Իրանի նկատմամբ պատժամիջոցների երկարաձգումը չի անդրադառնալու միջուկային ծրագրի վերաբերյալ համաձայնագրի վրա. Ջոն Քերի
• 15-12-2016 12:49:22   | ԱՄՆ  |  Միջազգային
Իրանի նկատմամաբ ամերիկյան պատժամիջոցների երկարաձգումը չի ազդելու միջուկային ծրագրի վերաբերյալ համաձայնագրի վրա, Միացյալ նահանգները առաջվա պես հավատարիմ են մնում ձեռք բերված պայմանավորվածություններին:
Այս մասին ասվում է ԱՄՆ պետքարտուղար Ջոն Քերիի գրավոր հայտարարության մեջ, փոխանցում է tass-ը:
Այդ հայտարարությունում նշվում է, որ Միացյալ նահանգները շարունակում է կատարել իր պարտավորությունները` համաձայն Իրանի միջուկային ծրագրի վերաբերյալ Գործողությունների համատեղ համապարփակ ծրագրի, համաձայնեցված 2015 թվականի հուլիսի 14-ին Վիեննայում:

Керри: продление санкций против Ирана не отразится на соглашении по его ядерной программе
Продление американских санкций против Ирана не повлияет на соглашение по его ядерной программе, Соединенные Штаты по-прежнему привержены соблюдению условий этой договоренности.
Об этом говорится в письменном заявлении госсекретаря США Джона Керри, распространенном в четверг в связи с пролонгацией еще на 10 лет карательных мер против Исламской Республики.
В нем отмечается, что "Соединенные Штаты продолжат соблюдать свои обязательства в соответствии с Совместным всеобъемлющим планом действий (СВПД)" по иранской ядерной программе, согласованным 14 июля 2015 года в Вене. Керри сообщил, что заверил в этом партнеров США по подготовке этой договоренности с Ираном (постоянные члены СБ ООН и Германия), а также главу иранского МИД Мохаммада Джавада Зарифа.