Հարութ Սասունյան.Էրդողանի թիկնապահները, ծեծելով ցուցարարներին, ամրապնդեցին «սարսափելի թուրքի» կերպարը
• 24-05-2017 17:15:33   | ԱՄՆ  |  Վերլուծություն
Ինչպես հայերը, այնպես էլ այլազգիները վշտացած և վրդովված էին՝ դիտելով տասնմեկ ցուցարարների վրա հարձակման տեսանյութերը, որոնք վիրավորվել էին մայիսի 16-ին,  Վաշինգտոնում Թուրքիայի դեսպանատան առջև, նախագահ Էրդողանի անվտանգության աշխատակիցների հարվածներից, ծեծուջարդից և շնչահեղձ անելուց հետո: Ցավոք, հազարավոր թուրքեր անամոթաբար մեկնաբանություններ էին տեղադրել թվիթերում՝ արտահայտելով իրենց հրճվանքը թուրք բանդիտների կողմից հայերին, ասորիներին, քրդերին, հույներին և եզդիներին արյունլվա անելու համար…
Այս դաժան ծեծկռտուքն ավելի մեծ վնաս հասցրեց Թուրքիայի վարկանիշին Միացյալ Նահանգներում և ամբողջ աշխարհում, քան մյուս գազանությունները, որ վերջերս իրականացվել էին Թուրքիայի ներսում թուրք զինվորների, ոստիկանների և անվտանգության աշխատակիցների կողմից: Թուրք ժխտողականներն անընդհատ բողոքում են, որ Հայոց ցեղասպանության հարցով հայկական «քարոզչությունը» արատավորում է թուրքերի համբավն ամբողջ աշխարհում, անտեսելով այն փաստը, որ հենց թուրքերն են խաթարել իրենց սեփական իմիջը՝ իրականացնելով սարսափելի զանգվածային հանցագործություններ:
Իրականում, թուրք բանդիտները խաղաղ ցուցարարների վրա մայիսի 16-ի նողկալի հարձակումով շատ ավելին արեցին ամրապնդելու «սարսափելի թուրքի» կերպարը, քան արել էին հայերը կամ ուրիշները: Թուրքական կառավարությունն ամեն տարի միլիոնավոր դոլարներ է ծախսում հանրային կապերի հարցերով զբաղվող ընկերություններին վճարելու համար՝ Թուրքիան աշխարհին հնարավորինս լավագույն լույսի ներքո ներկայացնելու համար: Սակայն, վերջին միջադեպը, որը դատապարտեցին Կոնգրեսի բազմաթիվ անդամներ և լայնորեն լուսաբանվեց ամբողջ աշխարհի լրատվամիջոցների կողմից, այն աստիճան սևացրեց Թուրքիայի համբավը և նրա ինքնակալ նախագահ Էրդողանին, որ քարոզչության վրա նույնիսկ 100 միլիոն դոլար ծախսելով հնարավոր չէ հետ շրջել նրանց վարկանիշին հասցված վնասը:
Ահա Կոնգրեսի անդամների խիստ մեկնաբանություններից մի քանիսը.
