Հայաստանի արտգործնախարարությունում տեղի են ունեցել<br /> հայ-չեխական քաղաքական խորհրդակցություններ<br />
Հայաստանի արտգործնախարարությունում տեղի են ունեցել
հայ-չեխական քաղաքական խորհրդակցություններ
• 10-11-2009 16:16:00   | Հայաստան  |  Քաղաքական
ԵՐԵՎԱՆ, 10 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ՆՈՅՅԱՆ ՏԱՊԱՆ: Հայաստանի ԱԳՆ-ում նոյեմբերի 9-ին կայացել են հայ-չեխական քաղաքական խորհրդակցություններ` արտաքին գերատեսչությունների վարչության պետերի մակարդակով: Կողմերը քննարկել են քաղաքական երկխոսությանը, առեւտրային կապերի եւ ներդրումների խրախուսմանը, միջազգային կազմակերպություններում երկկողմ համագործակցությանը, տարածաշրջանային անվտանգության խնդիրներին, ինչպես նաեւ Հայաստան-ԵՄ հարաբերություններին առնչվող հարցերի լայն շրջանակ: Գոհունակությամբ նշվել է երկկողմ քաղաքական շփումների ներկա մակարդակը եւ դրանք հետեւողականորեն զարգացնելու անհրաժեշտությունը: Կողմերը համաձայնել են ընդլայնել երկկողմ իրավապայմանագրային դաշտը, նպաստել երկու երկրների միջեւ գործարար կապերի զարգացմանը, շարունակել համագործակցությունը ԵՄ Արեւելյան գործընկերության շրջանակներում: Ըստ ՀՀ ԱԳՆ Մամուլի եւ տեղեկատվության վարչության հաղորդագրության, նույն օրը չեխական պատվիրակությանն ընդունել է ՀՀ արտգործնախարարի տեղակալ Կարինե Ղազինյանը: Հանդիպմանը մտքեր են փոխանակվել ԵՄ Արեւելյան գործընկերության շրջանակներում փոխգործակցության վերաբերյալ, նշվել է մարդկային շփումների խրախուսման կարեւորությունն ինչպես երկկողմ, այնպես էլ բազմակողմ ձեւաչափերում: Չեխական կողմի խնդրանքով ներկայացվել են հայ-թուրքական հարաբերությունների կարգավորման գործընթացի զարգացումները:

В Министерстве иностранных дел Армении состоялись<br /> армяно-чешские политические консультации<br />
В Министерстве иностранных дел Армении состоялись
армяно-чешские политические консультации
• 10-11-2009 16:16:00   | Армения  |  Политика
ЕРЕВАН, 10 НОЯБРЯ, НОЯН ТАПАН. В МИД Армении 9 ноября состоялись армяно-чешские политические консультации на уровне руководителей Управлений внешнеполитических ведомств. Стороны обсудили широкий круг вопросов, касающихся политического диалога, поощрения торговых связей и инвестиций, двустороннего сотрудничества в международных организациях, проблем региональной безопасности, а также взаимоотношений Армения - ЕС. С удовлетворением был отмечен нынешний уровень политических контактов и подчеркнута необходимость их последовательного развития. Стороны согласились расширить договорно-правовое поле, способствовать развитию деловых связей между двумя странами, продолжить сотрудничество в рамках Программы Восточного партнерства. По сообщению пресс-службы МИД РА, в тот же день чешскую делегацию приняла заместитель министра иностранных дел РА Карине Казинян. В ходе встречи состоялся обмен мнениями по вопросам сотрудничества в рамках Программы Восточного партнерства, была отмечена важность поощрения человеческих контактов как в двустороннем, так и в многостороннем формате. По просьбе чешской стороны был представлен процесс урегулирования армяно-турецких отношений.