«Հայկական էքսպանսիան» եվրասիական կառույցներում հույսեր չի ներշնչում
Այսօր` մայիսի 2-ին, իր պարտականությունների կատարմանն է անցնում Հավաքական անվտանգության պայմանագրի կազմակերպության (ՀԱՊԿ) նորանշանակ գլխավոր քարտուղար, Հայաստանի ներկայացուցիչ Յուրի Խաչատուրովը:
2015 թվականին համաձայն ռոտացիոն կարգի, ՀԱՊԿ գլխավոր քարտուղար պետք է նշանակվեր Հայաստանի ներկայացուցիչը, ինչը, սակայն, այն ժամանակ տեղի չունեցավ, հարցը հետաձգվեց մեկ տարով, իսկ 2016 թվականի աշնանը, երբ բոլորը սպասում էին, թե այդ պաշտոնը կարող է ստանձնել ՀՀ պաշտպանության այն ժամանակվա նախարար Սեյրան Օհանյանը, հարցը նորից ձգձգվեց ու իր լուծումը ստացավ միայն այս տարվա ապրիլին:
Հայաստանի ներկայացուցչի նշանակումը միջազգային պաշտպանական կառույցի ղեկավար, անխոս, կարող է թվալ դարակազմիկ իրադարձություն, որից հետո օտար երկրներն այլևս չեն հանդգնելու կրակի տակ առնել ՀՀ բնակավայրերերը, իսկ ցանկացած նման ոտնձգություն արժանանալու է խիստ ու հասցեավորված քննադատության միջազգային կառույցի կողմից:
Իրականում, սակայն, եվրասիական ինտեգրացիոն կառույցների ղեկավար դեմքերը կատարում են զուտ կազմակերպչական գործառույթներ ու փաստացի չունեն իրական ազդեցության լծակներ: Եվրասիական տնտեսական միությունում (ԵԱՏՄ) ու ՀԱՊԿ-ում գերիշխանությունը պատկանում է այդ կազմակերպությունների անդամ ամենախոշոր ու նախաձեռնող երկրին՝ Ռուսաստանին: Ըստ այդմ, Հայաստանի ներկայացուցիչը չի կարող լուրջ ազդեցություն ունենալ այդ կառույցների վրա:
Այդուհանդերձ, ստացվում է, որ ներկայում և´ ԵԱՏՄ-ում, և´ ՀԱՊԿ-ում առաջին դեմքերը Հայաստանի ներկայացուցիչներն են՝ ՀՀ նախկին վարչապետ Տիգրան Սարգսյանն ու ԶՈՒ գլխավոր շտաբի նախկին պետ, Ազգային անվտանգության խորհրդի նախկին քարտուղար Յուրի Խաչատուրովը: Ընդ որում, Տիգրան Սարգսյանը զբաղեցնում է Եվրասիական տնտեսական հանձնաժողովի ղեկավարի պաշտոնը 2015-ի դեկտեմբերից և ասել, թե ՀՀ նախկին վարչապետի պաշտոնավարումը որևէ կերպ նպաստել է հայկական շահերին, չի ստացվի:
Ավելի շատ դա օգտագործվել է որպես իմիջային ու քարոզչական գործիք՝ «Հայաստանը գլխավորում է ԵԱՏՄ ամենակարևոր օրգանը», «հայերը ԵԱՏՄ-ում առանցքային են» և այլ ձևակերպումներով: Անկասկած, նման «սպասելիքներ» կլինեն նաև Խաչատուրովի հետ կապված: Ավելին, Խաչատուրովի նշանակումը կարող է Հայաստանում պրո-եվրասիական քարոզչության համար լավ առիթ դառնալ:
Հայաստանում ԵԱՏՄ-ի ու ՀԱՊԿ-ի հանդեպ վերաբերմունքը մեղմ ասած միանշանակ չէ, իսկ Սարգսյանի ու Խաչատուրովի պաշտոնավարումները կարող են ներկայացվել եվրասիական կառույցների «հայաֆիկացման», «հայկական էքսպանսիայի» լույսի ներքո, ինչը կարող է փոխել տրամադրություններն այդ կառույցների հանդեպ, անկախ այդ կառույցներից Հայաստանի քաղած իրական պտուղներից ու վնասներից:
Այնինչ, Խաչատուրովի պաշտոնավորումը մեծ հավանականությամբ կլինի աննկատ ու «հանգիստ», ինչպիսին էր նախկին քարտուղար Նիկոլայ Բորդյուժայի պաշտոնավորումը, ում ձայնը հիմնականում լսելի չէր (կամ հազիվ էր լսելի) Հայաստանի համար իրական սպառնալիք հանդիսացող իրադարձությունների ժամանակ:
Անցած տարվա դեկտեմբերի վերջին, երբ Տավուշում կասեցվեց ադրբեջանական դիվերսիոն ներթափանցման փորձը, այն ժամանակվա ՀԱՊԿ գլխավոր քարտուղար Նիկոլայ Բորդյուժան հանդես եկավ հայտարարությամբ, որը ուղեկցվեց որոշակի սկանդալով՝ կապված հայտարարության տեքստի խմբագրման հետ: Չնայած հայտարարության փաստին, Հայաստանում այն միանշանակ չընդունվեց, քանի որ հայտարարությունը որևէ հասցեատեր չուներ ու մատնացույց չէր անում միջադեպի մեղավորին:
Ուշագրավ է, որ Խաչատուրովի նշանակման մասին հայտարարությունից հետո, ապրիլի 25-ին ադրբեջանական ԶՈՒ-ն կրակ է բացել Տավուշի մարզի Բաղանիս-Ոսկեպար միջպետկան նշանակության ճանապարհի վրա՝ փաստացիորեն այդկերպ դիմավորելով Խաչատուրովի նշանակումը: Ցավոք սրտի, ադրբեջանական նման սադրանքները պարբերական բնույթ են կրում ու Խաչատուրովի գործունեության ամենակարևոր ցուցիչը կլինի, թերևս, ՀԱՊԿ-ի արձքագանքը հաջորդ նման միջադեպին:

«Армянская экспансия» в евразийских организациях не внушает надежд
Сегодня, 2 мая, переходит к исполнению своих обязанностей назначенный на должность генерального секретаря Организации Договора о коллективной безопасности (ОДКБ), представитель Армении Юрий Хачатуров.
В 2015 году, в соответствии с системой ротации, генеральным секретарем ОДКБ должен был быть назначен представитель Армении, что, однако, тогда не произошло, вопрос был отложен на год, а осенью 2016 года, когда все ждали, что эту должность может занять тогдашний министр обороны Армении Сейран Оганян, вопрос снова был отложен и был разрешен только в апреле этого года.
Назначение представителя Армении главой международной оборонительной организации, безусловно, может показаться эпохальным событием, после чего другие страны больше не осмелятся обстреливать населенные пункты Армении, а любое подобное посягательство будет подвергнуто жесткой и адресованной критике со стороны международной организации.
В действительности, однако, руководящие лица евразийских интеграционных структур выполняют только организационные функции и фактически не имеют реальных рычагов влияния. В Евразийском экономическом союзе (ЕЭАС) и ОДКБ главенство принадлежит крупнейшей и инициативной стране-члену этих организаций - России. Соответственно, представитель Армении не сможет оказать серьезное влияние на эти структуры.
Тем не менее, получается, что на данный момент и в ЕЭАС, и в ОДКБ первыми лицами являются представители Армении – бывший премьер-министр РА Тигран Саркисян и бывший начальник Генерального штаба Вооруженных Сил Республики Армения, бывший секретарь Совета национальной безопасности Юрий Хачатуров. При этом, Тигран Саркисян занимает должность председателя коллегии Евразийской экономической комиссии (ЕЭК) с декабря 2015 года, и сказать, что служба бывшего премьер-министра каким-либо образом содействовало армянским интересам, не получится.
Это скорее использовалось как инструмент имиджа и пропаганды – «Армения возглавляет самый важный орган ЕЭАС», «армяне в ЕАЭС главные» и др. формулировки. Несомненно, подобные «ожидания» будут связаны и с Хачатуровым. Более того, назначение Хачатурова может стать хорошим поводом для проевразийской пропаганды.
В Армении отношение к ЕАЭС и ОДКБ, мягко говоря, неоднозначно, а службы Саркисяна и Хачатурова могут быть представлены в свете «армянофиакции», «армянской экспансии» евразийских структур, что может изменить настроения к этим организациям, независимо от реальных плодов и потерь для Армении.
Между тем как вахта Хачатурова, с большой вероятностью, будет неприглядной и «спокойной», какой была вахта экс-генсека Николая Бордюжи, чей голос, в основном, не был слышен (или еле слышным) во время событий, представляющих реальную для Армении угрозу.
В конце декабря прошлого года, когда в Тавуше была пересечена попытка диверсионного проникновения с азербайджанской стороны, тогдашний генсек ОДКБ Николай Бордюжа выступил с заявлением, который сопровождался скандалом, связанным с редактированием текста заявления. Несмотря на факт заявления, в Армении он не был принят однозначно, так как у заявления не было какого-либо адресата, и оно не указывало на виновных в инциденте.
Примечательно, что после заявления о назначении Хачатурова, 25 апреля ВС Азербайджана открыли огонь в направлении межгосударственной дороги Воскепар-Баганис, фактически, таким образом встречая назначение Хачатурова. К сожалению, подобные азербайджанские провокации являются регулярными, и наиболее важным показателем деятельности Хачатурова будет, вероятно, реакция ОДКБ на следующий подобный инцидент.