Սենատի զինված ուժերի հարցերով հանձնաժողովի նախագահ, սենատոր Ջոն Մակքեյնը (հանրապետական, Արիզոնա), ասել է ABC Nightly News-ին և MSNBC-ին՝ «Պետք է դուրս շպրտենք [Թուրքիայի] դեսպանին Ամերիկայի Միացյալ Նահանգներից…»:
Բացի այդ, սենատոր Մակքեյնը և Սենատի հետախուզության հանձնաժողովի դեմոկրատական կուսակցության ներկայացուցիչ սենատոր Դայան Ֆայնշտեյնը (դեմոկրատ, Կալիֆորնիա), համատեղ նամակ են հղել Էրդողանին՝ պահանջելով ներողություն խնդրել:
Չորս հանրապետական ​​սենատորներ՝ Մարկո Ռուբիոն (Ֆլորիդա), Թոմ Քոթոնը (Արիզոնա), Մայք Լին (Յուտա) և Թեդ Կրուզը (Տեխաս) հանդես են եկել համատեղ հայտարարությամբ՝ թուրքական կառավարությունից պահանջելով անհապաղ ներողություն խնդրել:
Դատապարտող հայտարարություններով հանդես են եկել նաև՝ Սենատում դեմոկրատների ղեկավար Չակ Շումերը (դեմոկրատ Նյու Յորք), սենատոր Շելդըն Ուայթհաուսը (դեմոկրատ, Ռոդ Այլենդ), սենատոր Ջեք Ռիդը (դեմոկրատ, Ռոդ Այլենդ), սենատոր Բեն Քարդինը (դեմոկրատ, Մերիլենդ), սենատոր Պատրիկ Լիհին (դեմոկրատ, Վերմոնտ) և սենատոր Բեն Սասը (հանրապետական, Նեբրասկա):
Ներկայացուցիչների պալատի արտաքին հարաբերությունների հանձնաժողովի նախագահ Էդ Ռոյսը նամակ է հղել պետքարտուղար Ռեքս Թիլերսոնին և գլխավոր դատախազ Ջեֆ Սեշնսին, հայտարարելով՝ «Օտար կառավարությունների գործակալները չպետք է անձեռնմխելի լինեն հանցավոր գործունեության համար քրեորեն հետապնդվելու հարցում»:
Ներկայացուցիչների պալատի մի քանի անդամներ ևս հանդես են եկել թուրքական հարձակումը դատապարտող հայտարարություններով. Դոն Բրեյերը (դեմոկրատ, Վիրջինիա), Ադամ Շիֆը (դեմոկրատ, Կալիֆորնիա), Սթենի Հոյերը (դեմոկրատ, Մերիլենդ), Ֆրենկ Փալոունը (դեմոկրատ, Նյու Ջերսի), Դեյվ Թրոթը (հանրապետական, Միչիգան), Դավիթ Վալադաոն (հանրապետական, Կալիֆորնիա), Բրեդ Շերմանը (դեմոկրատ, Կալիֆորնիա), Ջեյմս Մաքգովերնը (դեմոկրատ Մասաչուսեթս), Ջիմ Կոստան (դեմոկրատ, Կալիֆորնիա ), Զո Լեֆգրենը (դեմոկրատ, Կալիֆորնիա), Ռոն Դեսանտիսը (հանրապետական, Ֆլորիդա), Թալսի Գաբարդը (դեմոկրատ, Հավայի), Թեդ Դոյչը (դեմոկրատ, Ֆլորիդա) և Կոլումբիայի շրջանի պատվիրակ Էլեանորա Հոլմս Նորթոնը:
ՄԱԿ-ում Միացյալ Նահանգների նախկին դեսպան Սամանթա Փաուերն իր թվիթերյան էջում գրել է. «Ակնհայտ է, որ Էրդողանի թիկնապահներն ամբողջությամբ զգում են իրենց անպատժելիությունը՝  օգտագործելով բռնաճնշումների այն գործիքները, որոնք կիրառում են իրենց երկրում և իմանալով, որ նա կանգնած է իրենց թիկունքին, անկախ նրանից, թե ինչ են արել»:
Բացի այդ, և Վաշինգտոնի քաղաքապետը, և ոստիկանության պետը դատապարտել են երկրի մայրաքաղաքում տեղի ունեցած կատաղի հարձակումը՝ Սպիտակ տանը նախագահ Թրամփի հետ Էրդողանի հանդիպումից քիչ անց:
Պետքարտուղար Ռեքս Թիլերսոնը հայտնել է FOX news-ին, որ թուրքական հարձակումը «պարզապես անընդունելի է» և այն հետաքննության տակ է: Վաշինգտոնում Թուրքիայի դեսպան Սերդար Քըլըչը Պետքարտուղարություն է կանչվել պետքարտուղարի տեղակալ Թոմաս Շենոնի կողմից: Պետքարտուղարությունը հայտարարություն է տարածել՝  թուրքական կառավարությանը դատապարտելով «հնարավոր ամենախիստ արտահայտություններով»: Wall Street Journal-ը հաղորդել է, որ Պետքարտուղարությունը «ուղիներ է ուսումնասիրում արգելափակելու Էրդողանի թիկնազորի անդամների մուտքը Միացյալ Նահանգներ»: Սա նվազագույնն է, որ ԱՄՆ կառավարությունը պետք է անի... Որքան էլ տարօրինակ է, բայց դեսպան Քըլըչը ասել է բախումները կանխել փորձող ոստիկաններին՝ «դուք չեք կարող մեզ ձեռք տալ», ակնարկելով հնարավոր դիվանագիտական ​​անձեռնմխելիությունը, որ տրված է թուրքական հատուկ անձնախմբի որոշ անդամների: Անհավատալի է, որ Թուրքիայի արտաքին գործերի նախարարությունը կանչել է Անկարայում ԱՄՆ դեսպանին և բողոքի նոտա ներկայացրել Վաշինգտոնում ոստիկանության պահվածքի համար...
