Հայաստանի եւ Լատվիայի նախագահները մասնակցեցին Մատենադարանի<br /> հիմնադրման 50-ամյա տարեդարձին նվիրված հանդիսությանը<br />
Հայաստանի եւ Լատվիայի նախագահները մասնակցեցին Մատենադարանի
հիմնադրման 50-ամյա տարեդարձին նվիրված հանդիսությանը
• 09-12-2009 21:00:00   | Հայաստան  |  Քաղաքական
ԵՐԵՎԱՆ, 9 ԴԵԿՏԵՄԲԵՐԻ, ՆՈՅՅԱՆ ՏԱՊԱՆ: Դեկտեմբերի 9-ին Երեւանում տեղի ունեցավ հոբելյանական հանդիսություն` նվիրված Մաշտոցի անվան հին ձեռագրերի գիտահետազոտական ինստիտուտի (Մատենադարան) հիմնադրման 50-ամյակին: Հանդիսությանը ներկա էին Հայաստանի նախագահ Սերժ Սարգսյանը եւ եռօրյա պետական այցով Հայաստան ժամանած Լատվիայի նախագահ Վալդիս Զատլերսը: Մատենադարանի տնօրեն Հրաչյա Թամրազյանը նշեց, որ Մատենադարանը գործարար Սերգեյ Համբարձումյանի բարեգործության շնորհիվ շուտով կվերաճի նոր գիտահետազոտական խոշոր համալիրի` ներկայիս տարածքից 3 անգամ ավելի մեծով: Ամենայն Հայոց կաթողիկոս Գարեգին Երկրորդը գոհունակություն հայտնեց, որ երկրի իշխանությունները խնամքով են վերաբերվում թարգմանական, գիտական եւ գրական մեծ ժառանգություն պահպանող Մատենադարանին:

Presidents of Armenia and Latvia attend festive event<br /> dedicated to 50th anniversary of Matenadaran's foundation<br />
Presidents of Armenia and Latvia attend festive event
dedicated to 50th anniversary of Matenadaran's foundation
• 09-12-2009 21:00:00   | Armenia  |  Politics
YEREVAN, DECEMBER 9, NOYAN TAPAN. A festive event dedicated to the 50th anniversary of the foundation of the Matenadaran - the Armenian Repository of Ancient Manuscripts - took place in Yerevan on December 9. Armenian President Serzh Sargsyan and Latvian President Valdis Zatlers, who is on a three-day state visit to Armenia, participated in the event. Director of the Matenadaran Hrachia Tamrazian stated that with the donation of businessman Sergey Hambartsumian, the Matenadaran will soon grow into a new scientific research complex to be three times as large as the current one. The Catholios of All Armenians Karekin II expressed satisfaction at the fact that the country's authorities take care of the Matenadaran with its great legacy of translations, scientific and literary works.