Վարշավայի բնակիչները փակել են Սեյմից դուրս գալու մուտքը
Վարշավայի հազարավոր քաղաքացիներ բողոքի ակցիա են իրականացնում ազգային խորհրդարանի շենքի առջև: Interfax-ի փոխանցմամբ` լեհերը դժգոհում են իշխող պահպանողական կուսակցության կողմից ներկայացված օրինագծից, որը պետք է սահմանափակի լրագրողների հասանելիությունը խորհրդարանականների հետ շփումներում:
Նշվում է, որ նախաձեռնությունը սկսել է «Ժողովրդավարության պաշտպանության կոմիտեն», ապա ցույցին միացել են քաղաքի այլ բնակիչներ ևս: Ցուցարարներն իրենց ձեռքերում թափահարում են կարմիր-սպիտակ դրոշներ և բացականչում «Ազատություն մամուլին»:
Ամբոխը փակել է սեյմի մուտքը և թույլ չի տալիս պատգամավորներին գնալ տուն:
Իշխող կուսակցության առաջնորդ Յարոսլավ Կաչինկսու կարծիքով` ցուցարարները խուլիգանություն են թույլ տվել: Նա հայտարարել է, որ վերոնշյալ օրինագծում առաջարկվող փոփոխությունները ոչնչով չեն տարբերվում եվրոպական մյուս երկրներում գործող նմանատիպ օրինագծերից:
Ներկայումս լրագրողներին չի թույլատրվում մուտք գործեր նիստերի դահլիճ, սակայն վերջիններս յուրաքանչյուր պահի կարողանում են պատգամավորների հետ շփվել այլ սենյակներում:

Жители Варшавы заблокировали выход из сейма
Тысячи жителей Варшавы вышли на акцию протеста перед зданием национального парламента, сообщило в субботу агентство Associated Press.
Поляки протестуют против законопроекта консервативной правящей партии, который должен ограничить доступ журналистов к парламентариям.
Выступление организовал "Комитет защиты демократии". Затем к протесту присоединились другие жители города. Демонстранты размахивают красно-белыми флагами и скандируют: "Свободу прессе!"
Толпа заблокировала выход из здания сейма и не дает депутатам разойтись по домам.
По мнению лидера правящей партии Ярослава Качиньского, протестующие позволили себе хулиганство. Он заявил, что предложенные изменения в законодательство не отличаются от практики многих европейских стран.
Сейчас журналисты не допускаются в зал заседаний, но могут в любой момент пообщаться с депутатами в других помещениях.