Այս հարձակման առավել լուրջ կողմը «Ամերիկայի ձայնի» (թուրքական լրատվական ծառայություն) կողմից Էրդողանին տեսանկարահանելու փաստն է, երբ նա  ցուցարարների վրա հարձակվելու հրահանգ է տվել իր անվտանգության հատուկ անձնախմբին, տեղեկացնում է «Վաշինգտոն փոստը»: Ցավոք, սա առաջին դեպքը չէ, որ Էրդողանի թիկնապահները ներքաշվում են ծեծկռտուքի մեջ՝ ծեծելով կամ սպառնալով մարդկանց նրա արտասահմանյան ուղևորությունների ընթացքում:
2009 թվականին, այն ժամանակ վարչապետ Էրդողանի անվտանգության աշխատակիցները ծեծկռտուքի մեջ էին ներքաշվել նախագահ Օբամայի գաղտնի ծառայության գործակալների հետ:
2011-ին, Էրդողանի թիկնապահները կոտրել էին Միավորված ազգերի անվտանգության աշխատակցի կողերը, Նյու Յորքում ՄԱԿ-ի կենտրոնական գրասենյակում հարձակման ժամանակ:
2014-ին, թուրքական անվտանգության ծառայողները Նյու Յորքում սպառնացել և հրմշտել էին լրագրողներին, որոնք աշխատում էին Էրդողանի հանդեպ ոչ բարեկամական մի թերթում:
2015-ին, Բրյուսել կատարած այցի ժամանակ, Էրդողանի թիկնապահները հարձակվել էին բելգիական կառավարության թիկնապահի վրա:
2016 թ. փետրվարին, Էրդողանի թիկնապահները հարձակվել էին երեք կնոջ վրա, որոնք բողոքում էին Բարձրագույն ուսումնասիրությունների ազգային ինստիտուտում նրա ունեցած ելույթի դեմ Կիտոյում, Էկվադոր: Թուրքիայի անվտանգության աշխատակիցները նաև ջարդել էին Էկվադորի խորհրդարանի պատգամավորի քիթը, որը փորձել էր միջամտել: Էրդողանը ամբարտավանորեն արդարացրել էր հարձակումը. «Միշտ պետք է համապատասխան արձագանքներ լինեն անքաղաքավարի մարդկանց կարգի հրավիրելու համար»: Էկվադորի խորհրդարանի փոխխոսնակ Ռոզանա Ալվարադոն արձագանքել էր. «Մենք չենք ցանկանում Էրդողանին կրկին տեսնել մեր երկրում...»:
2016 թ. մարտին, Էրդողանի թիկնապահները հարձակվել էին լրագրողների և ցուցարարների վրա Վաշինգտոնում Բրուքինգս հաստատությունից դուրս, որտեղ թուրք ղեկավարը հրավիրված էր ելույթ ունենալու համար:
National Review Online-ի սյունակագիր Թոմ Ռոգանը, վերոնշյալ հարձակումներից մի քանիսը թվարկելուց հետո, եզրակացրել է. «Քանի որ Էրդողանը կենտրոնացրել է իշխանությունը և հարձակվում է իր ընդդիմադիրների վրա, TPPD-ն [Թուրքիայի  նախագահական պաշտպանության վարչություն] իրավապահ մարմնից կերպարանափոխվել է կատարյալ բանդիտիզմի»:
Թուրքիայից երկար ժամանակ կպահանջվի, որպեսզի վերականգնի հարյուրավոր ամերիկյան թերթերի, հեռուստաընկերությունների և կայքերի բացասական տեղեկատվության հեղեղը, ներառյալ «Վաշինգտոն պոստում» հրապարակված ջախջախիչ խմբագրականի քննադատությունները: Անդերս Քորը գրելով Forbes ամսագրում, առաջարկել է, որ «հաջորդ անգամ, երբ Թուրքիան քաղաք գա, մոբիլիզացնել հատուկ նշանակության ոստիկանության ուժերը՝ Էրդողանի բանդիտական ​​թիկնապահներին վերահսկելու համար, եթե նրանք չափն անցնեն»: «Նյու Յորք թայմսի» մի խմբագրական դիպուկ նկարագրել է մայիսի 16-ի հարձակումը. «Պարոն Էրդողանի այցի մնայուն պատկերը չի լինելու Սպիտակ տան արարողությունը, այլ նրա թիկնապահների և մյուս աջակիցների կողմից ցուցարարների ծեծուջարդը Թուրքիայի դեսպանի նստավայրից դուրս»:
Էրդողանի թիկնապահներն ի ցույց դրեցին իրենց բնորոշ հանցագործ վարքագիծն ամբողջ աշխարհի առջև: Միացյալ Նահանգներում նրանք իրենց այնպես պահեցին, ինչպես սովորաբար պահում են Թուրքիայում...
