Կաթնամթերքի առաջին կովկասյան կոնգրեսը տեղի կունենա Թբիլիսիում
Վերակառուցման և զարգացման եվրոպական բանկը (ՎԶԵԲ) Պարենի և գյուղատնտեսության կազմակերպության (ՊԳԿ) և Ուկրաինայի՝ կաթնամթերք արտադրողների ասոցիացիայի (ԿԱԱ) հետ համատեղ կկազմակերպի Կաթնամթերքի առաջին կովկասյան կոնգրեսը, որը տեղի կունենա 2017թ. մարտի 14-ին Վրաստանի մայրաքաղաք Թբիլիսիում, Արևելյան Եվրոպայի՝ Կաթնամթերքի կոնգրեսի շրջանակներում:
Միջոցառմանը ներկա կլինի ավելի քան 200 մասնակից, այդ թվում` կաթնամթերք արտադրող առևտրային ֆերմերներ, վերամշակողներ Վրաստանից, Հայաստանից, Ադրբեջանից, Ուկրաինայից, ինչպես նաև Արևելյան Եվրոպայի և Կենտրոնական Ասիայի այլ երկրներից, և պոտենցիալ ներդրողներ, միջազգային կազմակերպություններ և կառավարության ներկայացուցիչներ:
Միջոցառումը հնարավորություն կընձեռի ուսումնասիրել կաթնամթերային անասնաբուծության ոլորտում ժամանակակից տեխնոլոգիական և գործարար մոտեցումները, որոնք հիմնված են իրական դեպքերի և տարածաշրջանի՝ կաթնամթերք արտադրողների և ֆերմերների միությունների փորձի վրա: Վրաստանի, Հայաստանի, Ուկրաինայի, Ադրբեջանի և այլ երկրների ամենահաջողված ֆերմերային տնտեսությունների մենեջերները և մասնագետները կբացահայտեն իրենց հաջողության գաղտնիքները: Նրանցից ոմանք արդեն հասել են տարեկան մեկ կովից ավելի քան 10 հազար լիտր կաթ արտադրողության մակարդակին, և արտադրողականության նման մակարդակի հնարավոր է հասնել նաև Վրաստանում:
Կաթնամթերքի կոնգրեսի շրջանակներում կներկայացվեն ՊԳԿ-ի և ՎԶԵԲ-ի համատեղ ծրագրի՝ «Վրաստանի կաթնամթերքի արտադրության ոլորտում սննդամթերքի անվտանգության բարելավում՝ կարողությունների ստեղծման միջոցով» հիմնական դրույթները, ինչպես նաև կներկայացվեն առաջարկություններ կաթնամթերքի բիզնեսի հետագա զարգացման վերաբերյալ:
Կոնգրեսի երկրորդ օրը մասնակիցները հնարավորություն կունենան այցելելու Վրաստանում կաթնամթերք արտադրող առևտրային ֆերմաներ, որտեղ արդեն հաջողությամբ կիրառվում են առաջադեմ տեխնոլոգիաներ:
Կովկասի՝ կաթմամթերքի միջազգային կոնգրեսը գիտելիքների և տեխնոլոգիաների փոխանակման հարթակ կստեղծի տարածաշրջանի ֆերմերների և կաթնամթերային բիզնեսով զբաղվող այլ անձանց համար, ովքեր հետաքրքրված են ժամանակակից կաթնամթերային բիզնեսի զարգացման ուղիներով:

• 24-02-2017 12:51:29   | Армения  |  Пресс-релизы
Европейский банк реконструкции и развития (ЕБРР) и Продовольственная и сельскохозяйственная организация ООН (ФАО) в сотрудничестве с Ассоциацией производителей молока Украины (АВМ) организуют  - Первый Кавказский Молочный Конгресс, который пройдет в рамках Восточноевропейского Молочного Конгресса, 14 марта 2017 года в Тбилиси, Грузия.
В Конгрессе примут участие более 200 фермеров и представителей молочных предприятий из Грузии, Армении, Азербайджана, Украины, других стран Европы и Центральной Азии, потенциальных инвесторов, международных организаций, а также представителей власти.
Во время события участники смогут ознакомиться с наиболее современными технологическими и бизнес-подходами в развитии молочного животноводства на практических примерах и на базе опыта, накопленного в регионе фермерами и ассоциациями производителей молока. Секретами своего успеха в рамках мероприятия готовы поделиться руководители и специалисты успешных ферм из Грузии, Армении, Украины, Азербайджана и других стран. Некоторые из них уже получают более 10 тыс. литров молока на корову в год, и достичь такой продуктивности в условиях Грузии тоже реально.
На Конгрессе будут подведены  предварительные итоги реализации совместного проекта Продовольственной и сельскохозяйственной организации ООН (ФАО) и Европейского банка реконструкции и развития (ЕБРР) «Повышение безопасности пищевых продуктов в молочном секторе Грузии путем трансфера знаний» и предложены рекомендации по дальнейшему развитию молочного бизнеса Грузии.
Во второй день – 15 марта -  участники мероприятия посетят молочно-товарные фермы Грузии, на которых успешно реализуются современные технологии производства молока.
Кавказский Международный Молочный Конгресс является уникальной платформой трансфера знаний и технологий для фермеров и других предприятий молочного бизнеса в регионе, заинтересованных в развитии современного молочного скотоводства.