Discovery Science-ը և Ucom ընկերությունը երիտասարդ գիտնականների և նորարարների համար մրցույթ են հայտարարում
• 12-05-2017 12:14:20   | Հայաստան  |  Կազմակերպություններ
Discovery Science ճանաչողական, ժամանցային ալիքը՝ Հայաստանում խոշորագույն հեռահաղորդակցության օպերատոր Ucom ընկերության հետ համագործակցությամբ, բարձր դասարանների աշակերտներին հրավիրում է մասնակցելու երիտասարդ նորարաների մրցույթին և պայքարելու գլխավոր մրցանակի համար, այն է՝ ճամփորդություն Ամստերդամ և այցելություն Եվրոպական տիեզերական գործակալության գլխավոր գրասենյակ: Նիդերլանդներ կմեկնի այն մասնակիցն, ով «Ինչպե՞ս և ի՞նչ միջոցներով են ապագայում մարդիկ հաղորդակցվելու» հարցին կտա ամենայուրօրինակ և հետաքրքիր պատասխանը: Մասնակցության հայտերն ընդունվում են մինչև հունիսի 10-ը ներառյալ՝ discovery@ucom.am հասցեով:
Մրցույթին կարող են մասնակցել մինչև 16 տարեկան բոլոր բարձր դասարանցիները: Պարզապես հարկավոր է լրացնել մասնակցության հայտը և ներկայացնել վառ գաղափարներ այն մասին, թե ինչպես են մարդիկ միմյանց հետ հաղորդակցվելու ապագայում: Ընդունվում են ինչպես անհատական, այնպես էլ խմբակային հայտեր, յուրաքանչյուր խմբում՝ մինչև 4 մասնակից: Մասնակիցներն իրենց գաղափարները կարող են ներկայացնել հետևյալ որևէ ձևաչափով՝ տեսանյութ, եռաչափ (3D) մոդել, գծագիր, պրեզենտացիոն ֆայլ՝ հայերեն կամ ռուսերեն լեզուներով: Այլ սահմանափակումներ չեն կիրառվում: Մասնակիցները կարող են ազատություն տալ իրենց երևակայությանը և հանդես գալ ամենահամարձակ գաղափարներով, օրինակ՝ ապագայում մարդիկ հաղորդակցվելու են հեռուստացույցի միջոցով, որը կարողանում է բույրեր փոխանցել, կամ սարքերի միջոցով, որոնք թույլ են տալիս հաղորդակցվել մտքերի օգնությամբ: Այսպիսի ցանկացած գաղափար կարող է հաղթանակ բերել մասնակիցներին: Եթե անգամ այսօր այս գաղափարներն անհավանական են թվում, տարիներ անց դրանք կարող են շատ ավելի իրական լինել, քանի որ գիտությունը մշտապես զարգանում է:
«Գիտությունն ամենուր շրջապատում է մարդկանց. նույնիսկ ամենասովորական առարկաներն իրենց մեջ շատ նոր ու հետաքրքիր գիտելիքներ են պարունակում: Discovery Science-ը հեռուստադիտողին հնարավորություն է տալիս բացահայտել այդ գիտելիքները և այժմ նաև օգնում է երիտասարդ տաղանդներին կայանալ գիտության ոլորտում: Մենք անհամբեր սպասում ենք համարձակ գաղափարների և հույս ունենք, որ Discovery Science-ի հաղորդումները կոգեշնչեն մասնակիցներին և նրանց ավելի կմոտեցնեն հաղթանակին», - ասաց հյուսիս-արևելյան Եվրոպայում Discovery Networks-ի փոխնախագահ, տարածաշրջանային ղեկավար Աննա Պաքը:
«Ucom ընկերությունը մի շարք նախագծեր է իրականացնում Հայաստանում, օրինակ, ինժեներական մտքի զարգացման ուղղությամբ: Մենք վստահ ենք, որ մեր երկրում ծնվել են այնպիսի ուղեղներ, ովքեր առաջ են անցել իրենց ժամանակից և իրենց պատկերացումներում կերտել են այս պահին գիտաֆանտաստիկ թվացող մի ապագա, որն ընդամենը մի քանի դար հետո կդառնա իրականություն», - նշեց Ucom ընկերության տնօրեն Հայկ Եսայանը:

Discovery Science и Ucom объявляют конкурс для юных ученых и новаторов
Познавательно-развлекательный канал Discovery Science в сотрудничестве с компанией Ucom, одним из крупнейших операторов Армении, приглашает старшеклассников принять участие в конкурсе юных новаторов и побороться за главный приз – поездку в Амстердам в офис Европейской космической ассоциации. В Нидерланды отправится тот, кто предложит самый нестандартный и интересный  ответ на вопрос «Как и посредством чего люди будут общаться в будущем». Заявки на участие принимаются до 10 июня включительно по электронной почте discovery@ucom.am.
Участвовать в конкурсе могут школьники не старше 16 лет – достаточно лишь заполнить анкету и предложить яркую идею о том, как будет выглядеть связь будущего. Принимаются как индивидуальные, так и командные заявки от групп, в состав которых входит не более четырех человек. Проект может быть подан в формате видео, трехмерной (3D) модели, чертежа или презентации на армянском или русском языке. Других ограничений нет – можно дать волю фантазии и предложить самое смелое решение. Телевизор, который передает запахи, устройство для общения с помощью мыслей – любая идея может претендовать на победу. Даже если сегодня она кажется фантастикой, не исключено, что уже через несколько лет все будет выглядеть гораздо реальнее, ведь наука не стоит на месте!
«Наука окружает людей повсюду – даже в самых обыденных вещах скрыты новые знания и интересные факты. Discovery Science ведет зрителей навстречу этим знаниям, и теперь он поможет талантливым ребятам реализовать себя в науке. Мы с нетерпением ждем смелых идей и надеемся, что программы Discovery Science вдохновят участников и помогут им приблизиться к победе», – говорит Анна Пак, вице-президент, управляющий директор компании Discovery Networks в северо-восточной Европе.
«Компания Ucom реализует в Армении ряд проектов, к примеру, по развитию инженерной мысли. Мы убеждены, что в нашей стране уже рождены такие умы, которые опережают свое время и в своих головах они создали будущее, которое на данном этапе может показаться научно-фантастическим, но которое всего через несколько веков станет явью», - отметил генеральный директор компании Ucom Айк Есаян.