում ևս կգործենք ձեռք բերված պայմանավորվածությունների իրականացման շրջանակներում»:

США продлили санкции против Ирана
Соединенные Штаты продлили еще на 10 лет закон о санкциях против Ирана. Как сообщило агентство Associated Press (AP), документ вступил в силу в четверг в полночь.
В соответствии с американским законодательством к этому времени президент Барак Обама должен был либо подписать, либо отклонить законопроект о пролонгации антииранских санкций, принятый ранее Конгрессом США. "Однако он не сделал ни того, ни другого, и поэтому документ автоматически стал законом", - пояснило AP.
Называя позицию Обамы "неожиданной", агентство напоминает, что ранее он планировал подписать законопроект. Как заявлял заместитель пресс-секретаря Белого дома Эрик Шульц, администрация США считает, что "в продлении закона о санкциях против Ирана нет необходимости, но "он не помешает выполнению" соглашения по ядерной программе Ирана. "Поэтому я исхожу из того, что наш президент подпишет этот законопроект", - отмечал Шульц.
По словам Шульца, в документе "есть положение, позволяющее госсекретарю США делать исключение для санкций, связанных с ядерной программой". "Это соответствует и требованиям закона, и нашим обязательствам (по сделке с Ираном). Так мы и будем далее действовать в рамках выполнения достигнутых договоренностей", - сказал представитель Белого дома.