Երկու թուրք լրագրողներ, որոնք գրում են անկախ  Al-Monitor կայքում, շատ ճիշտ են բնութագրել Էրդողանի թիկնապահների հետ կապված վերջին տհաճ միջադեպը. «Վաշինգտոն կատարած այցն ավարտվեց Թուրքիայի կերպարը ծաղրող տեսարաններով», գրել է Ֆեհիմ Թաշթեքինը: Փինար Թրեմբլեյն ավելացրել է. «Էրդողանի անվտանգության աշխատակիցները վատ համբավ են ձեռք բերել ամբողջ աշխարհում ցուցարարների վրա հարձակումների համար, դրանով իսկ ներկայացնելով Թուրքիայի դաժան դեմքը, ինչը չէր կարող իրագործել ոչ մի հակաթուրքական լոբբի մեկ օրվա ընթացքում»:

• 24-05-2017 17:15:33   | USA  |  Articles and Analyses
Armenians and non-Armenians alike were saddened and outraged seeing videos of the attack on 11 protesters who were injured after being hit, kicked and choked by Pres. Erdogan’s security guards in front of the Turkish Embassy in Washington, D.C., on May 16. Regrettably, several thousand Turks shamelessly sent tweets expressing their joy that Armenians, Assyrians, Kurds, Greeks and Yezidis were bloodied by Turkish thugs!
This vicious brawl has done more damage to the image of Turkey in the United States and around the world than any other brutality recently committed by Turkish soldiers, police or security guards inside Turkey. Turkish denialists constantly complain that Armenian ‘propaganda’ on the Armenian Genocide has stained the reputation of Turks worldwide, ignoring the fact that Turks have tarnished their own image by committing a mass heinous mass crime.
In fact, the May 16 nasty attack by Turkish goons on peaceful protesters has done more to reinforce the ‘Terrible Turk’ image than anything Armenians or others could have done. The Turkish government spends millions of dollars each year to pay public relations firms to present Turkey in the best possible light. However, the latest incident, which was condemned by many Members of Congress and covered widely by the mass media, has blackened the reputation of Turkey and its autocratic President Erdogan to such an extent that even $100 million spent on public relations cannot undo the damage inflicted on their image.
Here are some of the critical comments made by Members of Congress:
Sen. John McCain (Rep.-AZ), Chairman of Senate Armed Services Committee, told ABC Nightly News and MSNBC: “We should throw [Turkey’s] Ambassador the hell out of the United States of America!”
In addition, Sen. McCain and Sen. Dianne Feinstein (Dem.-CA), Ranking Democrat on the Senate Intelligence Committee, sent a joint letter to Pres. Erdogan asking for an apology.
Four Republican Senators: Marco Rubio (FL), Tom Cotton (AR), Mike Lee (UT), and Ted Cruz (TX) issued a joint statement demanding an immediate apology from the Turkish government.
Condemnatory statements were also issued by: Senate Democratic Leader Chuck Schumer (Dem.-NY), Sen. Sheldon Whitehouse (Dem.-RI), Sen. Jack Reed (Dem.-RI), Sen. Ben Cardin (Dem.-MD), Sen. Patrick Leahy (Dem.-VT), and Sen. Ben Sasse (Rep.-NEB).
House Foreign Relations Committee chairman Ed Royce sent a letter to Secretary of State Rex Tillerson and Attorney General Jeff Sessions stating: “Agents of foreign governments should never be immune from prosecution for felonious behavior.”
