Հայաստանի 2010թ.-ի բյուջեի նախագիծը անընդունելի եւ<br /> անհեռանկարային է,- հայատարարում է «Ժառանգությունը»<br />
Հայաստանի 2010թ.-ի բյուջեի նախագիծը անընդունելի եւ
անհեռանկարային է,- հայատարարում է «Ժառանգությունը»
• 13-11-2009 21:04:00   | Հայաստան  |  Քաղաքական
ԵՐԵՎԱՆ, 13 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ՆՈՅՅԱՆ ՏԱՊԱՆ: Հայաստանի 2010թ.-ի բյուջեի նախագիծը անընդունելի եւ անհեռանկարային է, քանի որ այն միտված չէ հակաճգնաժամային քաղաքականության իրականացմանը: Այս մասին նշված է «Ժառանգություն» կուսակցության խորհրդարանական խմբակցության նոյեմբերի 13-ի հայտարարությունում: Ըստ «Ժառանգության», ՀՀ 2010թ.-ի դեֆոլտային պետական բյուջեում գերակշռում են պետական պարտքի բեռը, հանքագործական արդյունաբերության արտադրության եւ տնտեսության ենթակառուցվածքներում շինարարության եւ սպասարկման ոլորտի ծավալների գերակայությունը: Այն սպասարկում է չինովնիկներին, օլիգա-մենաշնորհային արատավոր համակարգին եւ արտահայտում է իշխանությունների անկարողությունը` ստվերային տնտեսությունը եւ հատկապես խոշոր բիզնեսը հարկման դաշտ բերելու, չի նպաստում Հայաստանի Հանրապետության տնտեսության ճյուղերի զարգացմանը, մասնավորապես` արդյունաբերության, ՓՄՁ-ի եւ ագրարային հատվածի, ինչպես նաեւ գյուղմթերքների իրացման եւ վերամշակման ոլորտների գործունեության արդյունավետության բարձրացմանը, ինչ անհնարին է դարձնում դիֆերսիֆիկացված արտադրության զարգացումը: Նշելով, որ 2010թ.-ի պետբյուջեի դեֆիցիտը 4,5 անգամ գերազանցում է նախորդ տարվա ցուցանիշը, «Ժառանգությունը» գտնում է, որ այն անկարող է ապահովել երկրի բնակչության սոցիալական հիմնախնդիրների լուծումը, աղքատների եւ խոցելի խմբերի կենսամակարդակի բարելավումը: «Ժառանգություն» խմբակցությունը խորապես անհանգստացած է կառավարության կողմից ներկայացված 2010 թվականի պետական բյուջեի բացասական եւ անկումային բնույթով եւ Հայաստանի Հանրապետության առջեւ ծառացած մարտահրավերների լուծման իշխանությունների դիմակայելու անունակությամբ»,- ասված է «Ժառանգության» հայտարարությունում:

"Heritage" party: 2010 draft state budget of Armenia is<br /> unacceptable and myopic<br /> unacceptable and myopic
"Heritage" party: 2010 draft state budget of Armenia is
unacceptable and myopic
• 13-11-2009 21:04:00   | Armenia  |  Politics
YEREVAN, NOVEMBER 13, NOYAN TAPAN. The 2010 draft state budget of Armenia is unacceptable and myopic, as it does not aim at implementing an anticrisis policy, is said in the November 13 statement of "Heritage" Party's parliamentary faction. "Heritage" notes that the burden of the state debt prevails in the 2010 state budget of the RA, and the share of mining industry as well as the share of construction and service sectors in the economic infrastructures are dominant. The budget serves the officials and the oligarchical-monopolistic vicious system and shows the authorities' inability to fight the shadow economy and force big business to pay the full amount of taxes. The budget does not contribute to the development of various branches of the Armenian economy, especially the industry, the agrarian sector, and SMEs. It is not conducive to the efficiency of agricultural produce sale and processing sector, which makes the development of diversified production impossible. Underlining that the 2010 state budget's deficit exceeds 4.5folf the 2009 index, "Heritage" says the budget is unable to ensure solution of social problems of the country's population and to raise the living standard of the poor and the vulnerable groups. "Heritage" faction is deeply concerned about the negative and declining nature of the 2010 state budget presented by the government and the authorities' incapacity to overcome the challanges facing the Republic of Armenia," the statement reads.