Գյումրիի «Ֆոտոն» վարժարանի սաները՝ ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ի արևային կայանում
ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ի մասնագետները վարպետության դասընթաց են անցկացրել Երևան-Գյումրի միջպետական ճանապարհի մոտակայքում տեղակայված, արևային էներգիայով սնվող հիմնական երկու կայանի տարածքում: Գյումրիի «Ֆոտոն» վարժարանն այն ավագ դպրոցներից է, որն ընդգրկված է ՏՀՏ փորձարարական ուսումնական ծրագրում և «Հեռահաղորդակցության հիմունքներ» առարկան յուրացնում է ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ի աջակցությամբ:
Ընկերության մասնագետները պարբերաբար վերապատրաստման դասընթացներ են կազմակերպում առարկան դասավանդող ուսուցիչների և աշակերտների համար: Տեսական գիտելիքներն ամրապնդելու և գործնական հմտություններ փոխանցելու նպատակով, մասնագետները լսարանային դասընթացներից հետո կազմակերպում են շրջայցեր: Որպես գործնական ուսուցման համար այցելության վայրեր ընտրվում են նաև կայանների տարածքները:
Մաստարա-Մարալիկ ավտոճանապարհի երկայնքով գործող հիմնական կայաններն ունեն որոշակի առանձնահատկություն: Դրանց էլեկտրասնուցումը կատարվում է արևային մարտկոցներից: Սա հրաշալի լուծում է հատկապես նոսր բնակեցված այնպիսի տարածքների համար, որտեղ խնդիր է էներգամատակարարումը: ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ն արևային էներգիայով սնուցվող կայանների շնորհիվ կրճատում է էներգիայի սպառումը և ենթակառուցվածքների պահպանմանն ուղղված ծախսերը:
«Տեխնոլոգիաների զարգացման դարում ժամն ակնթարթի պես է անցնում: Ամեն օր կարող են ներկայացվել նոր պահանջներ: Պետք է մշտապես պատրաստ լինել նոր լուծումների: Ընդ որում, այնպես, որ դրա հիմքում լինեն նորարարութունը, պահանջարկը, պատասխանատվությունը, բայց ոչ՝ սպառողական մոտեցումը: Արևային էներգիայով սնվող այս կայանները նման մոտեցման արդյունք են: Այն, ինչ քաղում եք դասընթացներից՝ հեռահաղորդակցության ոլորտում առաջատար ընկերության կուտակած ավելի քան տասնամյա փորձն է: Գնահատեք այն, շարունակաբար զարգացրեք ձեր միտքը և եղեք պատասխանատու»,-ասել է ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ի գլխավոր տնօրեն Ռալֆ Յիրիկյանը:
Հիշեցնենք, որ քառակողմ հուշագրով (ՀՀ ԿԳ նախարարություն, «Սինոփսիս Արմենիա», ՎիվաՍել-ՄՏՍ, «Յունիքոմփ»)  ձեռք բերած պայմանավորվածության համաձայն, « Հեռահաղորդակցության  հիմունքներ» առարկան 2017 թվականից դասավանդվում է Գյումրիի «Ֆոտոն» և Երևանի «Քվանտ» վարժարաններում, Արտաշես Շահինյանի անվան ֆիզիկամաթեմատիկական և  Վանաձորի՝ մաթեմատիկայի և բնագիտական առարկաների խորացված ուսուցմամբ հատուկ դպրոցներում, ինչպես նաև ՀԱՊՀ՝ Երևանի տարածքում գործող ավագ դպրոցում: 2018 թվականի ուսումնական գործընթացում կներգրավվի ևս 5 ավագ դպրոց:

• 14-06-2017 19:38:31   | Armenia  |  Organizations
VivaCell-MTS specialists have held master classes on the territories of two base stations of the Company operating by solar electric supply sources, located along the Yerevan-Gyumri section of interstate highway. The “Photon” college in Gyumri is one of the high schools, which are included in the PTC experimental study program and runs the “Basics of Telecommunications” subject with the support of VivaCell-MTS.
Company’s specialists regularly organize professional trainings for teachers of the subject and students. To solidify the theoretical knowledge and to share practical skills, the specialists organize tours after classroom sessions, also to locations of base station.
The base stations operating along the Mastara-Maralik motorway are special: their supply of electricity comes from solar batteries. This is a perfect solution especially for locations with rarely populated areas, where electricty supply is a problem. Using solar supply sources of electricity for VivaCell-MTS base stations reduces the consumption of electric power and the infrastructure maintenance expenses.
“In the age of technological development an hour equals a second. Every day brings about new demands. We need to be always ready for new solutions, which are based on innovation, demand, responsibility, but never consumerism. These stations powered by solar energy are a result of such an attitude. Whatever you get with the course is based on more than ten year experience of a leading telecommunications company. Appreciate it, never stop enhancing your mind and be responsible,” said VivaCell-MTS General Manager Ralph Yirikian.
To remind, according to the quadrilateral memorandum (signed by RA Ministry of Education and Science, “Synopsys Armenia”, VivaCell-MTS, and “Unicomp”) the “Basics of Communication” has been included in the curricula of Gyumri “Photon”, Yerevan “Quantum” colleges, physics and mathematics school after Artashes Shahinyan, and mathematics and natural sciences school in Vanadzor, as well as the high schools under NPUA in Yerevan. Five more high schools will be involved in the program starting from 2018.