Several other House members also issued statements condemning the Turkish attack: Don Breyer (Dem.-VA), Devin Nunes (Rep.-CA), Adam Schiff (Dem.-CA), Steny Hoyer (Dem.-MD), Frank Pallone (Dem.-NJ), Dave Trott (Rep.-MI), David Valadao (Rep.-CA), Brad Sherman (Dem.-CA), James McGovern (Dem.-MA), Jim Costa (Dem.-CA), Zoe Lofgren (Dem.-CA), Ron DeSantis (Rep.-FL), Tulsi Gabbard (Dem.-HI), Ted Deutch (Dem.-FL), and District of Columbia Delegate Eleanor Holmes Norton.
Former U.S. Ambassador to the UN, Samantha Power, tweeted: “Clearly Erdogan’s guards feel complete impunity, drawing on tools of repression they use at home and knowing he has their back, no matter what.”
In addition, both the Mayor and Police Chief of Washington, D.C., condemned the brutal attack in the nation’s Capital, shortly after Pres. Erdogan met with Pres. Trump in the White House.
Secretary of State Rex Tillerson told FOX news that the Turkish attack is “simply unacceptable” and is under investigation. Turkey’s Ambassador to Washington, Serdar Kilic, was summoned to the State Department by Under Secretary of State Thomas Shannon. The State Department issued a statement condemning the Turkish government “in the strongest possible terms.” The Wall Street Journal reported that the State Department “is exploring ways to block members of Erdogan’s security detail from re-entering the United States.” This is the least the U.S. government should do! Amazingly, Amb. Kilic was quoted as telling a police officer who was trying to break up the fight, “you cannot touch us,” referring to the possible diplomatic immunity granted to some of the Turkish guards. Incredibly, the Turkish Foreign Ministry summoned the U.S. Ambassador in Ankara to complain about the behavior of Washington, D.C., police.
The most serious aspect of this attack was the fact that Pres. Erdogan was video-taped by Voice of America (Turkish news service) directing his security detail to attack the protesters, according to the Washington Post. Regrettably, this is not the first time Pres. Erdogan’s bodyguards have gotten involved in beating or threatening individuals during his overseas trips.
In 2009, then-Prime Minister Erdogan’s security members were involved in a brawl with Pres. Obama’s Secret Service agents.
In 2011, Erdogan’s bodyguards broke the ribs of a United Nations security guard, during an attack at the U.N. headquarters in New York City.
In 2014, Turkish security in New York threatened and pushed around journalists working for a newspaper unfriendly to Erdogan.
In 2015, during a visit to Brussels, Pres. Erdogan’s security guard attacked a Belgian government bodyguard.
In February 2016, Pres. Erdogan’s bodyguards assaulted three women who were protesting his speech at the National Institute of Higher Studies in Quito, Ecuador. The Turkish security members also broke the nose of an Ecuadorian Parliament member who was trying to intervene. Erdogan arrogantly justified the attack: “Appropriate responses will always be taken to handle these disrespectful people.” Rosana Alvarado, deputy speaker of Ecuador’s Parliament, responded: “We don’t want to see Erdogan in our country again!”
In March 2016, Pres. Erdogan’s security attacked journalists and protesters outside the Brookings Institution in Washington, D.C., where the Turkish leader was invited to give a speech.
After listing some of the aforementioned attacks, National Review Online columnist Tom Rogan concluded: “As Erdogan centralizes power and attacks his opponents, the TPPD [Turkish Presidential Protection Department] has morphed from law enforcement into suited thuggery.”
It will take a long time for Turkey to recover the flood of negative publicity in hundreds of U.S. newspapers, TV stations, and websites, including a devastating editorial in the Washington Post. Anders Corr writing in Forbes magazine suggested that “next time Turkey comes to town, mobilize the riot police to corral Erdogan’s thuggish security if they get out of hand.” In an editorial, The New York Times aptly described the May 16 attack: “The enduring image of Mr. Erdogan’s visit will not be the pomp at the White House but that of his security guards and other supporters beating up protesters outside the Turkish ambassador’s residence.”
Erdogan’s security exhibited their typical criminal behavior in front of the whole world. They behaved in the United States the way they behave routinely in Turkey!
Two Turkish journalists, writing in the independent Al-Monitor website, correctly characterized the recent ugly incidents with Erdogan’s bodyguards: “The Washington visit ended with scenes making a mockery of Turkey’s image,” wrote Fehim Tastekin. Pinar Tremblay added: “Erdogan’s security personnel are notorious for attacking protesters all around the globe, thus presenting a brutal face of Turkey that no anti-Turkey lobby could accomplish in one day.”