Թուրքիայի խորհրդարանը հավանություն է տվել նախագահական հանրապետության անցնելու մասին օրինագծին
Թուրքիայում սահմանադրության փոփոխության և նախագահական հանրապետության անցման մասին օրինագիծը հավանության է արժանացել խորհրդարանական հանձնաժողովի կողմից: Այն խորհրդարանի 316 պատգամավորներին ներկայացրել է իշխող «Արդարություն և զարգացում» կուսակցությունը:
tass-ի փոխանցմամբ` օրինագծի համաձայն` վարչապետի պաշտոնը վերանալու է, իսկ գործադիր իշխանությունն անցնելու է նախագահին և փոխնախագահին: Ինչպես նաև խորհրդարանականների թիվը 550-ից ավելանալու է` հասնելով 600-ի, իսկ երկրի օրենսդիր մարմնում թեկնածուի տարիքը 25-ից իջեցվելու է 18-ի:
Օրինագծի ընդունման համար անհրաժեշտ է, որպեսզի այն պաշտպանեն 330-ից ավելի պատգամավորներ, որից հետո սկսվելու է պատրաստությունները հանրաքվե անցկացնելու համար: Այն կարող է անցկացվել 2017 թվականի մարտին, եթե ձգձգումներ չլինեն:

В парламенте Турции представлен законопроект о переходе страны к президентской республике
Законопроект об изменении конституции Турции и переходе к президентской республике был одобрен парламентским комитетом, представленным 316 депутатами правящей Партии справедливости и развития (ПСР). Об этом сообщило Anadolu.
Согласно проекту закона, пост премьер-министра будет устранен, а исполнительная власть перейдет к президенту и вице-президенту. Также число парламентариев будет увеличено с 550 до 600, а допустимый возраст для кандидата в законодательный орган страны будет снижен с 25 до 18 лет.
Для принятия закона необходимо, чтобы его поддержали более 330 депутатов, после чего начнется процесс подготовки к референдуму. Сам плебисцит может пройти в марте 2017 года, если не произойдет задержек.